UniCredit kupio udio u njemačkom Commerzbanku

Wikimedia Commons
Commerzbank, Foto: Wikimedia Commons

Talijanski UniCredit priopćio je da je kupio devet posto udjela u njemačkom Commerzbanku i dodao da će to biti pozitivno za sve dionike u obje banke. Nakon ove kupnje UniCredit je postao jedan od najvećih dioničara Commerzbanka, a posljednjih godina se govorilo da bi mogao biti zainteresiran za preuzimanje njemačke banke.

Gotovo polovica udjela kupljena je kroz javne ponude koje je pokrenula njemačka vlada, dok su preostale dionice kupljene na tržištu, stoji u priopćenju UniCredita.

Njemačka država ima 16,5 posto udjela u Commerzbanku koji je kupila prije 16 godina putem svog fonda za spas banaka zbog globalne financijske krize. Berlin je prošlog tjedna rekao da će početi smanjivati ​​svoj udio, a već u utorak su to započeli prodajom oko 53 milijuna dionica.

Njemački dužnosnici prije nisu htjeli da Commerzbank kupi strani kupac jer su se bojali da će postati još jači konkurent Deutsche Banku.

Manfred Knof, izvršni direktor Commerzbanka, rekao je da se neće kandidirati za još jedan mandat kada mu ugovor istekne krajem 2025. godine. Tijekom svog mandata, Knof je govorio da neće biti velikog spajanja banaka i da nastoji zadržati neovisnost banke.

UniCredit, koji je već prisutan u Njemačkoj kroz HVB, navodno je pregovarao o spajanju s Commerzbankom prije nego što je Rusija napala Ukrajinu 2022.

Pixabay.com
UniCredit Tower, Milano, Foto: Pixabay.com

Mnoge je iznenadilo to što je njemačka vlada prodala dionice jednom kupcu jer se očekivalo da će ih prodati višestrukim institucionalnim ulagačima u manjim blokovima.

UniCredit je platio 13,20 eura po dionici, što je više od dnevne zaključne cijene od 12,60 eura, objavila je njemačka financijska agencija. Dionice Commerzbanke porasle su za 4,4 posto, prenosi Reuters, u trgovanju prije redovnog radnog vremena trgovanja na burzama.

Od spašavanja Commerzbanka tijekom globalne financijske krize 2008. godine, banka je od Njemačke primila kapitalnu injekciju od 18,2 milijarde eura, od čega je oko 13,15 milijardi eura vraćeno.

Commerzbank je od tada prošao kroz veliku reviziju, smanjio radnu snagu i mrežu poslovnica kako bi vratio uloženo. U 2023. banka je zabilježila najveću dobit u 15 godina, a cijena dionice tvrtke ove je godine porasla je za oko 20 posto. Od 2022. Commerzbank ubire prednosti visokih kamatnih stopa, iako bi se one mogle promijeniti s novim, rujanskim smanjenjem kamatnih stopa Europske središnje banke, koje se očekuju, navodi Euronews.

Njemačka vlada je u više navrata izrazila želju da proda svoj udio u Commerzbanku. Banka je bila i potencijalni partner za spajanje od strane Deutsche Bank AG, s kojom je vodila pregovore o spajanju 2019. godine. Reuters je u siječnju 2024. godine izvijestio da je ministar financija Njemačke, Christian Lindner, otvoren za prodaju, koja bi pružila prijeko potrebno olakšanje državnoj blagajni.

No, ovo ipak nije prvi ovakav slučaj u EU u posljednje vrijeme, jer je osim Njemačke, i nekoliko drugih europskih vlada prodalo udjele u bankama koje su kupile tijekom financijske krize 2008. godine. U svibnju ove godine, irski AIB otkupio je državne dionice prodane kao dio strategije spašavanja.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari