Europske dionice porasle su u petak, a referentni indeks njemačke burze dosegnuo je povijesno rekordnu razinu, uslijed optimizma investitora oko smirivanje trgovinskog rata zbog najavljenih razgovora između SAD-a i Kine zakazanih za ovaj vikend u Švicarskoj.
Paneuropski indeks dionica STOXX 600 porastao je 0,3 posto, po stanju oko podneva po hrvatskom vremenu, jer su sve europske burze u trgovini u petak zabilježile rast. Indeks frankfurtske burze DAX 40 rastao je za 0,6 posto u istom periodu.
Dionice multinacionalne naftne kompanije BP porasle su za 3,5 posto nakon što je Financial Times izvijestio da njegovi rivali Shell, Chevron, Exxon Mobil, TotalEnergies i ADNOC već napravili vlastite izračune za potencijalno preuzimanje dijelova te kompanije, čiju imovinu neki analitičari procjenjuju da vrijedi i više od 140 milijardi eura.
Indeksi europskog energetskog sektora i sektora proizvodnje sirovina imali su u petak najveći dnevni rast, od 1,9, odnosno 1 posto. Američki predsjednik Donald Trump najavio je u četvrtak snižavanje uvoznih od 145 posto za kinesku robu, dok se vladini dužnosnici iz ta dva najveća svjetska gospodarstva trebaju sastati u Ženevi.
Washington će u idućih mjesec dana predstaviti desetke trgovinskih sporazuma sa drugim zemljama, no “temeljna” carina od 10 posto uvedena za većinu država najvjerojatnije će ostati na snazi, rekao je u četvrtak američki ministar za trgovinu Howard Lutnick, nakon što je SAD najavio sklapanje bilateralnog sporazuma s Velikom Britanijom.
“Glavni razlog što se globalne dionice dižu jest nada da će nešto biti od tog američko-kineskog sastanka u Švicarskoj,” rekao je Benjamin Ford, analitičar iz tvrtke Macro Hive. Paneuropski indeks STOXX 600 u petak je bio na putu prema četvrtom tjednom rastu zaredom, na razinu od oko 13,7 posto višu od početka travnja, u nadi da će se američkim sporazumima s trgovinskim partnerima izbjeći trgovinski rat. Europske burze već par mjeseci rastu jer privlače ulagače i kapital koji napuštaju volatilne američke burze.
Korporativni rezultati izašli u petak također su bili uglavnom optimistični. Njemački Commerzbank ostvario je neočekivano dobre rezultate u prvom kvartalu ove godine rast dobiti, pa su dionice te banke narasle 2,9 posto do podneva. Dionice švicarskog proizvođača slušnih pomagala Sonova rasle su 3,2 posto nakon prognoze rasta prodaje i dobiti u fiskalnoj godini 2025/26.
Među većim dobitnicima bio je i Bavarian Nordic, danska biotehnološka tvrtka čije dionice su bile na najvišoj razini od veljače, nakon objave rezultata koji su premašili očekivanja. Od 149 kompanija koje su dosad objavile rezultate za prvo tromjesečje i koje su uključene u indeks STOXX 600 njih 58,4 posto je zaradom premašilo očekivanja analitičara, po podacima koje prikuplja LSEG.
Nervoza u globalnoj trgovini koja traje od početka godine i dolaska Trumpa na vlast, kao i trvenja u europskoj politici, već su više puta utjecali na europska tržišta kapitala i dovela do značajnih oscilacija.
U utorak je novi njemački kancelar i lider konzervativaca Friedrich Merz u velikom iznenađenju za europsku javnost nije uspio prikupiti dovoljno glasova zastupnika Bundestaga za stupanje na dužnost, zbog čega je DAX, koji prati kretanje dionica 40 najvećih njemačkih kompanija, pao oko 1 posto u dnevnoj trgovini. Nakon ponovljenog glasanja i Merzovog izglsavanja DAX se već do četvrtka oporavio.
Sredinom ožujka njemački indeks DAX također je također oborio dotadašnji rekord, nakon što su zastupnici Bundestaga izglasali paket mjera nove koalicijske vlade, kojom se ublažavaju stroga fiskalna pravila i povećavaju njemačka izdvajanja za infrastrukturu i obranu od 500 milijardi eura.
Pročitajte još:
Početkom travnja i Trumpove objave carinskog režima za sve zemlje svijeta europske burze su, kao i američke, isprva zabilježile velik pad. No kod američkih burzi oporavak je u posljednjih mjesec dana bio sporiji od europskih, i to zbog neprekidnih najava i izmjena najava, “pauziranja” i odmazdi trgovinskih mjera američke vlade. Istovremeno su europske burze postale privlačne investitorima, unatoč prognozama da o zanemarivom rastu ili stagnaciji europske ekonomije ove godine, ili činjenice da je iza Njemačke već dvije godine recesije.
Referentni američki indeks S&P 500 još je uvijek u minusu 3,7 posto u usporedbi s početkom ove godine, NASDAQ 100 je izgubio 4,35 posto, dok je Dow Jones (DJIA) u padu 2,4 posto. U istom razdoblju njemački DAX 40 rastao za 17,2 posto. paneuropski STOXX 600 za 26,9 posto, a francuski CAC 40 za 4,7 posto.
Krajem veljače DAX je također oborio dotadašnji rekord, u danima nakon njemačkih izbora na kojima je pobijedila Merzova konzervativna stranka CDU/CSU a socijaldemokrati iz SPD-a osvojili treće mjesto, iza ekstremno desne stranke AfD – DAX je tada dan nakon izbora, 24. veljače, porastao za 0,9 posto.
Jedan odgovor
Opet rastu,za dva dana će opet pasti..