Predsjednik Vlade RH, Andrej Plenković, komentirajući prijedlog Europske komisije o novom Višegodišnjem financijskom okviru za razdoblje 2028. – 2034. vrijednom gotovo dva bilijuna eura, smatra da taj prijedlog pokazuje da je Europska komisija htjela u novom proračunu Europske unije pomiriti dva pristupa.
Prvi je tradicionalni pristup strukture europskog proračuna, a drugi je odgovor na političke prioritete i izazove današnjice.
„Ovo je tek prijedlog Europske komisije“, poručio je premijer Plenković nakon sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Slatini, pojasnivši i kako će proračun sada krenuti u razmatranje od strane Europskog parlamenta i država članica.
Očekuje i da bi pregovori, i to u idealnim uvjetima, mogli doći blizu svog kraja do kraja 2026. godine, a iz iskustva zna, kako je rekao, da bi se to moglo protegnuti i na 2027. godinu.
“Slijedi nam dvije godine pregovora o tome, prvo, koliki će proračun biti i za što će sve biti alocirana sredstva. A tek kada u cijelosti budemo svjesni formula, izračuna i metodologije moći ćemo govoriti o nacionalnoj omotnici “, kazao je premijer Plenković, objavljeno je na službenim stranicama Vlade RH.

Podsjetio je da je prethodna omotnica za Hrvatsku iznosila nešto manje od 15 milijardi eura, uz deset milijardi eura iz Instrumenta EU iduće generacije, odgovora Europske unije i država članica na ekonomske i socijalne posljedice pandemije Covida-19.
„Uz ta sredstva, Hrvatska je na raspolaganju imala i milijardu eura iz Europskog fonda solidarnosti“, podsjetio je premijer.
Treba vidjeti, dodao je, kakvi su stavovi država članica koji su najveći neto kontributori europskom proračunu, pojasnivši da desetak najvećih i ekonomski najrazvijenijih zemalja i dalje participira s oko 80 posto proračuna. Ostale članice, koje se nazivaju prijateljima kohezije, a među njima je i Hrvatska, uplaćuju preostala sredstva.
Pročitajte još:
“Mi smo realni i mislimo da će Hrvatska na kraju proći vrlo dobro. S druge strane, sredstva koja se očekuju su veća pa to znači da ćemo morati naći i načine kako osigurati prihodnu stranu, to jest nove izvorne prihode čime bi kompenzirali potrebe na rashodnoj strani”, rekao je premijer.
Iz ove strukture – europski socijalni model, naš način života, globalna Europa i manji dio za administrativne troškove – vidi se grupiranje dosadašnjih projekata i programa, njihovu redukciju, jednostavnost, fleksibilnost i učinkovitost u metodologiji povlačenja sredstava, rekao je predsjednik Vlade RH, Andrej Plenković.