Submarine se širi u Rumunjskoj, ove godine očekuje prihode od 30 milijuna eura

Submarine/Facebook
Yellow Submarine izdavatelj prve mini obveznice u Hrvatskoj, Foto: Submarine/Facebook

Hrvatski lanac craft burger barova Submarine stekao je većinski udio u rumunjskom lancu Vivo Fusion Food bar, objavljeno je iz Submarinea.

Po riječima predsjednika uprave tvrtke Yellow Submarine Dragoljuba Božovića, preuzimanje većinskog udjela u Vivo Fusion Food Baru predstavlja značajan korak u implementaciji strategije širenja na rumunjskom tržištu, a to pak postavlja osnovu za daljnji rast i regionalno širenje.

To potvrđuju i riječi osnivača i vlasnika Submarinea Aleksandra Lazinice koji je ustvrdio kako će rast dalje ostvarivati kroz otvaranje novih lokacija te kontinuirano optimiziranje poslovnih procesa.

“Ovaj uspješan nastavak širenja na rumunjskom tržištu tek je početak, a pred nama su ambiciozni planovi za širenje na nova tržišta u regiji”, kazao je.

Nije navedeno u priopćenju kojeg prenosi Hina koliki je to većinski udio u Vivo Fusion Food Baru.

Inače, Submarine je još 2021. otvorio vlastita dva restorana u Bukureštu.

Submarine od poslovanja u Rumunjskoj ove godine očekuje prihode od 12 milijuna eura te oko 780 tisuća gostiju. Trenutačno je broj zaposlenih u Rumunjskoj 150, a do kraja godine bi trebao narasti za još 50 osoba.

Ukupni godišnji prihodi na oba tržišta, hrvatskom i rumunjskom, procjenjuju se na 30 milijuna eura. Očekuje se prodaja više od tri milijuna burgera u više od 30 restorana u kojima je zaposleno petstotinjak osoba.

Za usporedbu, tvrtka Yellow Submarine je u 2023. godini imala prihode od 15,3 milijuna eura i neto dobit od 662,1 tisuće eura.

Submarine ima 12 lokacija u Zagrebu, tri u Splitu, dvije u Rijeci te po jednu u Osijeku i Zadru.

Većinski je vlasnik lanca od prosinca 2022. godine fond rizičnog kapitala Prosperus Growth kojim upravlja Prosperus Invest. Imovina kojom upravlja Prosperus Invest prelazi vrijednost od 60 milijuna eura.

U lipnju prošle godine Submarine je izdao mini obveznicu vrijednosti tri milijuna eura time postavši prvi izdavatelj takvih obveznica koji je prikupio novac na domaćem tržištu kapitala. Cilj financiranja putem mini obveznica je bilo ulaganje u daljnji poslovni rast i razvoj.

Mini obveznice dospijevaju 20. lipnja 2024. godine. Privredna banka Zagreb je bila jedini agent izdanja i investitor.

Mini obveznice malim i srednjim poduzećima pružaju alternativni izvor financiranja u odnosu na tradicionalne bankovne kredite. Njima se trguje u specijaliziranim segmentima financijskog tržišta.

Nakon Submarinea na isti korak su se odvažile i neke druge domaće tvrtke poput osječkog Solaris Ponsa, Rijekatekstil ili prijevozničko poduzeće Vincek.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari