Ivan Rogan, CorteCros: Proizvodnja ekološki prihvatljivih proizvoda jedini je put ka boljoj budućnosti

Foto: Brett Sayles/Pexels

Na našoj listi 99 najuspješnijih nalazi se i CorteCros d.o.o., tvrtka koja ove godine proslavlja svoj 25. rođendan.

Osnovani su 1998. godine na principu zajedničkog ulaganja kompanija Cortec Corporation iz Minnesote te Crosco, Naftni servisi d.o.o., člana INA grupe.

CorteCros d.o.o. danas je sastavni dio Cortec Corporation grupe, pri čemu je uprava tvrtke locirana u Zagrebu, a proizvodno distribucijski centar u Kaštel Sučurcu.

„Osnovna djelatnost CorteCrosa je proizvodnja premaza za zaštitu od korozije metalne opreme i dijelova tijekom skladištenja, kao i zaštita u fazi transporta kako na kopnu tako i u prekomorskom transportu. Tu su još proizvodi za zaštitu armirano-betonskih konstrukcija te proizvodnja inhibitora korozije za tretman industrijskih voda, kao i inhibitori korozije za primjenu u proizvodnji nafte i plina“, otkrio nam je Ivan Rogan, izvršni dopredsjednik i generalni direktor, istaknuvši kako je CorteCros putem distributivne mreže matične kompanije prisutan na tržištima diljem svijeta.

Na pitanje o najvažnijim trenucima u četvrt stoljeća njihovog poslovanja, Rogan je kao osnovnu prekretnicu naveo 2016. godinu kada CorteCros d.o.o. akvizicijom prelazi u potpuno vlasništvo kompanije Cortec Corporation te se u potpunosti uključuje u novu Cortec strategiju poslovanja proizvodnje proizvoda za zaštitu od korozije. 

Iz toga razloga je CorteCros danas, nakon 25 godina, respektirana kompanija u svojoj branši.

Osim središta u Zagrebu, imaju i proizvodno-distribucijski centar u Kaštel Sućurcu. Riječ je, napominje naš sugovornik, o glavnom proizvodnom centru kemijskih proizvoda Cortec Corporation te glavnom logističkom (hub) centru za EU tržište.

Kao i gotovo sve druge sektore, tako ni njihov nisu zaobišli globalni potresi poput pandemije i rata u Ukrajini.

„Dakako da se CorteCros d.o.o. u svom poslovanju ne može izuzeti od globalnog utjecaja Covid pandemije i rata u Ukrajini. Tu se prije svega radi o velikom poskupljenju cijena sirovina, te otežanom nabavkom i dugoročnošću isporuke istih. Nasreću s naplatom potraživanja nismo imali tijekom pandemije većih problema“, kazao je Rogan te dodao kako su najveći problem cijene sirovina koje „još uvijek nemaju, a čini se fa i neće tako skoro imati tendenciju pada“.

Prema sadašnjim rezultatima CorteCros će 2023. godinu završiti s rastom prihoda od oko 15 posto, a planirana proizvodnja bit će realizirana u skladu sa planom.

„Ograničavajući faktori na tržištu su cijene i rokovi isporuke sirovina i prisutnost inflacije.  Također smatram da bi društvo trebalo posvećivati više pažnje i ulaganja u razvoj  infrastrukture za snažnije malo poduzetništvo koje je vrlo bitno za stvaranje novih vrijednosti“, mišljenja je Ivan Rogan.

Za kraj, otkrio nam je i strateške ciljeve tvrtke, i srednjoročne i dugoročne.

„Jako me veseli što imamo visoko motivirane i talentirane zaposlenike bez koji nema napretka i realizacije bilo kakve strategije. Strateški ciljevi kako srednjoročni tako i dugoročni su prije svega povećati portfelj proizvoda što je više objektivno moguće s ekološkim i biorazgradivim svojstvima u smislu očuvanja okoliša i ljudi. Mislim da je proizvodnja ekološki prihvatljivih proizvoda jedini put ka boljoj budućnosti“, zaključio je.

U nastavku pogledajte tablicu najuspješnijih tvrtki u ovoj djelatnosti, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall:

Najuspješnija poduzeća u djelatnosti proizvodnje boja, lakova i sličnih premaza, grafičkih boja i kitova
PozicijaNaziv poduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja (dobit prije oporezivanja)
1.HEMPEL d. o. o.42.710.2105.668.530
2.ISKRA ZELINA KEMIJSKA INDUSTRIJA d.o.o.7.467.262508.476
3.CorteCros d.o.o.2.375.704323.856
4.SITOLOR TVORNICA BOJA d. o. o.3.865.119126.175
5.CHROMOS MB d.o.o.4.239.23372.993
6.INHIBITOR SISAK d.o.o.390.73639.113
7.CHROMOS BOJE I LAKOVI d.d.12.090.54938.908
8.AKTIS GRUPA d.o.o.327.99832.697
9.MEDIACOMMERCE d. o. o.281.62424.320
10.PERFORMANCE COATINGS d. o. o.422.04522.686
11.AUTOKOLOR ČULO, obrt za trgovinu i usluge, vl. Jurica Čulo, Bjelovar, Ždralovi, Kralja Tomislava 27169.22519.000
12.KING COLOR j.d.o.o.36.79315.842
13.SIGNOPLAST d.o.o.260.66310.143
14.I B KEM d.o.o.162.6099.237
15.T.G.M. Strong j.d.o.o.48.4699.098
16.CAR SISTEM d.o.o.22.5278.746
17.CHROMOS d.o.o.2.326.4995.904
18.PRO ASPECT d.o.o.74.8874.277
19.COLOR TEHNA d.o.o.830.0673.437
20.PRIPOL d.o.o.125.7741.912
21.WOODECO SYSTEM j.d.o.o.105.1831.825
22.NOVA-chem d.o.o.394.9781.744
23.KGK d.o.o.59.2561.654
24.MIRO d.o.o.181.4121.101
25.D.I.O. d.o.o.31.0571.094
26.PROFI COATING d.o.o.118.825997
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u eurima

7 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari