Od sljedećeg tjedna Nova Ljubljanska banka (NLB) bit će prisutna i u Hrvatskoj, no u ovom trenutku samo putem usluga leasinga, koji je odobren od strane regulatornih, najavio je predsjednik uprave NLB banke, Blaž Drobnjak, tijekom webinara Ljubljanske burze „Kako najbolje slovenske Blue Chip tvrtke vladaju tržištem?“.
„Tako ćemo postati jedina banka koja ima neku vrstu financijskih usluga praktički u svim državama bivše Jugoslavije. U Hrvatskoj, kažem, samo kroz usluge leasinga ali za nas je to prvi korak koji bi nas trebao dovesti do objedinjavanja i ostalih financijskih usluga u narednom periodu“, rekao je Brodnjak.
Ponuda za kupnju dionica Addiko banke je dio strategije ove banke za širenjem portfelja kao i profitabilnosti banke a odgovor je, kaže, bio očekivan.
„Kao što je javnost upoznata, ova ponda je nije prihvaćena i nama, kao banci, ona nije iznenađenje. Procedura sada kaže da u narednih godinu dana ne možemo dati novu ponudu. No ona svakako nedefinira NLB banku niti definira naš uspjeh. Organski rast je za nas jedno, akvizicije dio strategije i posve nešto drugo. To je bila dobra prilika koja bi ubrzala naš rast putem akvizicija. Mi ćemo svakako i dalje tražiti naše prilike da rastemo“, pojasnio je Brodnjak.
Hrvatska kao tržište je i dalje izuzetno zanimljiva za ovu banku, rekao je predsjednik uprave NLB-a, odgovarajući na pitanje Financija.hr, te najavio i ostale modalitete za rad s hrvatskom tržištem. Nakon što prođe zakonski rok mirovanja, daljih prepreka za ponavljanje ponuda ni za Addiko nema. No, hoće li se to i desiti, Brodnjak nije otkrio.
„Addiko ponuda je bila naša prva značajnija ponuda koja bi unaprijedila poslovanje NLB-a, ali svakako ne i naša jedina opcija u narednom periodu. Ova akvizicija bi samo ubrzala naš financijski rast, koji se, i bez nje, odvija planiranom dinamikom. Od sljedećeg tjedna, naši poslovi u Hrvatskoj će porasti za oko 100 milijuna eura i dalje će rasti, ali naš zadnji cilj svakako jeste da u Hrvatskoj djelujemo kao banka. Slovenija i Hrvatska imaju i brojne zajedničke projekte kao što je elektrana, projekti gradova i općina te mnogi drugi. Mi ne moramo nužno kupiti dionice neke banke da bi poslovali na tržištu Hrvatske, jer putem projekata, možemo djelovati prekogranično. I svi ti projekti vrijedni su ili će biti vrijedni nekoliko milijardi eura. Ipak, vjerujemo da Hrvatska bi mogla postati četvrti stub svih naših operacija, kada uđemo i kao banka na njeno tržište“, rekao je Brodnjak.
Postoje i druge manje banke koje bi NLB mogla kupiti no one im, u ovom trenutku, financijski nisu zanimljive. Rekao je i da tržište određuje potencijalne akvizicije, jer je moguće da u narednih nekoliko godina, neka druga banka svoje dionice ponudi za kupnju, što sad na tržištu nije aktualno.
Pročitajte još:
Naglasio je i da je svjestan da Hrvatska i Slovenija imaju povijest koja se odnosi na štednju iz stare Ljubljanske banke kao i da vjeruje da ima načina da se i to pitanje u narednom periodu riješi, rekao je Brodnjak tijekom seminara Ljubljanske burze.
NLB banka je, prema podacima ove burze, jedna od najuspješnijih blue chip tvrtki, odnosno tvrtki koje su nacionalno ili međunarodno priznate, dobro uspostavljene i financijski zdrava tvrtke, kojim se javno trguje.
2 Odgovora
Super vijest.
Zanimljivo