Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvek Aktivan

Neophodni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Oglašavački kolačići koriste se za pružanje prilagođenih oglasa posjetiteljima na temelju stranica koje ste prethodno posjetili i za analizu učinkovitosti oglasnih kampanja.

Razvoj OIE: Hrvatska lider u vjetroelektranama, Slovenija u solarima

Pixabay.com
Obnovljivi izvori energije, Foto: Pixabay.com

Razvoj obnovljivih izvora energije (OIE) u posljednjem desetljeću u Jadranskoj regiji pokazuje značajan porast. Prema najnovijim podacima, u 2023. godini kapaciteti solarnih elektrana dostigli su 2,3 ​​gigavata, dok su kapaciteti vjetroelektrana iznosili 1,9 gigavata. To predstavlja porast od 687 odnosno 455 posto u usporedbi s kapacitetima prije deset godina, objavila je Bloomberg Adria u analizi.

Unatoč velikom napretku, potencijal obnovljivih izvora energije u Jadranskoj regiji još uvijek nije u potpunosti iskorišten. Međutim, tvrtke koje su se odvažile ulagati u OIE pokazuju financijsku isplativost takvih projekata. To je rezultat državnih poticaja, jeftinijih investicija i atraktivnih povratnih ulaganja.

Hrvatska se ističe kao regionalni lider po instaliranim vjetroelektranama, koje su u 2023. godini doprinijele sa 17 posto ukupne proizvodnje električne energije. Do unazad nekoliko godina veći interes investitora bio za vjetroelektrane ili hidroelektrane. To je potvrdio i Guy Brindley iz organizacije Wind Europa za naš portal.

„Vjetropotencijal Hrvatska jako dobro koristi prema našim podacima i vjerujemo da će se taj sektor dodatno nastaviti razvijati“, ističe Brindley.

Hrvatska ima veliki potencijal i za sunčane elektrane koji uopće ne koristi i nedostaje joj političke volje za razvoj ove vrste kapaciteta, rekao je za Financije.hr Dries Acke iz krovne organizacije za energiju sunca Solar Power Europe.

„Europska unija se unazad nekoliko godina, a posebno od sukoba Rusije i Ukrajine, zaista fokusirala na obnovljive izvore energije, ali mi svi u EU još uvijek učimo cijeli ovaj proces. I zaista se i sama legislativa poboljšala u posljednjih nekoliko godina, koja ojačava sektor obnovljivih izvora energije. Imali smo već države koje su kasnile možda za ostatkom EU u ovom sektoru, ali kada su odlučile to promijeniti, tranzicija je išla brzo. Vjerujemo da i Hrvatska, kad se odluči, može jednako brzo napraviti ove iskorake u smjeru sunčanih elektrana“, ocjenjuje Acke.

pixabay.com
Solarni paneli na kućama, Foto: Pixabay.com

Ako je suditi po podacima ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, trendovi u Hrvatskoj se mijenjaju te poredeći 2022. i 2023. godinu, broj solarnih elektrana se povećao, i to za 380 posto, rekao je za naš portal tijekom Re-Source konferencije državni tajnik ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, Ivo Milatić.

„U posljednje vrijeme značajan je porast instaliranja solarnih elektrana u obiteljskim kućama a posebno po tvrtkama. Činjenica je da smo mi samo 2018. godine, kada smo napravili prvi Pravilnik za instalaciju samoopskrbe odnosno samoproizvodnje imali u cijeloj zemlji uključujući i samostojeće elektrane 55 megavata instaliranih solarnih kapaciteta. Danas imamo više od 700. Oko 600 megavata od ovog broja je instalirano po obiteljskim kućama i halama tvrtki. Ove godine zasigurno očekujemo i 500 megavata solarnih elektrana. To nam govori da je solarizacija Hrvatske počela i da je nezaustavljiva“, rekao je Milatić za Financije.hr.

S druge strane, Slovenija ima najveći instalirani kapacitet solarnih elektrana, premašujući čak gigavat. Ipak, razvoj vjetroenergije u Sloveniji ograničen je zbog nepovoljnih regulatornih politika i otpora javnosti.

Slovenske tvrtke preusmjerile su svoja ulaganja u druge zemlje u regiji poput Hrvatske i BiH. Primjerice, tvrtka Petrol razvila je vjetroelektrane u Hrvatskoj, dok Interenergo širi svoje investicije ne samo u Hrvatskoj, već i u BiH. Srbija, nakon tri godine stagnacije, pokazuje znakove napretka u sektoru vjetroelektrane, dok se u BiH gradi novi kapacitet vjetroelektrane.

Iako se solarna energija također razvija, najveći zamah ipak dolazi od vjetroelektrana. Sve više investitora prepoznaje potencijal obnovljivih izvora energije, potaknutih padom troškova izgradnje i konkurentnosti s fosilnim gorivima.

Međutim, viši troškovi financiranja uzrokovani povećanjem kamatnih stopa mogli bi predstavljati izazov u budućnosti.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari