Podrška hrvatskoj obrambenoj industriji: EIB-ova kreditna linija za sigurnosni sektor

HGK
Predstavljeni financijski instrumenti za jačanje domaće obrambene industrije, Foto: HGK

Naša obrambena industrija je industrija koja ima oko 100 poduzeća i 3.000 zaposlenih te možemo reći da je u zadnjih 20 godina imala vrlo intenzivan rast, danas smo svi ponosni na njih, rekao je Tomislav Radoš, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) za industriju i održivi razvoj na konferenciji pod nazivom ‘Potpora za industriju sigurnosti i obrane’ koja je održana u prostorijama HGK.

Na konferenciji su predstavljene prilike za financiranje i razvoj koje nudi Akcijski plan Europske investicijske banke (EIB) za sigurnost i obranu, a predstavljeni su i detalji o nacionalnim programima potpore, koje provode HAMAG-BICRO i HBOR.

Među prisutnima je bio potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac, koji je naveo da žele predstaviti potencijale poduzetnicima, a posebno u industriji koja se može koristiti i u civilne i u vojne namjene.

“Naša obrambena industrija se snažno razvila i postala je pouzdan partner brojnih država u svijetu te u tom kontekstu EIB, sa svojim kreditnim linijama, pruža mogućnost našim poduzetnicima da iskoriste sve ono što im je na raspolaganju. Samo u prošloj godini su EIB i Europski investicijski fond imali oko 88 milijardi eura ukupnih operacija, a od toga je značajan dio bio u vojnoj industriji u državama članicama EU-a. Cilj nam je približiti našim poduzetnicima mogućnosti koje u tom kontekstu postoje”, izjavio je Primorac.

Prokomentirao je i rast cijena određenih proizvoda na tržištu. Naglasio je da je potrebno kontaktirati institucije koje se time bave, kao što su udruge potrošača i trgovački lanci.

“Mislim da je to značajna tema. Cijene su i po mom mišljenu previsoke i treba činiti sve što je u našoj moći da te cijene budu što niže. Međutim, Ministarstvo financija nije prava adresa za razgovor o tim temama. Nas zanima inflacija kao makroekonomski fenomen. Inflacija je sada, prema svim statističkim pokazateljima, na razinama koje su relativno prihvatljive. Znate da je inflacija od dva posto nešto što prestaje zabrinjavati sve one koji se na makroekonomskoj razini bave ovim fenomenom, a cijene pojedinih artikala su doista prevelike i treba to detaljnije istraživati. Treba vidjeti zbog čega do toga dolazi i na koji način te kako su naše cijene usporedive s cijenama u drugim državama članicama EU-a pa i svijeta”, rekao je ministar financija.

HGK
Marko Primorac, ministar financija, Foto: HGK

“U posljednje vrijeme se bavimo pitanjem naknada i to je ono što nas posebno zabrinjava. Propisali smo da se plaća za građane mora isplatiti na račun. Smatramo da određivanje tih naknada na delegirani posao nije dobro i u tom smislu smo radili vrlo intenzivno. Mogu reći kako ćemo propisati mogućnost isplate plaće na račun i podizanje financijskih sredstava s računa bez naknade. To će biti jedna novost i to je nešto čime se trenutačno bavimo. Bavimo se i financijskim opismenjavanjem. Propisat ćemo obvezu za financijske institucije, za banke, da jedan dio svog prihoda izdvoje za projekt financijske pismenosti”, dodao je.

Osvrnuo se na tvrdnje trgovaca da su zbog poreza hrvatski proizvodi jeftiniji u drugim državama. Rekao je da snižavanje stopa PDV-a na određene proizvode nije rezultiralo snižavanjem cijena kako su se nadali. Istaknuo je da Ministarstvo financija čini sve što može kako bi se taj problem riješio i da vjerojatno postoje druge institucije koje mogu učiniti više.

Pitali smo ga i o novoj poreznoj reformi koja stupa na snagu od sljedeće godine, posebno o dijelu koji se tiče poreza na nekretnine. Naime, da bi netko bio oslobođen plaćanja poreza, potrebno je da objekt bude u dugoročnom najmu barem 10 mjeseci. Zanimalo nas je što je s objektima u kojima stanuje član obitelji vlasnika pa prema tome tehnički nisu u dugoročnom najmu.

“Ako se stan koristi trajno, odnosno ako netko dugoročno živi unutra, sve je u redu. Dakle, dobro je dok god je netko u stanu i dok god se stan dugoročno koristi u stambene svrhe”, kazao je ministar Primorac za Financije.hr.

Marko Ćosić, predsjednik uprave Đuro Đaković Grupe, također je bio prisutan na konferenciji i izrazio je svoje zadovoljstvo inicijativom EIB-a.

“Svjesni smo da će sve države Europe morati u novije vrijeme ulagati više sredstava u sektor obrane. Natječemo se s američkim tvrtkama, tvrtkama koje dolaze iz Kine i drugih azijskih zemalja te Rusije. Također, iznimno je bitno da, kad god dođe do nekih većih ugroza, postoji domaća industrija u obrambenom sektoru. Kada se javi pitanje sigurnosti, svatko zatvara svoje granice i onda je u obrambenom segmentu važno da postoji snaga ekonomije unutar države. Tehnologija u vojnoj industriji je bila dominantni faktor za razvoj ekonomije u Americi. Često se prvo nađe primjena određene tehnologije u vojnoj industriji, a kasnije se ta tehnologija počne koristiti i u civilnom sektoru”, kazao je.

Voditeljica Grupe Europske investicijske banke (EIB) u Hrvatskoj, Slađana Ćosić, je u obraćanju naglasila da konferencija odražava zajedničku predanost jačanju sigurnosnih i obrambenih sposobnosti Europe.

“Imamo stratešku ulogu u poticanju rasta, prosperiteta, tehnološkog i društvenog napretka. Grupa EIB-a je najveća multilateralna financijska institucija na svijetu koja je uložila 1,5 trilijuna eura u više od 14.000 projekata u 160 zemalja na cijelom svijetu. Naša predanost očuvanju mira i sigurnosti u Europi je nepokolebljiva. Osobito u svjetlu nedavnih globalnih događaja, uključujući i aktualni sukob u Ukrajini. Ovi izazovi su jasno pokazali da moramo ojačati europsku sigurnosnu i obrambenu industriju. Kao odgovor na trenutačnu situaciju EIB pojačava svoju podršku ovom ključnom sektoru. Omogućavamo pristup financiranju za europska poduzeća i inovatore čiji su projekti ključni za sigurnost naših građana”, rekla je.

ĐURO ĐAKOVIĆ GRUPA d.d.

Ulica 108. brigade ZNG 42, 35000, Slavonski Brod, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
4.485.676,83 (2023)
Broj zaposlenih:
21 (2023)

10 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!