Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike RH, Marin Piletić, izjavio je da je s obzirom na rekordno nisku nezaposlenost, pa tako i mladih, Vlada RH procijenila da je sazrelo vrijeme da se poslodavcima ukine olakšica u vidu neplaćanja zdravstvenih doprinosa za mlade.
“S obzirom na rekordnu nisku nezaposlenost, pa i mladih, ta mjera više nema efekta, jer ne utječe na plaću mladih u Hrvatskoj već je isključivo povlastica koju koristi sam poslodavac”, izjavio je Piletić nakon sjednice Vlade.
Naime, poslodavci su trenutno oslobođeni plaćanja doprinosa od 16,5 posto u trajanju do pet godina za zdravstveno osiguranje zaposlenika koji u trenutku sklapanja ugovora imaju manje od 30 godina, podsjeća Hina. Piletić je rekao da se ta mjera donosila u vrijeme kada je stopa nezaposlenosti mladih dosezala oko 20 posto.
“To je bila mjera na određeno vrijeme i došao joj je kraj. Smatramo da je sazrelo vrijeme da se ova olakšica više ne primjenjuje”, izjavio je Piletić, kojem je razumljivo da se poslodavci zbog toga žale, jer će im to predstavljati opterećenje.
Ukidanje te olakšice predloženo je novim krugom porezne reforme, a od 1. siječnja iduće godine ona neće vrijediti za nove zaposlenike, no neće se dirati stečena prava, tako da ako je netko prije primjerice dvije godine zaposlio nekog mlađeg od 30 godina, još će tri godine moći koristiti to oslobođenje.
Kako je prošli mjesec prilikom predstavljanja prijedloga porezne reforme istaknuo potpredsjednik Vlade RH i ministar financija Marko Primorac, propušteni prihodi zbog oslobođenja plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje samo lani su iznosili 385 milijuna eura, pa se na ovaj način želi i doprinijeti održivosti sustava zdravstvenog osiguranja.
Kako se navodi u zakonskom prijedlogu, ukidanje oslobođenja neće imati utjecaja na iznos neto plaće, no povećat će se trošak poslodavca, ovisno o iznosu bruto plaće. Prosječna bruto plaća u Hrvatskoj u prvih pet mjeseci ove godine iznosi 1.781 euro, a u slučaju tog iznosa od 2025. mjesečni trošak poslodavca će se ukidanjem oslobođenja povećati za 293,87 eura, izračun je Ministarstva financija.
Pročitajte još:
Piletić je istaknuo i da na snazi ostaje umanjenje godišnjeg poreza na dohodak za mlade, pa tako oni do 25 godina starosti imaju pravo na povrat poreza od 100 posto, a oni od 26. do 30. godine na 50 posto.
Kada je riječ o neto plaćama, one bi daljnje trebale rasti i zbog spomenutog novog kruga porezne reforme, pa tako i povećanjem osobnog odbitka, odbitaka za uzdržavane članove, kao i zbog umanjenja gornjih limita stopa poreza na dohodak.
7 Odgovora
E, moj Pileticu!
Naravno sve mjere koje imalo olaksavaju treba ukinuti, sramotno
Zdravstveni doprinosi su pljačka. Osim za hitni prijem. I ovako i onako si prepušten sam sebi i privatnim poliklinikama koje na kraju sam moraš platiti. Treba ukinuti zdravstvene doprinose jer se sa tim doprinosima financira kriminal.
Točno Nina. Kao prvo to, a kao drugo poslodavcima je to kako će se odnositi prema tome ionako na osobni izbor. Žalosno je da zapravo ispada da puno toga ne ovisi o nama samima.
Normalno. Ionako usluga koju dobijem a trebam od strane sektora zdravstva u Hrvatskoj ne vrijedi ni upola koliko bi trebala. Ali ajde, nećemo o tome sad. A sto se privatnog sektora tiče i tu bi se dalo raspravljati. Koštaju k’o suho zlato. Slažem se za ukidanje doprinosa.
Tesko je nama poslodavcima!
Pileticu prokleto ti bilo