Najprofitabilniji vrtići povećali dobit 38 posto: Čarobni pianino uvjerljivo prvi

Prostor dječjeg vrtića, ilustracija, Foto: Gautam Arora/Unsplash
Prostor dječjeg vrtića, ilustracija, Foto: Gautam Arora/Unsplash

Deset dječjih vrtića s najvećom dobiti u 2025. zajedno je ostvarilo 21,84 milijuna eura prihoda i 3,13 milijuna eura dobiti. U odnosu na rezultate istih ustanova godinu prije, prihodi su povećani 23,5 posto, a dobit gotovo 38 posto.

Splitski Čarobni pianino zadržao je prvo mjesto s 1,32 milijuna eura dobiti, gotovo pet puta više od drugoplasiranog Didija.

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, subjekti registrirani u djelatnosti predškolskog obrazovanja u 2025. ostvarili su ukupno 749,55 milijuna eura prihoda i 7,27 milijuna eura iskazane dobiti.

Prihodi su u godinu dana povećani 8,5 posto, a dobit 22,3 posto. Broj evidentiranih subjekata porastao je sa 646 na 655.

Usporedba s 2023. pokazuje da su prihodi djelatnosti u dvije godine povećani za 190,75 milijuna eura, odnosno 34,1 posto. Dobit je u istom razdoblju porasla 31,1 posto, dok se broj subjekata povećao za samo 20.

Rast nije bio ravnomjeran. U 2024. prihodi su povećani 23,6 posto, ali je dobit porasla samo 7,3 posto. Godinu poslije rast prihoda usporava, dok dobit raste znatno brže.

Predškolsko obrazovanje u Hrvatskoj: prihodi i dobit od 2023. do 2025.
GodinaBroj subjekataPrihodiDobit
2023635558.800.0525.540.659
2024646690.940.8135.942.523
2025655749.550.7927.266.271
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u eurima

Među najprofitabilnijim vrtićima osobito se izdvajaju ustanove koje su uspjele povećati dio prihoda koji zadržavaju u godišnjem rezultatu.

Zajednička marža aktualne vodeće desetorke, izračunana kao omjer dobiti i prihoda, povećana je s 12,8 na 14,3 posto. Njihova dobit u godinu dana porasla je za približno 860.000 eura.

Čarobni pianino predvodi ljestvicu u sve tri promatrane godine. U 2025. ostvario je 42 posto dobiti vodeće desetorke, uz rast prihoda od 8,3 posto i dobiti od 12 posto. Marža mu je dosegnula 24,7 posto, nasuprot 22,5 posto dvije godine prije.

Istodobno se broj zaposlenih smanjio sa 135 u 2023. na 113 u 2025. Prihodi su tijekom tog razdoblja povećani 7,8 posto, a dobit 18,4 posto. Dobit po zaposlenom u posljednjoj je godini dosegnula približno 11.642 eura, najviše među deset vodećih.

Usporedba s Didijem pokazuje koliko slična razina prihoda može dati različit rezultat. Čarobni pianino ima oko 438.000 eura veće prihode, ali i više od milijun eura veću dobit. Didi, koji zapošljava 160 ljudi, ostvaruje maržu od 5,6 posto.

Ilustracija, Foto: Geoffrey Moffett/Unsplash
Ilustracija, Foto: Geoffrey Moffett/Unsplash

Didijeva se profitabilnost ipak kontinuirano poboljšava. U 2023. ostvarivao je 56.600 eura dobiti na 3,57 milijuna eura prihoda, uz maržu od 1,6 posto. Dvije godine poslije dobit je dosegnula 272.493 eura. Samo u 2025. prihodi su povećani 14,4 posto, a dobit 41,7 posto.

Trećeplasirana Poneštrica iz Kastva raste uz povećanje zaposlenosti. Od 2023. prihodi su gotovo udvostručeni, na 1,48 milijuna eura, dok je broj zaposlenih povećan s 25 na 37. Dobit je dosegnula 247.677 eura, 80,7 posto više nego dvije godine prije. Marža se tijekom širenja blago smanjila, s 18,2 na 16,7 posto.

Najveće godišnje povećanje prihoda ostvarili su Bili tići. Splitski vrtić povećao ih je 157,7 posto, na 2,11 milijuna eura, uz rast broja zaposlenih s 25 na 47. Dobit je porasla s 10.732 na 196.494 eura. Sam taj vrtić ostvario je približno 22 posto ukupnog povećanja dobiti aktualne vodeće desetorke.

Još veći zajednički doprinos dali su Kockica, Leteći medvjedići i 101 Dalmatinac. Njihova ukupna dobit povećana je za približno 381.000 eura, što predstavlja 44 posto povećanja dobiti deset vodećih. Kod sva tri vrtića glavni je pomak snažno povećanje marže.

Deset najprofitabilnijih vrtića u 2025.
VrtićPrihodi 2024.Prihodi 2025.Dobit 2024.Dobit 2025.Zaposleni 2024.Zaposleni 2025.
Čarobni pianino4.911.3035.316.9151.174.6841.315.493117113
Didi4.265.3224.879.369192.324272.493172160
Poneštrica1.055.6251.479.958179.860247.6773037
Kockica989.4361.107.87185.184225.4692321
Bambi1.704.9052.096.969185.010212.6307374
Bili tići817.0572.105.20810.732196.4942547
Leteći medvjedići816.717980.75775.471195.2152525
Pinokio516.883766.51891.651167.2821820
101 Dalmatinac664.781767.57634.008155.0602723
Igra1.936.9392.339.578242.128143.2947575
Ukupno17.678.96821.840.7192.271.0523.131.107585595
Izvor: CompanyWall, novčani iznosi u eurima

Kockica je uz 12 posto veće prihode povećala dobit 164,7 posto, na 225.469 eura. Leteći medvjedići uz rast prihoda od 20,1 posto ostvaruju 158,7 posto veću dobit, dok je 101 Dalmatinac uz 15,5 posto veće prihode povećao dobit sa 34.008 na 155.060 eura.

Kockica s 21 zaposlenim ima najveće prihode po zaposlenom, približno 52.756 eura. Na drugom je kraju Bambi s oko 28.337 eura. Za potpunije objašnjenje tih razlika potrebni su podaci o broju djece, odgojnim skupinama, popunjenosti objekata i izvorima financiranja.

Pinokio iz Varaždina gotovo je udvostručio prihode u odnosu na 2023. U 2025. ostvario je 766.518 eura prihoda i 167.282 eura dobiti. Marža od 21,8 posto druga je najviša među deset vodećih, iza Čarobnog pianina.

Bambi iz Novog Marofa povećao je prihode 23 posto, na 2,10 milijuna eura, ali je rast dobiti bio sporiji, 14,9 posto. Marža je zbog toga smanjena s 10,9 na 10,1 posto. Znatno izraženije pogoršanje bilježi koprivnička Igra, kojoj su prihodi porasli 20,8 posto, dok je dobit pala 40,8 posto. S drugog mjesta prema dobiti u 2024. spustila se na deseto, a marža joj je prepolovljena na 6,1 posto.

Promijenila se i polovica sastava vodeće desetorke. U odnosu na 2024. u nju su ušli Kockica, Bili tići, Leteći medvjedići, Pinokio i 101 Dalmatinac. Ispali su Pčelice – Škrljevo, Mala sirena, Dječji koraci, Panda i Mali istraživač.

Najveći pad među njima bilježe Pčelice – Škrljevo. Prihodi su im povećani 12,3 posto, ali je dobit pala 72,8 posto, na 37.090 eura. Dječji koraci ostvarili su 29 posto manju dobit, Panda 19,5 posto manju, a Mala sirena 18,8 posto manju dobit, premda su sve tri ustanove povećale prihode.

Veći prihodi tako su u istoj godini dali vrlo različite rezultate. Čarobni pianino učvrstio je vodeće mjesto, dok su manji vrtići snažnim povećanjem marže promijenili polovicu ljestvice najprofitabilnijih. Kockica, Leteći medvjedići i 101 Dalmatinac zajedno su ostvarili 14 posto prihoda aktualne desetorke, ali su donijeli 44 posto njezina godišnjeg povećanja dobiti.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama