Uzgajivači kave traže odgodu europske Uredbe o krčenju šume

StockCake
Kava, Foto: Stockcake.com

Uzgajivači kave ne mogu do kraja godine ispuniti uvjete iz europske uredbe o krčenju šume, izjavila je direktorica Međunarodne organizacije za kavu (ICO), poručivši Bruxellesu da odgodi njezinu primjenu.

Uredba bi trebala stupiti na snagu krajem godine i predviđa zabranu uvoza poljoprivrednih proizvoda povezanih s krčenjem šuma širom svijeta.

Kompanije će, prema odredbama ove Uredbe, morati dokazati da njihovi nabavni lanci ne potiču krčenje šume, a uredba pokriva proizvode poput kave, govedine i soje.

Rok je vrlo ambiciozan. Vjerujemo da bismo suradnjom mogli ponukati čelnike EU-a da pokažu više spremnosti za pomicanje tog datuma. Ne možemo u tom roku napraviti što je potrebno, to nije moguće”, rekla je u razgovoru za Reuters direktorica Nogueira, ne precizirajući koliko bi primjena uredbe po njihovom mišljenju trebala biti odgođena.

Upitana što će se dogoditi ako uzgajivači prekorače rok, Nogueira je rekla da će EU „naći neko rješenje”.

„Europljani jako vole kavu i neće se htjeti odreći svog omiljenog napitka“, smatra direktorica Međunarodne organizacije za kavu.

Udruge poljoprivrednih proizvoda već su upozorile da ni europski IT sustav nije spreman za prijavu potrebne dokumentacije, prenosi Hina, a njima se pridružuju i države latinoameričkih i karipskih država.

„I zajednica latinoameričkih i karipskih država sprema se na samitu usvojiti deklaraciju kojom se od EU-a traži da odgodi stupanje na snagu uredbe o deforestaciji“, rekao je zamjenik honduraškog ministra za uzgoj kave Carlos Murillo.

Sjedinjene Američke Države također su već ranije zatražile od Europske unije da odgodi planiranu zabranu uvoza poljoprivrednih proizvoda uzgojenih na iskrčenim površinama, uz napomenu da i američkim izvoznicima treba više vremena za pripremu.

Međunarodna organizacija za kavu je međuvladina skupina povezana s UN-om i predstavlja više od 90 posto svjetskih proizvođača kave i više od 60 posto svjetske potrošnje. Njezine su članice vodeće zemlje-proizvođači, poput Brazila, Vijetnama i Kolumbije.

6 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari