UniCredit fokusiran na BPM i Commerzbank, posjeduje i dionice Generalija

https://www.unicreditgroup.eu/content/dam/unicreditgroup-eu/images/press-and-media/Photogallery/Buildings/UC-Tower_Green
UniCredit banka, Milano, Italija, Foto: unicreditgroup.eu

UniCredit banka ostaje fokusirana na svoj ponudu za preuzimanje Banco BPM kao i svoj udjel u Commerzbanku, izjavio je glasnogovornik talijanske banke, nakon što su dva izvora Reutersu potvrdila izvještaj o ulaganju ove banke u Generali osiguranju.

Najveći talijanski osiguravatelj Generali nalazi se pod povećalom jer se izvršni direktor Philippe Donnet bori za novi mandat u svibnju. Talijanski dnevnik Il Sole 24 Ore izvijestio je u subotu da je UniCredit radio na stjecanju četiri do pet posto udjela u Generali.

Dva izvora potvrdila su i da UniCredit posjeduje dionice Generali, ali su dodali da je taj udjel stečen ranije, prije nego što je 24. siječnja banke u državnom vlasništvu banke Monte dei Paschi di Siena pokrenula ponudu za preuzimanje Mediobanca.

Mediobanca je pak najveći investitor u Generali, a ponuda banke Monte dei Paschi di Siena smatrana je načinom vršenja pritiska na Generali dok se priprema za obnovu svog rukovodstva i pregovara o važnom dogovoru o upravljanju imovinom s francuskim BPCE-om.

Udjel UniCredita u Generali, kako navode izvori Reutersa, manji su od onih koje je objavio dnevnik Il Sole.

Podsjećamo, banka Monte dei Paschi di Siena pokrenula je ponudu za preuzimanje u dionicama u vrijednosti od 13,3 milijarde eura za investicijsku banku Mediobanca, nešto više od sedam godina nakon što je Italija spasila ovu toskansku banku kako bi spriječila širu financijsku krizu.

Ova ponuda ubrzava tempo konsolidacije talijanskog bankarstva i dolazi nakon što su prethodni pokušaji vlade da vrati Monte dei Paschi u privatne ruke putem partnera – propali.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/56/Siena%2C_Piazza_Salimbeni_%28Bank_Monte_dei_Paschi_di_Siena%29_%2838588876202%29.jpg
Banka Monte dei Paschi di Siena, Italija Foto: Wikimedia Commons/Herbert Frank

UniCredit, pod vodstvom izvršnog direktora Andree Orcela, odustao je od predložene akvizicije Monte dei Paschi 2021. godine, podsjeća Reuters, i umjesto toga ponudio preuzimanje Banco BPM-a u studenom 2024., što je osujetilo plan Ministarstva financija za potencijalno spajanje ove dvije banke.

Izvršni direktor banke Monte dei Paschi, Luigi Lovaglio, izjavio je da je ponuda “prijateljska” te da je projekt usmjeren na očuvanje imena Mediobanca za investicijsko bankarstvo, kojim on ne bi upravljao.

“Nemamo namjeru učiniti da Mediobanca nestane. Čak ni nemam vještine za biti izvršni direktor poslovanja u investicijskom bankarstvu”, rekao je Lovaglio.

Međutim, Monte dei Paschi ima tri milijarde eura poreznih olakšica proizašlih iz prošlih gubitaka koje može iskoristiti u ovom poslu, čime bi se dobiti povećale za 500 milijuna eura godišnje tijekom šest godina. Cilj im je omjer isplate dividendi od 100 posto.

Ponuda za preuzimanje dolazi nakon što je prodaja udjela u Monte dei Paschi od strane države u studenom 2024. dovela do novih dioničara, Delfin holdinga, preminulog milijardera Leonarda Del Vecchia i tajkuna Francesca Gaetana Caltagironea.

Delfin je najveći dioničar Mediobance s 19,8 posto, dok Caltagirone posjeduje 7,8 posto. Delfin je gotovo utrostručio svoj početni udio u banci Monte dei Paschi na 9,8 posto u siječnju, prvi put podižući mogućnost potencijalnog posla.

Talijanski sud je 2019. godine osudio 13 bivših bankara iz Deutsche Bank, Nomura i Monte dei Paschi di Siena zbog transakcija izvedenica za koje tužitelji kažu da su pomogle toskanskoj banci da prikrije goleme gubitke. Presuda je naložila zapljenu 64 milijuna eura od Deutsche Bank i 88 milijuna eura od Nomure kao dio kazne. Sam Monte dei Paschi sa sudom je postigao nagodbu 2016. godine.

Slučaj je usredotočen na dva kontroverzna ugovora o derivatima – poznatima kao Alexandria i Santorini – koje su Nomura i Deutsche Bank dogovorili za Monte dei Paschi još 2009. godine. Tužitelji su tvrdili da su poslovi pomogli Monte dei Paschi, najstarijoj banci na svijetu i četvrtom najvećem zajmodavcu u Italiji, da sakrije više od dvije milijarde eura gubitaka nagomilanih nakon skupe akvizicije manjeg rivala 2008. godine.

Skandal, zajedno s većim gubicima koje je banka pretrpjela tijekom dužničke krize u eurozoni, prijetio je destabilizirati talijansku financijsku industriju i prisilio Monte dei Paschi da zatraži državnu pomoć od osam milijardi eura tijekom 2017. godine.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari