Odluka o prodaji Name 18. rujna

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kastner_%26_%C3%96hler_art_deco_department_store,_modern-day_Nama_(right)_(13023558245).jpg
Robna kuća Nama, zagreb, Foto: Wikimedia Commons/Jorge Láscar

Trgovački sud u Zagrebu za 18. rujna zakazao je skupštinu vjerovnika Name d.d. u stečaju na kojoj bi se trebala donijeti odluka o prodaji robnih kuća i nekretnina u zagrebačkoj Ilici i na Kvaternikovu trgu.

Sudska odluka uslijedila je nakon što je lani u prosincu, više od 23 godine nakon otvaranja stečaja Name, utvrđen zahtjev Croatia Osiguranja za suđenje u razumnom roku te je donesena odluka da se prodaja zgrada u Ilici i na Kvaternikovu trgu mora donijeti u devet mjeseci.

Ovo rješenje donio je predsjednik zagrebačkog Trgovačkog suda Nino Radić ističući kako je zahtjev Croatia Osiguranja (CO) bio podnesen lani u listopadu. U zahtjevu CO-a ističe se da je stečaj nad Namom d.d. bio otvoren još 23. lipnja 2000. te da je pravovremeno prijavljena tražbina i podnesena prijava razlučnog prava s osnova dugovanja kredita.

Navodi se i kako je utvrđeno pravo namirenja CO-a iz vrijednosti nekretnina Name d.d., zgrada, vrtova i dvorišta u zagrebačkoj Ilici 4 – 6, (bivša zgrada “Kastner i Öhler” kraj Jelačićeva trga), nekretnina u Radićevoj ulici te zgrade Name na Kvaternikovu trgu.

Pozivajući se i na prethodne presude, CO ističe da je napokon bila izvršena provedba potrebnih izmjena u zemljišnim knjigama te da ne postoje daljnje zapreke za pristup prodaji navedenih nekretnina.

CO je isticao kako se stečaj vodi pune 23 godine, prenosi Hina, a kako nije poduzeta ni jedna radnja od stečajnog upravitelja niti suda kojom bi se pokrenuo potrebni postupak prodaje preostalih nekretnina u vlasništvu stečajnog dužnika, njihovog unovčenja te pristupilo namirenju vjerovnika i okončanju stečaja.

Slijedom toga, CO je zaključio da im je bilo povrijeđeno Ustavom zajamčeno pravo na suđenje u razumnom roku. S druge strane, u rješenju se pozivalo i na očitovanje ”uređujućeg” suca ”kako postupak nije bio okončan zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa…, a čije rješavanje nije u nadležnosti ovog suda”.

U rješenju Trgovačkog suda stoji da se uređujućem sucu ni na koji način ne nalaže kako će tijela stečajnog postupka i sam stečajni sudac odrediti prodaju nekretnina. Zaključuje i dao je skupština vjerovnika ovlaštena odlučivati o prodaji.

Stečajni upravitelj, Damir Mikić, prije desetak dana podnio je izvješće u kojem ističe da bi, uzimajući u obzir vlasnički i zemljišnoknjižni status preostalih nekretnina te da se u obje robne kuće još uvijek obavlja djelatnost i zapošljavaju radnike, ”oportuno bilo donijeti odluku o prodaji imovine kao cjeline”, odnosno da se nekretnine i pokretnine Name prodaju zajedno te da se kupca obaveže i na preuzimanje poslovanja i zaliha robe i zatečenih radnika na određeni vremenski rok i to minimalno na dvije godine.

Kako je vlasnički, odnosno zemljišnoknjižni status preostalih robnih kuća različit, stečajni upravitelj smatra i da bi se obje robne kuće trebale prodavati istovremeno, ali na različit način.

https://nama.hr/140godina/#bwg3/33
Robna kuća Nama, Zagreb Foto: Nama/Press/Galerija

Robna kuća na Kvaternikovu trgu je upisana u zemljišnoj knjizi kao jedna čestica i objekt u vlasništvu Nama d.d. u stečaju te nema nikakvih upisanih tereta, dok je robna kuća Ilica u zemljišnoj knjizi upisan kao tri različite čestice i tri različita objekta pa zapravo ovu robnu kuću čine tri neovisne nekretnine.

Pritom je na dvije čestice (Ilica 4 i Radićeva 1) u cijelosti upisano založno pravu Croatia osiguranja d.d. i Republike Hrvatske, a na jednoj čestici (Ilica 6) je na jednom dijelu upisano založno pravo, a na jednom dijelu ne. Stoga stečajni upravitelj smatra da bi odluku o prodaji robne kuće u Ilici kao cjeline, trebala odlučiti skupština vjerovnika, kao i odlučiti o načinu i uvjetima prodaje i jedne i druge robne kuće.

U sudskom zaključku, pak, navedeno je da će se prodaja obaviti putem javne sudske dražbe sukladno stečajnom zakonu i uz odgovarajuću primjenu ovršnog zakona.

Kupac treba preuzeti zatečene radnike i nastaviti poslovnu djelatnost kroz period od najmanje dvije godine, a za pristupanje dražbi zainteresirani kupci su dužni uplatiti jamčevinu u iznosu od 5 posto početne vrijednosti imovine.

Početna cijena će se odrediti sukladno procjeni sudskog vještaka za nekretnine i sukladno knjigovodstvenoj vrijednosti za opremu pokretnine, ističe se u zaključku.

NAMA, d.d. – u stečaju

Nemčićeva 1-3, 10000, Zagreb, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
16.625.162,72 (2023)
Broj zaposlenih:
293 (2023)

9 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari