Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) procjenjuje da će za ovu turističku godinu trebati oko osam posto više sezonskih radnika u usporedbi s prošlom, odnosno do 60.000 radnika više, prema podacima interne ankete koju provode svake godine o potrebnim radnicima u turizmu.
Natali Komen Bujas, direktorica HUP Udruge ugostiteljstva i turizma, za Financije.hr kaže da očekuju i ove godine dolazak radnika s inozemnih tržišta, baš kao i prošle, kada je za strane radnike u turizmu ukupno izdano 46.000 radnih dozvola ili 40 posto više nego u 2022. godini.
“Bit će i domaćih, ali i stranih sezonskih radnika. Procjenjujemo da će ih 38 posto doći s inozemnih tržišta, a očekuje se daljnji rast potreba za zapošljavanjem stranih radnika”, rekla je Komen Bujas.
Dvije trećine svih izdanih radnih dozvola odnose se, kako kaže, na radnike iz susjednih zemalja, a trećina je iz dalekih zemalja čiji se udio sve više povećava. Najviše stranih radnika dolazi iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Sjeverne Makedonije, te Filipina, Nepala i Indije.
Kazala je i da se u sektoru turizma uglavnom traže kuhari, konobari, sobari, slastičari i pomoćni radnici.
Sezonski radnici su obično najpotrebniji na području gdje je najizraženija turistička aktivnost. U Hrvatskoj tako najviše turista dolazi na Jadransko more, pa je zato najviše radnika potrebno u Istarskoj županiji, Splitsko-Dalmatinskoj, Primorsko-goranskoj, Dubrovačko-neretvanskoj i Zadarskoj.
Direktorica HUP Udruge ugostiteljstva i turizma smatra da treba više angažirati domaće radnike i da bi se to moglo riješiti fleksibilnijim reguliranjem obavljanja privremenih i povremenih poslova. Naglasila je i važnost mladih za turizam u Hrvatskoj.
“Poslodavci u turizmu i članovi HUP-a koji imaju uhodane procese zapošljavanja i atraktivne ponude za radnike u turizmu uspijevaju zadovoljiti većinu potreba tih radnika. Međutim, potrebno je uskladiti obrazovne programe s potrebama tržišta rada. Veći značaj treba dati edukaciji i posebno animiranju mladih za obrazovanje i rad u turizmu. Za održivost i napredak hrvatskog turizma najvažniji su ljudi, njihova edukacija i znanje te u tom smjeru svi dionici moraju uložiti više napora”, istaknula je Komen Bujas.
Iz HUP Udruge ugostiteljstva i turizma rekli su nam i da su im u fokusu mjere čiji je cilj zadržavanje i privlačenje radnika. Žele osigurati što konkurentnije uvjete rada jer je nedostatak radnika prisutan i u turističkim zemljama koje su konkurencija Hrvatskoj.
Glavna stavka za sve radnike obično je plaća, a Komen Bujas nam je otkrila kakva plaća čeka sezonske radnike ove godine.
“Sa sindikatima u turizmu svake godine pregovaramo o povećanju plaća u ugostiteljstvu i upravo smo pred potpisivanjem i ugovaranjem novih minimalnih plaća koje će za tipična radna mjesta kao što su konobar, kuhar, slastičar i recepcionar, od 1. svibnja 2024., u prosjeku biti povećane za 17 posto u odnosu na 2023.”, kazala je Komen Bujas za Financije.hr.
U posljednje dvije godine u najvećim turističkim kompanijama primanja radnika povećana su za 27,5 posto.
Pročitajte još:
“Uz plaću, poslodavci daju dodatne beneficije, osigurava se smještaj i prehrana, pa sektor turizma po uvjetima rada postaje sve atraktivniji poslodavac”, kaže direktorica HUP Udruge ugostiteljstva i turizma.
Međutim, smatra da poslodavci u turizmu s Vladom RH i sindikatima moraju još unaprijediti uvjete rada kako ne bi došlo do pada kvalitete i kako bi se osigurao održivi razvoj turizma.
14 Odgovora
Super
Mos mislit kako ce biti vise placeni .
nažalost neće.
Sumnjam da ce biti vise placeni!
Trebat će ih sve više
Ne zele nasi ljudi radit na sezoni!
Sigurna sam da će biti više plaćeni…
Sigurno da hoće
Cvate turizam
Možda
Nadam se da hoce
Pa ako ce nam sezonski radnici biti Nepalci, onda ce sigurno biti placeni vise nego u Nepalu
da.
Neće biti neplaćeni al će biti podplaćeni…bitno da su plaćeni