Zbog sve skupljih kvadrata, kupnju stana si može priuštiti sve manji broj građana, tako da se najam sve više nameće kao potreba i nužnost, pri čemu je za izgradnju stanova za najam potrebna suradnja i dijalog privatnog sektora, države i gradova, istaknuto je u četvrtak na panelu održanom u sklopu RE:D konferencije.
Drugog dana RE:D konferencije, posvećenoj trendovima, izazovima i prilikama na tržištu nekretnina, održana je panel diskusija “Iznajmljivanje stambenih nekretnina – otvara li se nova prilika na tržištu nekretnina?”.
Ilijana Jeleč iz MIDA Grupe je naglasila da iz perspektive investitora i “developera” projekti gradnje za najam trenutno nisu isplativi, između ostalog i zato što od kupnje zemljišta, do dobivanja dozvola i konačno izgradnje prođe oko tri godine, što je razdoblje u kojem se od projekta ne ostvaruju nikakvi prihodi.
“Tu je i izračun da se kod izgradnje za najam za oko 10 godina vraća oko trećine inicijalne investicije, što podrazumijeva i da bi financiranje projekta većinom trebalo doći iz vlastitog učešća, a tek u manjoj mjeri od kredita banke”, dodala je.
No, druga bi bila priča kada bi postojali gotovi projekti u koje se može ulagati i tu potencijalni investitori postoje. “Realni sektor želi ići u smjeru takvih projekata, no država mora dati adekvatan okvir, pri čemu je potreban dijalog za donošenje kvalitetnih mjera. Postoji potencijal za razvoj ovog tržišta, ali definitivno i potreba”, poručila je Jeleč.
Profesor Josip Tica sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta je istaknuo da postoje dvije skupine kojima s obzirom na relativno niske plaće i skupe kvadrate kupnja nekretnine nije opcija – mladi, koji u prosjeku do 35. godine žive s roditeljima, te strani radnici, od kojih će ih dio u jednom trenutku u Hrvatsku dovesti i obitelj.
Upozorava da sektor najma nije adekvatno institucionaliziran te da nije izgrađen “ekosustav” koji navedene skupine može opskrbiti socijalnim, priuštivim ili tržišnim najmom.
“Moramo kao društvo, i iz civilizacijskih razloga, ne samo financijskih, riješiti probleme socijalnog i priuštivog stanovanja, ali isto tako i iznajmljivanja po tržišnim uvjetima, kako bi pomogli mladima do 35. godina da na civiliziran način, u legalnoj sferi, rješavaju svoje stambeno pitanje”, poručio je Tica.
Pročitajte još:
Gradonačelnik Kastva Matej Mostarac (SDP) smatra da Hrvatskoj treba zakon o stanovanju, a da za razvoj modela izgradnje stanova za najam treba suradnja i dijalog gradova, države i privatnog sektora, jer u takve projekte država i lokalne jedinice ne mogu ulaziti sami.
Napomenuo je da slični primjeri postoje u Skandinaviji i Beču u kojem djeluju stambene zadruge.
5 Odgovora
Ne znam bas, ne bih se slozila s time
Najbolje rješenje bi bilo da država subvencionira ovakve projekte, ali tko zna hoće li se ikad nešto konkretno pokrenuti.
To se isplati ako cijena najma ne bude u visini rate kredita.
Nek drzava da vise poticaja i sve ce bit ok.
Nisu problem cijene kvadrata nego mjesečna primanja građana