TSMC počinje s gradnjom tvornice u Dresdenu i prije očekivanja

Pixabay.com
Čipovi, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Tajvanski proizvođač poluvodiča Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. održat će ceremoniju polaganja kamena temeljca idućeg mjeseca u Dresdenu, Njemačka, za svoju prvu tvornicu u Europi, najnoviji korak dok najveći svjetski proizvođač čipova širi svoj globalni proizvodni kapacitet, rekli su izvori upoznati s tim za Nikkei Asia.

Predsjednik i izvršni direktor TSMC-a C.C. Wei predvodit će delegaciju iz tvrtke te ugostiti dobavljače opreme i materijala, klijente i vladine dužnosnike 20. kolovoza kao znak posvećenosti proizvođača čipova ulaganju u Njemačku, rekli su izvori. Tvornica u Dresdenu — službeno poznata kao European Semiconductor Manufacturing Corp. (ESMC) — trebala bi početi s radom do kraja 2027. godine.

Proizvođač autodijelova Bosch i proizvođač poluvodiča Infineon, oba njemačka, te nizozemski NXP, gradit će tvornicu zajedno s TSMC-om, s ukupnim ulaganjem većim od 10 milijardi eura.

TSMC će držati 70% u zajedničkom pothvatu, dok će ostala tri partnera imati po 10%.

Prema poslovnom dnevniku Handelsblatt, Njemačka je pristala uložiti 5 milijardi eura iz državnog fonda za klimu i transformaciju u izgradnju. Ranije se govorilo da će gradnja tvornice početi krajem 2024. godine.

Istočni njemački grad i savezna država Saska bili su epicentar proizvodnje čipova u Europi, status koji imaju od vremena prije njemačkog ujedinjenja, opisao je Deutsche Welle prošle godine kada su se pojavile prve vijesti o gradnji tvornice.

Danas, svaka treća poluvodička naprava proizvedena u Europi dolazi iz Saske, prema industrijskoj udruzi Silicon Saxony.

Tehnološki klaster za proizvodnju poluvodiča u Dresdenu bilježi kontinuirani rast u protekla dva desetljeća, privlačeći milijarde dolara ulaganja. U regiji djeluje više od 2,500 tvrtki, uključujući Infineon, Globalfoundries i Bosch, koje zapošljavaju otprilike 76,000 zaposlenika.

Frank Bösenberg, izvršni direktor Silicon Saxonyja, kaže da je “klasterski efekt” ono što čini regiju tako privlačnom za globalne proizvođače čipova.

“Na raspolaganju je ogromna količina znanja u tom području i bogata povijest,” rekao je za DW.

Regija također ima koristi od prisutnosti istaknutih istraživačkih instituta i sveučilišta kao što su Fraunhofer i Tehničko sveučilište Dresden, jedna od vodećih tehničkih institucija u Njemačkoj.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari