Bingo na vrhu liste 99 najuspješnijih velikih kompanija u BiH, zajedno ostvarile 15,4 milijarde eura prihoda

Foto: Freepik/Financije.hr

Devedeset i devet velikih kompanija u Bosni i Hercegovini obuhvaćenih analizom ostvarilo je ukupno 15,38 milijardi eura prihoda i više od 1,14 milijardi eura neto dobiti. Zapošljavale su gotovo 74.000 ljudi, a uvjerljivo prvo mjesto zauzeo je tuzlanski Bingo, s više od 1,18 milijardi eura prihoda, 65,8 milijuna eura dobiti i 8.370 zaposlenih.

Velike kompanije u Bosni i Hercegovini nastavile su povećavati prihode, iako razlike između pojedinih sektora i poduzeća ostaju vrlo velike. Analiza 99 najuspješnijih velikih kompanija pokazuje da su zajedno ostvarile 15,38 milijardi eura ukupnih prihoda, dok je njihova ukupna neto dobit premašila 1,14 milijardi eura.

Kompanije s liste zajedno zapošljavaju 73.921 radnika, što dodatno pokazuje njihov značaj za gospodarstvo Bosne i Hercegovine.

Na temelju prijavljenih stopa rasta može se procijeniti da su iste kompanije prethodne godine ostvarivale oko 14,18 milijardi eura prihoda. To bi značilo da su im ukupni prihodi porasli za približno 8,4 posto.

Od 99 kompanija na listi, 82 su povećale prihode, dok ih je 17 zabilježilo pad.

Rang-lista nije napravljena samo prema veličini prihoda. U ukupnom rezultatu uzimaju se u obzir financijski pokazatelji koji omogućuju usporedbu kompanija različite veličine, uključujući prihod, njegov rast, neto dobit, broj zaposlenih i dodanu vrijednost po zaposlenom.

Bingo daleko najveći, trgovina dominira vrhom

Prvo mjesto zauzeo je Bingo iz Tuzle, koji je ostvario 1,18 milijardi eura prihoda, 5,8 posto više nego prethodne godine. Kompanija je pritom ostvarila 65,8 milijuna eura neto dobiti i zapošljavala 8.370 ljudi, uvjerljivo najviše među kompanijama na listi.

Na drugom mjestu nalazi se Holdina iz Sarajeva sa 747,2 milijuna eura prihoda, dok je treća Hifa-Oil iz Tešnja s 523,3 milijuna eura. Hifa-Oil pritom je ostvarila snažan godišnji rast prihoda od 25,8 posto.

Četvrto mjesto pripalo je Boreasu iz Kreševa, s prihodima od 483,5 milijuna eura, a peto banjolučkom Tropic Maloprodaji, koja je ostvarila 407,6 milijuna eura prihoda i zapošljavala 3.254 radnika.

U prvih deset još su Hifa-Petrol, Konzum Sarajevo, Philip Morris BH, BH Telecom i Telekom Srpske, odnosno m:tel.

Struktura vrha ljestvice jasno pokazuje koliko su maloprodaja, veleprodaja, distribucija goriva i telekomunikacije važne među najvećim kompanijama u zemlji.

Konzum je ostvario 373,6 milijuna eura prihoda i 15,2 milijuna eura neto dobiti, dok je BH Telecom s prihodima od 289,5 milijuna eura ostvario 35,7 milijuna eura dobiti. Telekom Srpske imao je nešto manje prihode, 267,7 milijuna eura ali veću neto dobit od 39,6 milijuna eura.

Philip Morris BH posebno se izdvaja po malom broju zaposlenih u odnosu na prihod. Sa samo 49 zaposlenih kompanija je ostvarila 392,7 milijuna eura prihoda.

Najveću dobit nakon Binga ostvarili Autoputevi RS i MG Mind

Bingo je istodobno i kompanija s najvećom neto dobiti na cijeloj listi, sa 65,8 milijuna eura.

Drugo mjesto prema dobiti zauzimaju Autoputevi Republike Srpske, s 58,3 milijuna eura iako su po ukupnom rangiranju tek na 30. mjestu. Slijedi MG Mind iz Mrkonjić Grada s dobiti od 56,2 milijuna eura.

MG Mind jedan je od najupečatljivijih primjera na listi i zbog rasta. Prihodi kompanije povećani su čak 81,1 posto, na 94,1 milijun eura.

Elektrane Stanari ostvarile su 43,8 milijuna eura neto dobiti, a Premier Sport 43,7 milijuna eura. Lager iz Posušja završio je godinu s gotovo 39,9 milijuna eura dobiti, dok je BDS.BA ostvario 39,1 milijun eura

Među deset kompanija s najvećom neto dobiti nalaze se i Telekom Srpske, BH Telecom te HM Cement BiH.

Podaci pokazuju da visoki prihodi ne znače nužno i najveću profitabilnost. Dio trgovačkih kompanija posluje s vrlo velikim prometom i relativno tankim maržama, dok infrastrukturne, telekomunikacijske, industrijske i pojedine uslužne kompanije ostvaruju znatno veću dobit u odnosu na prihod.

Najbrže rastuća kompanija povećala prihode više od pet puta

Najveći godišnji rast prihoda među 99 analiziranih kompanija ostvario je Liten iz Sarajeva, čiji su prihodi porasli više od pet puta. Indeks rasta od 5,404 znači povećanje od približno 440 posto, na 98,5 milijuna eura.

Pavgord iz Foče povećao je prihod za oko 161 posto, na 115,3 milijuna eura, dok je MG Mind ostvario već spomenutih 81,1 posto rasta.

Među kompanijama s posebno snažnim rastom nalazi se i Bimal iz Brčkog, s povećanjem prihoda od 42,7 posto, te Samoposluga Đurić iz Doboja, s rastom od 31,1 posto.

Hifa-Oil povećala je prihod za 25,8 posto, Euro-Asfalt za 24,7 posto, Williams iz Banje Luke za 23,2 posto, a Univerzitetski klinički centar Republike Srpske za 20,3 posto.

Istodobno je 17 kompanija imalo manje prihode nego prethodne godine. Najveći pad među kompanijama na listi zabilježio je Mepas iz Širokog Brijega, s padom od približno 14 posto. Komerc-Mali iz Prnjavora smanjio je prihode za oko 11 posto, a Rudnik i termoelektrana Gacko za oko devet posto.

Bingo zapošljava više od osam tisuća ljudi

Velike kompanije s liste posebno su važne i kao poslodavci.

Bingo je s 8.370 zaposlenih uvjerljivo najveći među analiziranim kompanijama. Slijedi Univerzitetski klinički centar Republike Srpske s 3.797 zaposlenih, Tropic Maloprodaja s 3.254 te Konzum s 3.082 radnika.

BH Telecom zapošljavao je 2.958 ljudi, BH Pošta 2.650, Fructa-Trade 2.319, a Telekom Srpske 2.033 zaposlenih.

Među deset najvećih poslodavaca nalaze se i Rudnik i termoelektrana Gacko s 1.892 radnika te FIS iz Viteza s 1.781 zaposlenim.

S druge strane, podaci o dodanoj vrijednosti po zaposlenom pokazuju potpuno drukčiju sliku produktivnosti.

Najveću dodanu vrijednost po zaposlenom ostvario je Pavgord iz Foče, čak 557.848 eura uz samo 42 zaposlena. Slijede Autoputevi RS s 281.565 eura Premier Sport s 219.437 eura i MG Mind s 211.134 eura dodane vrijednosti po zaposlenom.

Lager iz Posušja ostvario je 186.392 eura dodane vrijednosti po zaposlenom, a HM Cement BiH 153.113 eura.

Takve razlike pokazuju koliko struktura djelatnosti utječe na odnos broja zaposlenih, prihoda i dobiti. Maloprodaja zapošljava tisuće ljudi i stvara velik promet, dok kapitalno intenzivne kompanije mogu ostvarivati izrazito visoku dodanu vrijednost sa znatno manjim brojem zaposlenih.

Trgovina je najveća, ali industrija i infrastruktura nose dio najvećih marži

Među 99 kompanija posebno su brojni trgovački lanci, distributeri, trgovci gorivom i veleprodajne kompanije.

Samo među najčešće zastupljenim djelatnostima nalazi se devet kompanija iz nespecijalizirane maloprodaje hranom i pićem te još devet iz nespecijalizirane veleprodaje. Na listi su i brojni trgovci gorivima, farmaceutskim proizvodima, odjećom i drugim proizvodima.

No među kompanijama s najvećom dobiti i dodanom vrijednošću snažno su zastupljeni energetika, infrastruktura, telekomunikacije, cementna industrija i druge proizvodne djelatnosti.

To je i jedna od najvažnijih poruka liste 99 najuspješnijih velikih kompanija u BiH: najveći promet koncentriran je u trgovini, ali najveća dobit i produktivnost nisu nužno na istom mjestu.

Bingo ipak ostaje iznimka koja dominira u gotovo svim ključnim kategorijama. Ne samo da je prvi po ukupnom rangiranju i prihodima, nego je istodobno najveći poslodavac i kompanija s najvećom neto dobiti među analiziranih 99.

Ukupni rezultati pokazuju i da najveći dio velikih kompanija nastavlja rasti. Više od četiri petine poduzeća na listi povećalo je prihode, a njihov zajednički promet premašio je 15 milijardi eura.

Za gospodarstvo veličine Bosne i Hercegovine riječ je o kompanijama čiji rezultati imaju znatan utjecaj na zaposlenost, porezne prihode, investicije i ukupnu gospodarsku aktivnost.

99 najuspješnijih velikih tvrtki u Bosni i Hercegovini u 2025. godini
PozicijaNaziv tvrtkeUkupni prihodiIndeks godišnjeg rasta prihodaNeto dobitBroj zaposlenih
1.BINGO Tuzla1.180.534.918,671,058165.767.434,008.370
2.HOLDINA Sarajevo747.208.199,821,03707.885.930,87730
3.HIFA-OIL Tešanj523.264.552,401,25823.072.174,00259
4.BOREAS Kreševo483.497.487,331,10553.274.140,94584
5.TROPIC MALOPRODAJA Banja Luka407.608.117,771,13931.987.700,383.254
6.HIFA – PETROL Sarajevo400.136.279,640,97334.826.956,38502
7.KONZUM Sarajevo373.605.691,820,989315.225.671,633.082
8.Philip Morris BH Sarajevo392.706.103,111,12341.147.644,2449
9.BH Telecom d.d. Sarajevo289.450.377,781,018735.709.566,162.958
10.Telekom Srpske a.d. Banja Luka; Mtel a.d. Banja Luka267.706.979,081,027039.586.381,672.033
11.BDS.BA260.241.269,301,111739.055.979,231.066
12.ATACO Mostar281.088.337,021,095516.018.550,87707
13.Hercegovinalijek Mostar260.936.771,981,170511.948.320,80315
14.ORBICO Sarajevo271.471.092,570,99272.066.794,68486
15.VIOLETA GRUDE234.276.790,501,036622.068.196,36898
16.dm drogerie markt237.001.154,101,15669.483.292,621.302
17.FRUCTA-TRADE Derventa229.056.075,451,111413.635.134,602.319
18.JZU Univerzitetski klinički centar Republike Srpske212.435.550,981,202711.241.919,413.797
19.LAGER Posušje159.965.631,741,108039.887.877,21214
20.TT KABELI ŠIROKI BRIJEG206.344.080,801,12899.241.132,00388
21.NELT Istočno Sarajevo213.227.613,701,11223.829.098,69526
22.EURO-ASFALT Sarajevo214.974.623,421,24672.092.042,28855
23.ELEKTRANE STANARI Stanari138.218.716,371,184243.763.383,811.222
24.PETROL BH OIL COMPANY Sarajevo191.506.582,991,03295.907.721,60312
25.FIS Vitez179.880.195,600,957012.749.086,721.781
26.Porsche BH Sarajevo172.031.678,001,17418.342.659,2280
27.MG MIND Mrkonjić Grad94.071.450,521,810556.161.686,97266
28.MADI Tešanj147.918.258,361,037620.323.978,80651
29.NESTRO PETROL a.d. Banja Luka174.673.664,301,05832.310.979,51540
30.JP Autoputevi RS Banja Luka89.573.507,401,035458.283.876,04207
31.BELAMIONIX , Brčko160.242.988,671,02198.080.290,811.245
32.LEBURIĆ-KOMERC Prnjavor156.196.781,131,07929.036.948,10967
33.SSL Lukavac152.364.549,251,003711.219.711,96502
34.NEŠKOVIĆ Bijeljina135.482.603,281,085114.678.780,02690
35.BIMAL d.d. Brčko distrikt BiH152.277.614,801,42742.305.314,39291
36.Komerc-Mali Prnjavor150.839.096,100,89041.592.682,9245
37.PAVGORD Foča115.256.788,952,608823.429.615,8242
38.HM Cement BiH d.d. Kakanj98.558.616,631,074131.388.194,11205
39.CC HBC B-H Sarajevo116.138.270,481,026719.173.224,88306
40.FEAL ŠIROKI BRIJEG118.060.835,861,070214.889.188,90584
41.PREMIER SPORT74.081.291,641,018943.668.023,27199
42.ELNOS BL Banja Luka114.387.361,131,180917.121.978,59400
43.ROBOT GENERAL TRADING Co Sarajevo118.114.464,241,05047.772.192,97974
44.Vega PL Bijeljina121.473.342,100,97964.605.766,40143
45.M I V I K O POSUŠJE112.487.704,181,06337.584.282,46157
46.Fabrika cementa Lukavac d.d. Lukavac83.046.542,301,132725.229.517,16211
47.ELEKTROPRENOS- ELEKTROPRIJENOS BOSNE I HERCEGOVINE a.d. Banja Luka91.388.173,311,147319.157.908,111.142
48.ENERGOPETROL d.d. Sarajevo112.503.503,100,99611.921.930,86494
49.JP HT d.d. Mostar112.321.056,261,03551.484.477,711.181
50.Bosnalijek d.d.101.058.666,261,05917.760.861,21856
51.AKOVA IMPEX Sarajevo104.928.907,070,98275.088.261,31192
52.Telemach BH Sarajevo87.610.240,121,140816.293.185,69645
53.ALTERNATIVA Sarajevo87.848.901,461,109813.209.598,12146
54.LEDO Čitluk80.479.140,711,049117.172.644,03334
55.MCI Široki Brijeg97.222.373,691,02895.747.293,54439
56.Market AS98.946.312,911,05774.011.852,30642
57.ENERGOINVEST d.d. – Sarajevo93.423.085,370,99856.935.320,12225
58.SUPER-PETROL Banja Luka99.147.209,210,97372.389.643,81141
59.LPP BH Banja Luka95.010.736,151,17654.507.999,72593
60.YIMOR Domaljevac98.890.232,881,07121.528.105,73847
61.LUKAS TP NAKIĆ Široki Brijeg87.390.868,801,02438.722.033,20347
62.ITX BH95.129.361,501,09163.250.940,56332
63.LITEN Sarajevo98.523.224,505,4040783.096,7029
64.NAMEKS Široki Brijeg87.925.605,981,16135.761.623,52657
65.MGM FARM Kakanj92.400.838,541,13461.888.889,65147
66.Mješoviti Holding ERS, MP a.d. Trebinje – ZP R i TE Gacko, a.d. Gacko93.158.301,110,90951.287.422,751.892
67.PLANET Posušje83.033.064,651,06597.857.264,78387
68.INTERPROMET Novi Grad88.353.117,571,12873.508.568,78138
69.WILLIAMS Banja Luka58.919.770,271,232322.989.692,61286
70.Самопослуга Ђурић Ђурић М. с.п Добој87.416.745,281,31113.838.723,76548
71.PERUTNINA PTUJ-BH Breza74.771.089,841,000411.352.364,60382
72.PREMIER WORLD SPORT Čitluk53.765.468,970,993525.361.953,521.101
73.Tema Retail BA79.893.889,431,00987.093.074,63552
74.Mlijekoprodukt Kozarska Dubica84.448.518,461,05802.888.765,93393
75.Molson Coors BH72.001.764,771,011210.879.739,67125
76.TRANZITEXPORT SARAJEVO83.710.571,901,02923.038.235,9742
77.UTD BEST Travnik82.734.074,441,06442.987.228,99761
78.MEPAS Široki Brijeg72.873.175,890,86019.505.311,92334
79.Comtrade Distribution Sarajevo84.659.436,591,00191.307.217,9285
80.CM Vitez79.076.145,541,10684.744.354,62775
81.Mesna industrija TULUMOVIĆ Laktaši80.674.854,041,02963.610.173,73176
82.PRETIS d.d. Vogošća77.674.960,350,98785.479.923,67515
83.BAJRA Travnik80.470.738,651,12183.523.587,98365
84.AS Jelah-Tešanj79.818.293,391,05933.577.719,47434
85.SARAJEVSKI KISELJAK Kiseljak69.800.653,191,00889.698.367,55402
86.GRAFOTISAK GRUDE73.148.092,430,97547.158.292,98409
87.AMKO KOMERC Sarajevo80.316.560,111,06902.186.407,33682
88.BROVIS D.D. VISOKO76.754.399,761,04644.320.412,35451
89.JP BH POŠTA Sarajevo74.970.514,641,10864.410.376,212.650
90.PENNY PLUS Sarajevo72.353.988,641,03415.919.083,01572
91.DUKAT Banja Luka74.520.494,951,05222.834.200,35462
92.HEMOFARM Banja Luka71.213.222,301,13503.452.093,01259
93.MOTOREX Gračanica57.053.055,361,109711.487.750,60573
94.Atlantic Argeta Sarajevo59.947.938,890,99229.197.164,48182
95.Integral inženjering a.d. Laktaši66.125.897,171,01045.142.786,50486
96.MEGGLE Posušje68.296.140,000,97362.501.863,69100
97.ALMY Zenica68.586.859,551,08891.777.235,77364
98.VOKEL Vinjani-Posušje61.750.247,391,06565.799.965,30348
99.PASS Bijeljina68.736.874,121,00881.091.048,83587
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2025. godinu, u KM

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama