Na ovogodišnjem Deloitteovom natječaju 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki Srednje Europe plasiralo se ukupno 11 hrvatskih tvrtki, pri čemu su četiri ostvarile su plasman u glavnoj kategoriji “Technology Fast 50”.
Najbolji plasman od hrvatskih je tvrtki ostvario Stemi koji se zahvaljujući rastu od 1.221 posto u razdoblju od 2020. do 2023. godine našao na 21. mjestu.
Više o Stemiju, njihovim uspjesima i planovima, kao i o tome što im donosi ovo priznanje za Financije.hr ispričao je Marin Trošelj, CEO i suosnivač tvrtke.
Za početak, predstavite mi ukratko vašu tvrtku – kada ste osnovani, koliko imate zaposlenih i čime se točno bavite?
“Stemi je tvrtka koja povezuje industriju i škole kroz platformu koja je fokusirana na razvoj ključnih vještina za uspjeh u karijerama budućnosti. Povezujemo škole s industrijom pružajući industrijski certificirane i karijerno usmjerene obrazovne programe za učenike osnovnih i srednjih škola, koji simuliraju realna radna okruženja u globalnim kompanijama.
Početkom 2020. godine zatvorili smo investiciju za skaliranje poslovanja kroz crowdinvesting kampanju te krenuli raditi značajnije iskorake u školama na američkom tržištu, unatoč izazovima s koronom. Također, 2021. godine smo u suradnji s tvrtkom Infobip uz podršku A1 Hrvatska pokrenuli projekt STEMwave – Škola budućnosti kroz koji smo pilotirali program umjetne inteligencije u školama u Hrvatskoj.
Cilj projekta koji i danas provodimo je učiniti hrvatski školski sustav svjetskim predvodnikom u implementaciji najmodernijih znanja iz industrije u osnovne i srednje škola. Tu pričamo o programima umjetne inteligencije, robotike, internet stvari i slično. Krajnji cilj je omogućiti učiteljima da dovedu učenike na najvišu razinu kognitivnog učenja – razinu kreacije, tako da su naši programi u potpunosti projektno orijentirani, gdje učenici izrađuju stvarne tehnološke proizvode za rješavanje globalnih izazova. Tako u programu robotike učenici stvaraju heksapod robota za istraživanje Marsa, u sklopu programa internet stvari imali su prilike raditi na pametnim vrtovima, a u programu umjetne inteligencije razvijaju AI chatbotove za rješavanje problema u lokalnim zajednicama.
Primjerice, jedan od projekata je bio suradnja dviju srednjih škola iz različitih dijelova Hrvatske na izradi chatbota za web-stranicu humanitarne udruge koja radi na poboljšanju kvalitete života zapostavljene djece. A to je samo jedan od nekoliko stotina funkcionalnih chatbotova stvorenih proteklih godina. Okosnica našeg ekosustava je Stemi LAB, online platforma na kojoj učitelji i učenici stvaraju virtualne laboratorije. Dizajnirana kako bi olakšala suradnju učenika na projektima, omogućuje sinkrono i asinkrono učenje, čime učenici mogu sudjelovati u aktivnostima bilo gdje i bilo kada. Na naše obrazovne programe gledamo kao na žive organizme – oni se konstantno razvijaju, a prikupljanje povratnih informacija od učenika i učitelja pomaže nam ostati na pravom putu. U protekle četiri godine, samo u Hrvatskoj, više od 10.000 učenika i 1.500 učitelja bili su dio projekta STEMwave – Škola budućnosti, a danas više od 50.000 učenika i učitelja u 1.000 škola diljem Europe, SAD-a i Indonezije koristi Stemi proizvode ili usluge.
Što za vas znači plasman na listi 50 najbrže rastućih tvrtki Srednje Europe? Po pitanju referenci za neke buduće poslove.
Plasman na listi 50 najbrže rastućih tvrtki Srednje Europe za Stemi predstavlja potvrdu našeg truda, inovativnosti i vizije, kao i snažnu motivaciju za budućnost. Ovakvo priznanje pokazuje da smo na pravom putu u našem nastojanju da transformiramo obrazovanje i pripremimo mlade generacije za karijere budućnosti.
U čemu je tajna vašeg uspjeha, odnosno kako objašnjavate toliki rast u razdoblju od 2020. do 2023. godine?
Tajna našeg uspjeha leži u nekoliko ključnih elemenata:
Jasna vizija i misija: Stemi ima jasan cilj – učiniti školski sustav svjetskim predvodnikom u integraciji najmodernijih industrijskih znanja u obrazovne programe. Fokus na budućnost i potrebe tržišta rada osigurava relevantnost i inovativnost njihovih programa.
Povezivanje industrije i obrazovanja: uspješno povezujemo škole s industrijom, pružajući učenicima priliku da steknu praktične vještine kroz simulaciju realnih radnih okruženja. Suradnja s vodećim kompanijama poput Infobipa omogućuje pristup najnovijim tehnologijama i znanjima.
Projektno orijentirano učenje: programi su osmišljeni tako da učenici rade na stvarnim tehnološkim projektima. Ovaj pristup ne samo da razvija tehničke vještine, već i kreativnost, kritičko razmišljanje i timski rad.
Tehnološka podrška kroz Stemi LAB: online platforma omogućuje fleksibilnost i suradnju, tako da je učenje dostupno bilo kada i bilo gdje. Virtualni laboratoriji i alati za sinkrono i asinkrono učenje ključni su za modernizaciju obrazovnog procesa.
Kontinuirani razvoj programa: prikupljanjem povratnih informacija od učenika i učitelja te stalnim usavršavanjem sadržaja osiguravamo da programi ostanu aktualni i učinkoviti. Ovo stalno prilagođavanje potrebama korisnika definitivno izdvaja Stemi od konkurencije.
Društvena odgovornost i utjecaj: projekti poput suradnje škola na razvoju rješenja za humanitarne organizacije pokazuju kako tehnologija može imati pozitivan utjecaj na zajednicu. Istovremeno, u Stemiju osiguravamo inkluzivnost svojih programa, čineći ih dostupnima učenicima različitih društvenih i ekonomskih pozadina.
Širenje i skalabilnost: od lokalnog pilot projekta u Hrvatskoj do korištenja proizvoda u više od 600 škola diljem Europe, SAD-a i Indonezije, pokazali smo sposobnost brzog rasta i prilagodbe različitim obrazovnim sustavima.
Inspirativni sadržaji: fokus na kreaciju i praktično znanje, poput izrade pametnih vrtova ili chatbotova, motivira učenike i potiče njihovu strast prema STEM područjima”.
Pročitajte još:
Kakvi su vam planovi za iduću godinu?
Planovi za iduću godinu su pojačani fokus na regiju – cilj nam je doći u sve osnovne i srednje škole u Hrvatskoj i regiji te osigurati učenicima stjecanje modernog, praktičnog i nadasve relevantnog znanja. Tako ćemo stvoriti kvalitetnu bazu novih umova koji će uvelike doprinijeti daljnjem razvoju tehnološkog sektora kako u Hrvatskoj, tako i u svijetu.