Strojogradnja ili proizvodno strojarstvo je privredna djelatnost koja se bavi proizvodnjom strojeva, uređaja i prometnih sredstava, od kojih se neki koriste kao sredstva za rad te kao predmeti široke potrošnje. Osobito se ističe proizvodnja radnih strojeva za preradbu, obradbu i oblikovanje metala i drugih materijala, te alata i mjernih instrumenata, jer su upravo oni dijelovi ostalih komponenti strojogradnje.
U NKD 2007., u kategoriji Ostali strojevi za opće namjene, u ovu kategoriju spadaju Generatori plina, aparati za destilaciju i filtriranje, zatim strojevi za čišćenje, punjenje, pakiranje i zamatanje boca i drugih ambalaža; aparati za gašenje požara, pištolji za prskanje, strojevi za izbacivanje pare ili pijeska; britve, Industrijski, kućanski i ostali uređaji za vaganje i mjerenje Centrifuge, kalanderi i automati za prodaju robe, Strojevi za pranje posuđa, industrijskoga tipa, Strojevi, d. n., za obradu materijala promjenom temperature, Neelektrični strojevi i aparati za lemljenje i zavarivanje i njihovi dijelovi; strojevi i aparati za površinsko kaljenje i vruće štrcanje, i Dijelovi ostalih strojeva za opću uporabu.
Ova djelatnost u Hrvatskoj do 1950-ih godina prošlog stoljeća, bila je skromna ali je do kraja 1980-ih, u bivšoj državi, hrvatska strojogradnja imala značajnu ulogu u privrednom razvoju. Velika materijalna ulaganja u industrijske pogone pridonijela su osnutku niza novih velikih poduzeća strojogradnje i elektrostrojogradnje poput Rade Končara, Tvornice parnih kotlova, Prvomajske, Jedinstva i ATM-a u Zagrebu, Đure Đakovića u Slavonskom Brodu, Vlade Bagata i SAS-a u Zadru, Jugoturbine u Karlovcu i Dalmastroja u Splitu, te manjih tvornica koje su svojim proizvodnim programima nadopunjavale proizvodnju velikih sustava.
Hrvatska strojogradnja tako je postala sposobna za strana tržišta, ne samo na istočno tržište i na tržište nerazvijenih zemalja nego i na zahtjevno zapadno tržište. Raspadom istočnoeuropskoga političkog i privrednog bloka potkraj 1980-ih, izvoz proizvoda hrvatske strojogradnje znatno se smanjio. Raspad bivše Jugoslavije i pogotovo ratna razaranja tijekom Domovinskoga rata bili su novi udar na tu privrednu granu.
Početak promjene hrvatskoga gospodarskog sustava, uz izgubljena tržišta, izazvao je zatvaranje mnoštva važnih tvornica i nepovratno gašenje nekih dijelova proizvodnje. Ovu industriju karakterizira i specifičan vijek isplativosti odnosno tehnologija u strojogradnji traje od tri do deset godina, nakon čega je nužna modernizacija sredstava za rad, što je čini još kompleksnijom.
Danas u Hrvatskoj, u ovoj djelatnosti je registrirano 148 tvrtki, koje prema podacima CompanyWalla, u 2023. godini ostvarivale ukupne prihode od eura dok 164.813.466 je ostvarena dobit u istoj godini iznosila 11.220.701 eura.
Prva je na listi tvrtka Tehnix d.o.o, koja posluje u Donjem Kraljevcu, jednoj od općina Međimurske županije, od 1991. godine. Ova tvrtka je postala jedna od najuspješnijih u djelatnosti projektiranja, proizvodnje i servisiranja strojeva i opreme za zaštitu okoliša te gospodarenja otpadom pod nazivom TEHNIX EKO INDUSTRIJA. Tvrtka je prilagođena ekološkim standardima Hrvatske, posjeduje potrebne dozvole, ateste i certifikate te vodi propisanu dokumentaciju i evidenciju, kako navode na službenoj stranici.
Također, investiraju u edukaciju i opremu za očuvanje okoliša. Svojim znanjem, kreativnošću, inventivnošću i sposobnošću pokrenuo je cijeli sustav poslovanja poduzeća TEHNIX d.o.o. Zahvaljujući inovacijama i patentima, tvrtka je vodeći proizvođač strojeva, tehnologija i opreme za zaštitu okoliša te održivog gospodarenja otpadom u Hrvatskoj i većem dijelu Europe i svijeta.
Prema podacima CompanyWalla, ova je tvrtka ostvarila ukupne prihode u 2023. godini od 79.933.918 eura dok je ostvarena dobit iznosila 4.325.748 eura. Tvrtka je i isplaćivala prosječnu bruto plaću od 2.227,38 eura a zapošljavala je 552 radnika.
Druga je tvrtka Adriateh d.o.o, iz grada Sveta Nedelja, koja se bavi proizvodnjom individualiziranom proizvodnjom autopraonica već 25 godina. U svojoj ponudi imaju i Alta Pro, liniju automatskih praonica za automobile, kamione i autobuse a predstavljaju fuziju najnaprednijih tehnologija, jednostavnosti korištenja, rezistentnih materijala i distinktivnog avangardnog dizajna, navode na svojoj službenoj stranici. Ova tvrtka, osim izrade samouslužnih autopraonica, nudi i tehnologije za ostale autopraonice.
U 2023. godini, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, Adriateh je ostvarila ukupne prihode od 17.419.500 eura, dok je ostvarena dobit iznosila 980.257 eura. Tvrtka je zapošljavala 128 radnika a prosječna isplaćena mjesečna bruto plaća iznosila je 2.093,01 eura.
Treća po ostvarenoj dobiti u 2023. godini je i tvrtka Vage d.o.o. iz Zagreba, koja je i jedna od najstarijih u Hrvatskoj. Naime ova je tvrtka osnovana 1947. godine kao Tvornica vaga Zagreb, te je kroz vrijeme mijenjala organizacijske oblike i vlasničku strukturu (1951 Ivis, 1971 TTM, 1990 VAGE d.d., 2008 Vage d.o.o.) no opstala je na tržištu.
Pročitajte još:
Prepoznatljiva su tvrtka koja je postala sinonim za mjerne uređaje a njihove proizvode, kako ističu na svojoj službenoj stranici, gotovo je nemoguće zaobići prilikom posjeta bilo kojoj respektabilnoj industriji.
Tvrtka je u 2023. godini ostvarila ukupne prihode od 4.684.057 eura, prema podacima CompanyWalla, dok su ostvareni prihodi iznosili 728.718 eura. Tvrtka je imala i 49 zaposlenika, a prosječna isplaćena bruto plaća iznosila je 1.654,97 eura.
21 Odgovora
Super, treba poticati proizvodnju i ovakve djelatnosti
Jako pohvalno, tako i treba, maksimalno iskoristiti svo znanje i resurse da bi uspjeli
Vidi se iz podataka i financijskih izvješča da je Tehnix bez premca najuspješnija firma iz tog područja. Duplo veći broj zaposlenih, a i promet govori da je riječ o ozbiljnoj tvrtki!
Bas mi je drago da ova djelatnost raste i da firme napreduju
Ajde barem nešto od the naše jadne industrije
Znam da je lapsus, al ovo je odličan naziv za band The Nashe Yadne Industriye!
To je velik broj malih firmi
Bravo za sve firme koje se nalaze među najuspiješnijima
Bravo za sve firme koje su se smijestile među najuspiješnijima
Treba poticati svaki oblik industrije.
Super
Jedna od top pet potcijenjenih djelatnosti.
Šteta što su se neke tvornice zatvorile jer su bile značajne za gospodarstvo
pocetne promjena su nuzne a dalje cemo vidjet.
Bravoo,nadam se da će ih naći
treba to napredovati
fina brojka realno
Dobro ako je tako
Premalo
Super
Treba poticati ovu djelatnost..