Ministarstvo gospodarstva objavilo je poziv “Potpora poduzećima za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja” kojim će se mikro, malim i srednjim poduzećima dodijeliti 20 milijuna eura bespovratnih sredstava.
Poziv je objavljen u okviru programa Konkurentnost i kohezija 2021.-2027., a provodi se putem otvorenog postupka dodjele u modalitetu trajnog poziva.
Datum početka zaprimanja projektnih prijava je 04. veljače 2025. godine u 11 sati, a projektni prijedlozi će se zaprimati do iskorištenja raspoloživih sredstava, najkasnije do 31. prosinca 2026.
Cilj poziva je, piše Hina, pružanje potpore mikro, malim i srednjim poduzećima kako bi povećali međunarodnu konkurentnost ocjenjivanjem sukladnosti i certifikacijom proizvoda, usluga ili procesa u skladu sa zahtjevima međunarodno priznatih normi ili certifikacijskih shema, odnosno olakšati pristup međunarodnom tržištu i povećati konkurentnost MSP-ova kroz dostizanje primjenjive razine međunarodno priznatih normi i standarda kao i sustava upravljanja, kojima se dokazuje razina kvalitete i sigurnosti u razmjeni roba i usluga te pridonosi povjerenju kupaca.
Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti po pojedinom projektnom prijedlogu je 3.000 eura, a najviši 150.000 eura po pojedinom projektnom prijedlogu.
Prihvatljive aktivnosti mikro, malih i srednjih poduzetnika koje se mogu financirati u okviru poziva odnose se na certifikaciju proizvoda, usluga i procesa, odnosno ocjenjivanje sukladnosti proizvoda, usluge ili procesa s određenom normom ili specifikacijom.
Pritom uključuju ulaganja u pripremu, uvođenje i certificiranje sustava upravljanja prema zahtjevima međunarodno priznatih normi za sustave upravljanja ili iz područja usluga (ISO), kao i prema zahtjevima tržišno priznatih certifikacijskih shema, poput FSC i/ili PEFC certifikacije, BRC norme, Kosher, Halal, EU Ecolabel certifikata i sl., pojašnjavaju iz Ministarstva.
Pročitajte još:
Aktivnosti certifikacije/certificiranja sustava upravljanja mogu biti prihvatljive samo ukoliko su provedene od strane tijela akreditiranog za uvođenje sustava upravljanja poslovnim procesima i kvalitetom. Maksimalni intenzitet potpore je do 75 posto prihvatljivih troškova za mikro i mala poduzeće, odnosno 55 posto prihvatljivih troškova za srednja poduzeća, napominje se.
Projektni prijedlozi se podnose elektronički, putem portala informacijskog sustava eKohezija.
Jedan odgovor
Ne daju oni ništa, već uplaćen novac raspodjeljuju dalje. Nadajmo se da ce mjere biti korisne hrvatskom gospodarstvu, jer to su zaista kozmetičke promjene tj.poticaji.