Plenković: Slijedi dvije godine pregovora o novom proračunu EU, očekujemo da će Hrvatska proći vrlo dobro

Vlada RH
Predsjednik Vlade RH, Andrej Plenković, Foto: Vlada RH

Predsjednik Vlade RH, Andrej Plenković, komentirajući prijedlog Europske komisije o novom Višegodišnjem financijskom okviru za razdoblje 2028. – 2034. vrijednom gotovo dva bilijuna eura, smatra da taj prijedlog pokazuje da je Europska komisija htjela u novom proračunu Europske unije pomiriti dva pristupa.

Prvi je tradicionalni pristup strukture europskog proračuna, a drugi je odgovor na političke prioritete i izazove današnjice.

„Ovo je tek prijedlog Europske komisije“, poručio je premijer Plenković nakon sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Slatini, pojasnivši i kako će proračun sada krenuti u razmatranje od strane Europskog parlamenta i država članica.

Očekuje i da bi pregovori, i to u idealnim uvjetima, mogli doći blizu svog kraja do kraja 2026. godine, a iz iskustva zna, kako je rekao, da bi se to moglo protegnuti i na 2027. godinu.

“Slijedi nam dvije godine pregovora o tome, prvo, koliki će proračun biti i za što će sve biti alocirana sredstva. A tek kada u cijelosti budemo svjesni formula, izračuna i metodologije moći ćemo govoriti o nacionalnoj omotnici “, kazao je premijer Plenković, objavljeno je na službenim stranicama Vlade RH.

Zastave EU članica, Foto: Hina/EPA/Arhiv

Podsjetio je da je prethodna omotnica za Hrvatsku iznosila nešto manje od 15 milijardi eura, uz deset milijardi eura iz Instrumenta EU iduće generacije, odgovora Europske unije i država članica na ekonomske i socijalne posljedice pandemije Covida-19.

„Uz ta sredstva, Hrvatska je na raspolaganju imala i milijardu eura iz Europskog fonda solidarnosti“, podsjetio je premijer.

Treba vidjeti, dodao je, kakvi su stavovi država članica koji su najveći neto kontributori europskom proračunu, pojasnivši da desetak najvećih i ekonomski najrazvijenijih zemalja i dalje participira s oko 80 posto proračuna. Ostale članice, koje se nazivaju prijateljima kohezije, a među njima je i Hrvatska, uplaćuju preostala sredstva.

“Mi smo realni i mislimo da će Hrvatska na kraju proći vrlo dobro. S druge strane, sredstva koja se očekuju su veća pa to znači da ćemo morati naći i načine kako osigurati prihodnu stranu, to jest nove izvorne prihode čime bi kompenzirali potrebe na rashodnoj strani”, rekao je premijer.

Iz ove strukture – europski socijalni model, naš način života, globalna Europa i manji dio za administrativne troškove – vidi se grupiranje dosadašnjih projekata i programa, njihovu redukciju, jednostavnost, fleksibilnost i učinkovitost u metodologiji povlačenja sredstava, rekao je predsjednik Vlade RH, Andrej Plenković.
 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari