Na poziv platforme Halo inspektore, u petak se održava cjelodnevni bojkot svih trgovina zbog visokih cijena. Savjetnik platforme Josip Kelemen pozvao je potrošače da se danas “suzdrže od bilo kakve kupnje”, što uključuje sve trgovine, poslove s bankama, telekomima, narudžbe putem dostavljačkih platformi, a bojkot bi trebao uključiti i suzdržavanje od prekomjerne potrošnje u kafićima, restoranima, putovanjima, na benzinskim pumpama i u drogerijama.
“Moramo poslati poruku onima koji su uzrok ovom divljaštvu cijena. Želimo poslati poruke i bankama. Nemojte ići u banke, izbjegavajte dostavljače, i oni su dio cjenovnog porasta”, rekao je Kelemen. Pozvao je i strane radnike te umirovljenike da se odazovu bojkotu.
“Ovo nije napad na trgovačke lance, ali poručujemo njihovim menadžmentima da su krajnje cijene previsoke i neodržive”, dodao je Kelemen.
Zaposlene u trgovinama pozvao je da tijekom prosvjednih akcija uspore rad. “Nismo protiv vas, vašeg statusa i primanja”, poručio im je, a potrošače je pozvao da kupuju od OPG-ova.
Jučer je započeo i tjedni bojkot trgovačkih lanaca, Lidla, Eurospina i dm-a te triju proizvoda – Coca Cole i drugih gazirana pića, vode u bocama i deterdženta za posuđe. Svi podaci vezani za fiskalizaciju odnosno broj i iznos izdanih računa na prodajnim mjestima diljem Hrvatske, dostupni su na portalu porezne konkurentnosti za prethodni dan.
Vlada je jučer predstavila proširenu listu proizvoda s ograničenim cijenama na kojoj je 70 artikala. Odluka o novoj listi proizvoda s ograničenim cijenama danas je bila na dnevnom redu Vladine sjednice.
Trgovci će imati sedam dana prilagodbe te bi odluka sljedeći petak trebala stupiti na snagu, kazao je u jučer ministar gospodarstva Ante Šušnjar. Iz trgovačkog lanca Konzum u četvrtak su najavili da su u suradnji s hrvatskim dobavljačima dodatno uložili milijun eura u sniženje i zaključavanje cijena 250 domaćih proizvoda koji nisu obuhvaćeni najavljenom odlukom Vlade o ograničenju cijena.
Čelnica Podravke Martina Dalić i čelnik Fortenova grupe Fabris Peruško osvrnuli su se na bojkot i ocijenili kako to pitanje nije tako jednostavno kao što se u javnosti predstavlja te da bi rješenje toga problema mogla biti suradnja različitih institucija i kombinacija mjera, ne samo u Hrvatskoj, nego i na razini EU, prenosi Hina.
Nakon potpisivanja ugovora o zaključenju akvizicije tvrtki iz poljoprivrednog segmenta Fortenova grupe Dalić je kazala kako, promatrano s točke gledišta proizvođača hrane, proizvođači nemaju i ne ostvaruju dominantan utjecaj na maloprodajne cijene. Smatra kako je pitanje razine cijena kompleksan problem, kojeg bi trebalo rješavati u jednom strukturiranijem i mirnijem okruženju. “Stoga držim da bi se kombinacijom različitih mjera, koje bi se mogle pokrenuti ne samo na razini Vlade, nego i na razini suradnje između agencija za zaštitu tržišnog natjecanja većeg broja država, uključujući Hrvatsku i neke susjedne zemlje, moglo doći do jednog skupa mjera koje bi u tome mogle pomoći”, ocijenila je.
Ističe kako u cijeloj ovoj priči treba voditi računa o konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva, osobito proizvodnje te mnogim praksama koje se događaju na tržištu, gdje su domaći proizvođači često izloženoj oštroj i ponekad nelojalnoj konkurenciji. Glavni izvršni direktor Fortenova grupe Fabris Peruško kazao je, pak, kako je na nekoliko sastanaka s predstavnicima Vlade napomenuo da taj problem nije tako jednostavan. Smatra kako su usluge glavni pokretač inflacije u Hrvatskoj, jer su cijena rada i nedostatak radne snage utjecali na povećanje materijalnih prava radnika.
“Ono što je isplivalo u javnost kao glavna debata su cijene hrane. Ako pogledamo podatke statističkog zavoda, glavne kategorije hrane, koje su najviše poskupile u posljednjih godinu dana, su one koje su primarno vezane uz burzovnu robu, a to su kategorije vezane uz kakao, kavu, maslinovo ulje i maslac, te su kategorije i na razini EU-a uglavnom imale visoke cijene”, rekao je čelnik Fortenova grupe.
Komentirajući razlike u cijenama u različitim zemljama EU-a, Peruško smatra kako javnost uvijek najviše zanimaju cijene proizvoda koji su kod nas skuplji nego u drugim zemljama EU, ali da nitko ne govori o proizvodima koji su kod nas jeftiniji. Razlozi za to su različiti, a prije svega su uzrokovani nekim regulatornim rupama, zbog kojih trgovci na malo, kad kupuju robu, moraju je kupiti po većim cijenama, nego u EU, pojasnio je Peruško. Podsjeća kako su, osim novog paketa Vladinih mjera, u Fortenova grupi kroz svoju maloprodajnu mrežu ponudili dodatnih 250 proizvoda, za koje mogu garantirati da im se cijene neće mijenjati do 1. lipnja, što je napravljeno u dogovoru s otprilike 50 hrvatskih proizvođača.
Pročitajte još:
Iako je javnost, kako smatra, uvijek fokusirana na negativne strane, Peruško ističe kako smo kao ekonomija proteklih nekoliko godina napravili iznimno pozitivne pomake. Napominje kako je Hrvatska danas došla do skoro 80 posto bruto nacionalnog dohotka po stanovniku EU, dok je prije nekoliko godina po tome bila predzadnja.
“Kao država imamo stabilan javni dug, koji se smanjuje, i koji se danas spustio ispod 60 posto cjelokupnog duga države, i to su makroekonomski pokazatelji, koji pozitivno utječu na velike tvrtke, i na naš kreditni rejting. Mislim da će ovo, što je trenutačno u fokusu javnosti u idućem razdoblju biti riješeno”, ocijenio je.
21 Odgovora
neka i treba
Bojkotiram.
Svakaok podrzavam ove akcije, neka se malo građani ujedine oko nečega
Tako je, treba poslati poruku onima koji su uzrok ovom divljanju cijena.
Bilo je već vrijeme za tako nešto
Razumijem frustraciju potrošača, ali bojkot možda nije najbolje rješenje. nama treba čvrsta ruka na vlasti kao Vučić.
Necemo ici u ducane.Slazem se.
Pravi problem je u tome što Hrvatska već godinama ima relativno visoke cijene u odnosu na prosječne plaće a euro je dodatno pojačao taj osjećaj poskupljenja. Ako vlast ne pronađe dugoročna rješenja (a vjerujem da neće) npr strože kontrole marži ili poticanja konkurencije, ovakvi bojkoti će se ponavljati, ali bez trajnog efekta. Treba raspisati prijevremene izbore pa ćemo pokazati što je pravi bojkot.
Da se plaće dižu ko cijene do sveg ovog nebi ni došlo
I te kako je jednostavno, g. Peruško
Podrzavam bojkot, ali dugorocno to nije rijesenje
Samo trebamo ostati ustrajni.
Necemo ici u trgovine.
Bojkot možda ne donosi drastične promjene, ali očito tjera trgovce i proizvođače da barem pokušaju opravdati visoke cijene i pronađu načine za njihovo smanjenje.
Podržavam bojkot, jer ove cijene u trgovini nemaju nikakvog smisla
Slazem se da situacija puno kompleksnija
Tako i treba.
Lako im je povećavati cijene, bez ikakve osnove, a smanjiti to je veliki problem
Slažem se,tako treba
samo bojkot
Treba ih naučiti pameti da se malo urazume