Rast japanskog izvoza ubrzao u srpnju: Veći za 10,3 posto na godišnjoj razini

Izvoz, ilustracija. Foto: Kindel Media/Pexels

Japanski izvoz ubrzao je rast u srpnju 2024. potaknut slabijim jenom, a uvoz je ojačao zbog snažnije domaće potražnje uslijed sve viših plaća, pokazali su podaci ministarstva financija. Izvoz je bio veći za 10,3 posto na godišnjoj razini, nakon što je u lipnju porastao za 5,4 posto. Izvoz tako raste od prosinca lani.

Istodobno, uvoz je porastao za 16,6 posto, nakon rastao od 3,2 posto u lipnju, bilježeći rast četvrti mjesec zaredom, pokazuju podaci ministarstva financija. Zbog snažnog rasta uvoza, trgovinski deficit u srpnju je iznosio ukupno 621,8 milijardi jena (3,82 milijarde eura), dok je u lipnju zabilježen višak od 223,98 milijardi jena. U prošlogodišnjem srpnju deficit je iznosio 61,32 milijarde jena.

Podaci ministarstva financija pokazuju da je izvoz u Europsku uniju smanjen za 5,3 posto, dok je izvoz u SAD porastao za 7,3 posto, a u Kinu za 7,2 posto. Inozemna potražnja za japanskim strojevima za čipove, čipovima i računalnim dijelovima snažno je porasla na godišnjoj razini. Izvoz automobila uvećan je 6,2 posto, pokazuju podaci.

Potaknuto potrošnjom i ulaganjima, japansko gospodarstvo u drugom je kvartalu poraslo za 0,8 posto u odnosu na prvo tromjesečje, kada se smanjilo za 0,6 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, prenosi Hina.

U lipnju je japanski jen pao na najnižu razinu od 1986. godine u odnosu na dolar. O razlozima tolikog pada jena i drugim problemima ekonomije te zemlje za Financije.hr smo popričali sa Shigetom Nagaijem, glavnim analitičarom za japansko gospodarstvo Oxford Economicsa.

“Trend slabijeg japanskog jena odražava i sekularne promjene u dugoročnim ekonomskim temeljima i cikličke međunarodne diferencijale kamatnih stopa. U ovoj fazi, Fedova politika ima dominantan utjecaj na odnos dolara i jena, a povećanje kamatnih stopa od strane Banke Japana (BoJ) imat će samo ograničen utjecaj, osim ako financijska tržišta ne predviđaju niz povećanja kamatnih stopa kako bi se suzbila ubrzana inflacija. To trenutačno nije vjerojatno. Čak i ako Fed počne snižavati kamatne stope u rujnu, slabost jena će se nastaviti. To je zato što će i dalje postojati značajan diferencijal kamatnih stopa jer slabi makroekonomski temelji Japana neće omogućiti BoJ-u značajno povećanje kamatnih stopa. Predviđamo da će BoJ-ova povećanja kamatnih stopa završiti na jedan posto čak i u najboljem scenariju”, smatra Nagai.

Osim toga, objašnjava Nagai, strukturni i sekularni čimbenici će dugoročno vršiti pritisak na pad vrijednosti jena. Glavne strukturne promjene odražavaju se u sastavu japanskog bilansa tekućih računa. U posljednjih 10 godina, Japan se transformirao iz izvoznika roba u izvoznika kapitala. Trgovina je u posljednjim godinama bila uravnoteženija.

S druge strane, kao rezultat naglog porasta izravnih stranih investicija, suficit bilance dohotka, odnosno profita od stranih podružnica, dominira suficitom tekućeg računa. Zbog toga, suficit tekućeg računa ima manje izravan utjecaj na trgovinske tokove na deviznim tržištima. To je zato što prihodi od izravnih stranih investicija obično ostaju u inozemstvu bez konverzije u jene. Istovremeno, saldo izravnih investicija i dalje bilježi neto odljeve, a njegov opseg raste, dodajući pritisak na deprecijaciju jena.

Shigato Nagai vjeruje kako će se samo povećati prihodi od izvoza u jenima, ali ne i stvarni izvoz.

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!