Susjedi vas mogu prijaviti i tražiti kazne do 500 eura

Pixabay.com
Stambene zgrade, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine objavilo je u lipnju 2025. novi Pravilnik o kućnom redu koji kroz svoja 24 članka propisuje opća pravila za očuvanje reda i mira u stambenim zgradama. Nova pravila prokomentirao nam je Tomislav Pukl iz tvrtke Zapad-stan d.o.o.

Ova tvrtka posluje već više od 26 godina i doprinosi tržištu upravljanja stambenim zgradama na području grada Zagreba, Velike Gorice, Samobora, Svete Nedelje, Krapinskih Toplica, Krapine, Začretja i Ivanić Grada.

“Načelno je kućni red dobro napravljen jer obuhvaća sve što bi morao obuhvaćati na jednoj općenitoj razini. Osim toga, pravilnik daje mogućnost suvlasnicima da dodaju posebna pravila ako imaju kakve specifične uređaje, opremu ili posebne želje odlukom većine, čime se onda razne posebnosti mogu podrobnije regulirati”, rekao je Pukl za Financije.hr.

Dakle, posebna pravila uređuju pitanja specifična za pojedinu zgradu i o njima odlučuje većina suvlasnika, ali ne smiju biti u suprotnosti s općim pravilima, odnosno zajednica suvlasnika može natpolovičnom većinom mijenjati neka pravila, sukladno Zakonu o upravljanju i održavanju zgrada.

Pukl nam je otkrio da u njihovim zgradama još uvijek nisu izglasana nikakva posebna pravila, ali da su primili zahtjeve pojedinih zgrada da im se sastave takva pravila.

“Do sada su upiti bili više usmjereni na korištenje dvorišta i okućnice, odnosno eventualno drukčije propisivanje dnevnog mira u zgradi, što pravilnik dopušta da se izmijeni”, dodao je.

Kada je riječ o općim pravilima, određeno je da se u zajedničkim prostorima, poput stubišta i hodnika, ne smiju ostavljati osobni predmeti na prolazima. Periodi kućnog mira definirani su radnim danima od 15:00 do 17:00 sati i od 22:00 do 7:00, a vikendom i blagdanom od 13:00 do 17:00 te 22:00 do 9:00. Pravilnik sadrži i odredbe za držanje kućnih ljubimaca, naglašavajući potrebu za sprječavanjem buke i održavanjem čistoće. Između ostalog, navedeno je i da se susjedi moraju obavijestiti prije početka bučnih radova u stanovima.

Pixabay.com
Zgrade, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Iako su neka od ovih pravila već postojala, nove odredbe ih bolje definiraju kako ne bi bilo nikakvih nejasnoća.

“Odredbe pravilnika reguliraju pravne praznine koje su prije donošenja istoga uglavnom bile popunjavane interpretacijom zakona o vlasništvu i sudskom praksom”, rekao nam je Pukl.

Ako dođe do povrede kućnog reda, međuvlasničkim ugovorom se može predvidjeti plaćanje novčane naknade.

“Naknade se kreću u rasponu od 50 do 500 eura, no nitko još nije tražio da ih raspišemo za pojedine prekršaje ili da nekome izdajemo opomene i ispisujemo same kazne. Za to je proteklo premalo vremena gledajući od donošenja pravilnika. Jedna zgrada je predložila jedinstvenu kaznu u iznosu od 300 eura koja nije niti zanemarivo mala, niti pretjerano visoka, ali to još nije izglasano”, naglasio je Tomislav Pukl.

Uz novi Pravilnik o kućnom redu, donesen je i Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja, Registar upravitelja zgrada te Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja Registra zajednice suvlasnika.

Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja Registra upravitelja zgrade propisuje način vođenja registra, te način upisa svakog upravitelja u isti. Registar upravitelja će biti prva baza u kojoj će biti javno objavljeni podaci o svim upraviteljima u Republici Hrvatskoj (RH). Nakon što se upravitelji registriraju u Registru upravitelja zgrada, otvorit će se mogućnost unosa podataka u Registar zajednica suvlasnika, prema objašnjenju Gradskog stambeno-komunalnog gospodarstva Grada Zagreba.

“S obzirom na to da upravljamo s više od 800 zgrada, načelno nismo zadovoljni s tim pravilnicima. RH traži unos velikog broja podataka, od kojih se pojedini i nepotrebno duplaju, što zahtijeva broj radnih sati koji je teško izračunati. Zato smatramo da je nerealan rok od šest mjeseci da se sve unese”, zaključio je.

11 Odgovora

  1. Ova mjera može pomoći u održavanju reda u zgradama, ali nosi rizik zloupotrebe ako nema jasnih pravila i transparentnosti među susjedima. Ključna je dobra komunikacija i fer dogovor.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari