London i Washington postigli trgovinski dogovor

Keir Starmer, Foto: Wikimedia Commons

SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo su postigli trgovinski dogovor kojim se ublažavaju carine koje je nametnuo američki predsjednik Donald Trump, pa to može postati predložak i za sporazume s drugim zemljama premda trgovinski stručnjaci upozoravaju da bi dogovor Londona i Washingtona mogao naići na zakonska osporavanja zbog pravila Svjetske trgovinske organizacije (WTO).

London je uspio izboriti niže carine na izvoz automobila i čelika, no stopa od 10 posto koja se primjenjuje na gotovu svu ostalu robu ostaje.

Dogovor je objavio Trump iz Bijele kuće kojemu se telefonski pridružio britanski premijer Keir Starmer i oba čelnika su hvalili snagu partnerstva između dvije zemlje. Ipak, konačni je rezultat da je Ujedinjeno Kraljevstvo sada u nepovoljnijem trgovinskom položaju no prije Trumpovih carina.

No, ono što je za Ujedinjeno Kraljevstvo svakako bitno je spuštanje dodatnih carina od 25 posto na automobile i čelik.

Britanski izvoz čelika i aluminija sada neće biti podložan carinama, a prvih 100 tisuća britanskih automobila prodanih u SAD-u u jednoj godini, što je veliki dio ukupnog izvoza, imat će carinsku stopu od 10 posto.

Zauzvrat, Ujedinjeno Kraljevstvo će olakšati pristup tržištu američkim farmerima kroz sustav kvota s nižim carinama no bez promjena u traženim standardima kvalitete hrane. To sada otvara put prema većem uvozu goveđeg mesa.

Također, bit će ukinute britanske carine na uvoz 1,4 milijarde litara američkog etanola.

“Zabrinuti smo da je sektor poljoprivrede izabran da podnese teret micanja carina za druge ekonomske sektore”, izjavio je predsjednik britanske nacionalne udruge poljoprivrednika Tom Bradshaw.

Predsjednik SAD-a, Donald Trump u uredu, Foto: White House

Britanski i američki pregovarači su se dogovorili da rade i na trgovinskom dogovoru o digitalnim uslugama kako bi se produbila suradnja i našlo rješenje za američko nezadovoljstvo britanskim porezom na digitalne usluge koji pogađa američke tehnološke tvrtke. Nastavit će se razgovori i o farmaceutskim proizvodima na koje će se, prema američkim dužnosnicima, carine primijeniti idućih tjedana.

Starmer je prigodom posjeta tvornici Jaguar Land Rover u regiji West Midlands rekao kako će dvije zemlje nastaviti dograđivati dogovor te da će Ujedinjeno Kraljevstvo imati povlašteni tretman ako Trump odluči u budućnosti podignuti carine na farmaceutski i druge sektore, uključujući filmsku industriju.

Trump je pak najavio da će zadržati carine osjetno iznad 10 posto za zemlje koje imaju veliki trgovinski višak prema SAD-u.

“Neke će biti puno više. Stopa od 10 posto je vjerojatno najniža”, rekao je.

Američko-britanski dogovor pokrenuo je dvojbe među pravnim i trgovinskim stručnjacima oko usklađenosti sporazuma s pravilima WTO-a koja traže da se carine primjenjuju jednako. Bivši dužnosnik Europske komisije koji sada radi u think-tanku Bruegel Ignacio Garcia Bercero kaže da britansko smanjenje carina za američke izvoznike bez primjene istog režima na druge zemlje riskira pravne posljedice.

Naime, prema pravilima WTO-a, carine ne moraju biti ujednačene za sve zemlje jedino ako se postigne bilateralni sporazum koji praktično pokriva svu trgovinu što kod dogovora Londona i Washingtona nije slučaj.

“Zabrinjavajuće je što je Ujedinjeno Kraljevstvo ponudio preferencijalne stope SAD-u. U nedostatku nakane SAD-a da ukine carine za druge zemlje, to ne može biti opravdano”, prenosi Financial Times riječi Bercera.

SAD ima trgovinski deficit od 1,2 bilijuna dolara s ostatkom svijeta.

Sada će britanske carine na američki uvoz u prosjeku biti 1,8 posto umjesto 5,1 posto, dok će američke na većinu uvoza iz Ujedinjenog Kraljevstva biti 10 posto.

Trump je rekao i da će sigurno doći do smanjenja carina za Kinu.

“Ne može više od ovoga. Sada su na 145 posto i znamo da će ići prema dolje”, poručio je.

4 Odgovora

  1. Trgovinski dogovor između Londona i Vašingtona predstavlja važan korak ka jačanju ekonomskih veza i političke saradnje dve saveznice.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari