Obrtnici upozoravaju: Povećanje cijena trupaca dodatno ugrožava male drvoprerađivače

Pixabay.com
Trupci, Foto: Pixabay.com

Iz Hrvatske obrtničke komore (HOK) su izvijestili da su na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede s ministrom Davidom Vlajčićem i državnim tajnicima upozorili na problem nedavnog povećanja cijene prostornog drva i trupaca do deset posto, te uputili molbu da se razmotri potreba donošenja takve odluke, s obzirom na to da su iza drvoprerađivača dvije izuzetno zahtjevne godine i imaju poteškoće s održavanjem likvidnosti.

Na sastanku su nazočili predsjednik i potpredsjednik HOK-a, Dalibor Kratohvil i Adolf Cvanciger, kao i predstavnici svih relevantnih komora i udruženja poput HGK, HUP-a, HPK te HVK, a na kojem se raspravljalo o izazovima s kojima se susreću poljoprivrednici, šumari i ribari te planovima za buduće razdoblje, navode iz HOK-a.

Ministar Vlajčić najavio je otvorenost i spremnost na suradnju po svim pitanjima koja otežavaju razvoj pojedinih sektora i stavio se na raspolaganje za njihovo rješavanje, dodaje se u priopćenju.

Kratohvil je pritom istaknuo problem nedavnog povećanja cijene prostornog drva i trupaca do deset posto, prenosi Hina. Kako se dalje navodi, upućena je molba da se razmotri potreba donošenja takve odluke, a Kratohvil je napomenuo kako su iza drvoprerađivača dvije izuzetno zahtjevne godine te se sektor drvne industrije, uz manje ukupne prihode i poteškoće s održavanjem tekuće likvidnosti, suočio i s padom broja narudžbi.

“Najvažniji je dijalog u rješavanju svih pitanja koja muče naše obrtnike. Iskoristit ćemo iskazanu spremnost na razgovor, u cilju olakšavanja poslovanja na svim razinama, i nastaviti davati konstruktivne prijedloge kako unaprijediti sve naše sektore, važne za očuvanje i razvoj obrtništva, a time i gospodarstva Lijepe naše”, zaključio je predsjednik HOK-a.

Odluka o povećanju cijene drvne sirovine donijela je zabrinutost među obrtnike iz drvoprerađivačke djelatnosti te se velik broj njih nalazi u bezizlaznoj situaciji u kontekstu nastavka daljnjeg poslovanja, rekli su iz HOK-a.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, koji se odnosne na industrijsku proizvodnju u prosincu 2024. godine, razvidno je da proizvodnja u drvoprerađivačkoj industriji pada. Prema podacima DZS-a, bilježila Prerada drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja; proizvodnja proizvoda od slame i pletarskih materijala je tijekom kolovoza 2024. godine bilježila neke pozitivne trendove, no do kraja godine, proizvodnja se smanjivala.

U lipnju 2024. godine, vrijednost prodanih industrijskih proizvoda, koji se odnose na drvnu industriju, iznosila je 901.418.000 eura, od toga je za inozemstvo isporučeno drveta u vrijednosti od 569.652.000 eura.

U 2023. godini, prema podacima DZS-a, proizvodnja i prerada drveta je bila i među najvažnijim prema vrijednosti prodanih industrijskih proizvoda, no i dalje je izvoz dominirao – izvezeno je 798.642 metara kubičnih drveta odnosno 383.685.000 eura vrijednosti dok je uvezeno 54.991 kubičnih metara drveta odnosno 38.656.000 eura vrijednosti ove robe.

18 Odgovora

  1. A to da smo u protekloj godini u Slavoniji i Baranji izvukli pola šuma radi trupaca iz Parkova prirode i Geoparka to nećemo spominjati.. Industrija kad trpi onda imamo problem tek.

  2. Jako je teško razdoblje i za drvnu industriju i oni se itekako muče pogotovo s izvozom

  3. Čini se da cijene trupaca mogu zakomplicirati situaciju za male drvoprerađivače. 🪵🛠 Obrtnici stvarno imaju pune ruke posla, a ovo im sigurno ne olakšava stvari…

  4. Potrebno je donijeti mjere za očuvanje radnih mjesta i razvoj drvoprerađivačke industrije

  5. Odluka je donesena neposredno prije smjene uprave Hrvatskih šuma, bez prethodne najave što je izazvalo šok među drvoprerađivačima. Žao mi ih je.

  6. Sve poskupljuje drva,plin,solarno struja pa recite nam kako da se grijemo e svašta….

  7. Cijene trupaca rastu, a mali drvoprerađivači pod prijetnjom! 😕 Hoće li to uništiti mnoge obrtnike?

  8. Povećanje cijena trupaca veliki je udarac za male drvoprerađivače koji se već bore s padom narudžbi. Ako se trend nastavi, mnogi bi mogli zatvoriti poslovanje, što bi moglo negativno utjecati na cijelu industriju. Nadamo se da će se pronaći neko rješenje kako bi se zaštitili mali obrti.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari