Span osnovao tvrtku u Kazahstanu, vidi središnju Aziju kao obećavajuće tržište

Hina
Tvrtka Span, Foto: Hina/D.Grzelj

Informatička tvrtka Span osnovala je društvo u Kazahstanu pod nazivom Span Kazakhstan Limited čiji su formalno osnivači Span d.d. i Vladislav Kuzin, ujedno i glavni izvršni direktor kazahstanske podružnice.

“U skladu s našom strategijom širenja na tržište središnje Azije prepoznali smo Kazahstan kao jedno od razvijenijih tržišta tog područja. Iz tog razloga smo u Kazahstanu odlučili otvoriti povezano društvo za pružanje konzultantskih usluga iz područja informacijskih tehnologija”, objavio je Span na Zagrebačkoj burzi.

U prosincu prošle godine Span je registrirao tvrtku u Amsterdamu pod nazivom Span B.V. sa ciljem boljeg povezivanja s međunarodnim partnerima. Tom prigodom su rekli da je Nizozemska bila pravi izbor jer se u toj zemlji nalaze uredi Spanovih međunarodnih partnera koji djeluju na tržištima na kojima je prisutan i Span, kao i na onima na kojima planira poslovati u budućnosti.

Osim toga, za otvaranje tvrtke bilo je bitno da je zemlja članica Europske unije i eurozone te da ima odgovarajuću fiskalnu politiku, rekli su.

Konkretno, cilj za predstavništvo u Nizozemskoj je ojačati strateške i komercijalne veze s najvažnijim sektorskim igračima kao što su Microsoft i Google. Ovim korakom sada Span kreće u osvajanje potpuno novog dijela globalnog tržišta.

Inače, u inozemstvu Span, koji je osnovan 1993. godine, ima sada 12 povezanih društava. Osim u Nizozemskoj i Kazahstanu još se nalaze u Sloveniji, Ukrajini, Azerbajdžanu, Moldaviji, Ujedinjenom Kraljevstvu, SAD-u, Njemačkoj, Estoniji, Gruziji i Švicarskoj.

Span grupa je u prošloj godini imala neto dobit od 3,4 milijuna eura što je godišnje bilo povećanje od čak 173 posto.

Ukupni su prihodi iznosili 182 milijuna eura, a to je bio godišnji rast od 26 posto. Operativni profit (EBITDA) nakon jednokratnih stavki narastao je 63 posto na 9,2 milijuna eura.

Čak 74 posto prihoda Span je ostvario na inozemnim tržištima. Najveći rast prihoda, od 31 posto, ostvaren je u razvoju softvera i poslovnih rješenja, dok je segment upravljanja softverskom imovinom i licenciranja uprihodio 30 posto više nego u 2023. godini.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari