U nekomercijalnom smještaju prošle je godine boravilo 466.000 turista koji su ostvarili 10,5 milijuna noćenja, što je za četiri odnosno 3,2 posto manje nego u 2023., otkrivaju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Po županijama je najviše ili gotovo 63 posto od ukupnih noćenja ostvareno u Zadarskoj i Primorsko-goranskoj.
Podatke o tom smještaju DZS preuzima iz sustava eVisitor, u koji vlasnik kuće ili stana za odmor za sebe i sve osobe koje noće u tom objektu ima obvezu prijave i odjave gostiju.
Iznimno, prema propisima, vlasnik kuće, apartmana ili stana za odmor za sebe i članove svoje uže obitelji, koji turističku pristojbu plaća u godišnjem paušalnom iznosu, prijavu i odjavu turističkoj zajednici obavlja pri plaćanju pristojbe.
Od ukupno evidentiranih turista i noćenja u nekomercijalnom smještaju, većina se odnosi na strance kojih je u te objekte došlo skoro tri posto manje nego 2023. ili 364.000, a sa 6,4 milijuna noćenja u blagom su minusu od 0,5 posto.
Prosječno su po dolasku ostvarivali 17,5 noćenja, a među strancima najviše je bilo Slovenaca, 109.000 ili 4,2 posto manje nego godinu ranije.
Turisti iz Bosne i Hercegovine su drugi, sa udjelom u stranim noćenjima od 12,7 posto, zatim iz Njemačke sa 10 posto, Srbije sa 8,3 posto, Austrije sa 4,3 posto, Češke sa 3,2 posto te Mađarske sa 2,8 posto udjela.
Pročitajte još:
Time zajedno čine 84,6 posto od ukupnih noćenja stranih turista u nekomercijalnom smještaju. Pojedinačno po nacijama ipak prednjače domaći turisti sa 102.000 dolazaka i 4,2 milijuna noćenja.
Hina ističe i da DZS ne navodi koliko je objekata bilo u nekomercijalnom smještaju.
Jedan odgovor
Kako uvijek ima mjesta za turiste a ne za nas