Kineski startup za umjetnu inteligenciju Zhipu AI predstavio je danas besplatnu umjetnu inteligenciju (AI) odnosno AI agenta, pridruživši se tako sve većem broju sličnih lansiranja na konkurentnom kineskom tržištu umjetne inteligencije. AI agenti su sustavi dizajnirani da samostalno donose odluke i izvršavaju niz zadataka.
Proizvod, nazvan AutoGLM Rumination, može obavljati detaljnija istraživanja, ali i druge zadatke uključujući web pretraživanja, planiranja putovanja i pisanja izvješća o istraživanjima, rekao je glavni izvršni direktor tvrtke Zhang Peng u Pekingu.
Agenta pokreću Zhipuovi modeli, uključujući model za razmišljanje GLM-Z1-Air i temeljni model GLM-4-Air-0414. Tvrtka kaže da je GLM-Z1-Air jednak DeepSeekovom R1 modelu kada je riječ o performansu, ali radi do osam puta brže i zahtjeva samo jednu tridesetinu računalnih resursa.
Ove godine je kineska AI industrija znatno napredovala, a ovo je samo jedan u nizu takvih proizvoda nakon što je DeepSeek uzdrmao tržište kada je lansirao model koji je znatno jeftiniji nego modeli njegovih američkih rivala.
Također AutoGLM Rumination je lansiran samo nekoliko tjedana nakon što je konkurent Manus izazvao interes na tržištu umjetne inteligencije sa svojim proizvodom kojeg je predstavio kao prvog općeg AI agenta na svijetu. No, Manus naplaćuje korisnicima do 199 dolara (183,85 eura) mjesečno, a Zhipuov AutoGLM Rumination bit će dostupan besplatno putem službenih kanala tvrtke, uključujući njezinu web stranicu GLM modela i mobilnu aplikaciju.
Zhipu AI, osnovan 2019. iz laboratorija Sveučilišta Tsinghua, postao je jedan od vodećih kineskih AI startupova, prenosi Reuters. Tvrtka, koja je razvila GLM seriju modela, tvrdi da njen najnoviji veliki jezični model (LLM) GLM4 nadmašuje OpenAI-jev GPT-4. LLM je vrsta programa umjetne inteligencije koji, uz ostale zadatke, može prepoznati i generirati tekst.

Mediji su nedavno pisali o ovom startupu nakon što je osigurao tri uzastopna kruga financiranja uz potporu vlade u jednom mjesecu. Najnovije ulaganje došlo je iz grada Chengdua, koji je u tvrtku uložio 300 milijuna juana (38,34 milijuna eura).
Podsjećamo, početkom 2025. godine dionice mnogih tvrtki su pale nakon što je startup DeepSeek predstavio svog besplatnog AI asistenta za kojeg je tvrdio da koristi jeftinije čipove i manje podataka.
To je naizgled osporavalo mišljenja stručnjaka na financijskim tržištima koji su predviđali da će zbog umjetne inteligencije rasti potražnja duž lanca opskrbe, od proizvođača čipova do podatkovnih centara. Kasnije se situacija primirila.
Nakon DeepSeeka, kineske tehnološke tvrtke kao što su Tencent, Alibaba i ByteDance najavile su svoje velike jezične modele, a Tencent i Alibaba tvrde da njihovi modeli nadmašuju mogućnosti modela DeepSeek-R1, piše INSEAD Knowledge.
Pročitajte još:
Baidu je pak 16. ožujka objavio najnoviju verziju svog AI modela, Ernie 4.5, kao i novi model za razmišljanje, Ernie X1, te ponudio ih besplatno pojedinačnim korisnicima. Baidu također planira do kraja lipnja napraviti seriju modela Ernie 4.5 koji će biti open-source, odnosno otvoreni kod ili besplatan i dostupan softver za dalje korištenje.
No, to nije jedina kineska tvrtka koja nudi tako nešto. ManusAI, manja kineska tvrtka za umjetnu inteligenciju, koja je nedavno predstavila AI agenta za kojeg tvrdi da je bolji od OpenAI-jevog Deep Researcha, rekla je da će se prebaciti na otvoreni kod, prenosi CNBC.
9 Odgovora
Svakako će biti zanimljivo pratiti razvoj AI tehnologije
Kinezi idu u ring
RIN-GU
Previše se tih AI botova pojavljuje…
Brze se oni stvaraju, nego sto se bebe radjaju 🙄
Zvuči zanimljivo
AI se siri sve vise grana
nema kraja umjetnoj inteligenciji
Pomalo zamjenjuju nas ljude