Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi porasli četvrti dan zaredom, nakon što je izvješće o potrošačkim cijenama pokazalo da je inflacija u SAD-u u studenome bila u skladu s očekivanjima.
Dow Jones ojačao je 0,48 posto, na 36.577 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,46 posto, na 4.643 boda, a Nasdaq indeks 0,70 posto, na 14.533 boda.
Sva tri indeksa dosegnula su najviše razine u ovoj godini, nakon izvješća koje je pokazalo da se inflacija kreće u skladu s očekivanjima, premda nije osjetnije popustila u odnosu na prethodni mjesec.
U studenome su, piše Hina, potrošačke cijene porasle 0,1 posto u odnosu na listopad, dok su na godišnjoj razini bile više za 3,1 posto.
Temeljna stopa inflacije, iz koje su isključene cijene energenata i hrane, iznosila je, pak, četiri posto, što je i dalje znatno više u odnosu na Fedovu ciljanu razinu od dva posto.
Prije ovih podataka, na tržištu novca procjenjivalo se da postoji oko 50 posto izgleda da će Fed početi smanjiti kamate već u ožujku, dok su sada ti izgledi smanjeni na 43 posto.
Na azijskim se burzama u srijedu trguje oprezno jer ulagače nisu impresionirale nove poticajne mjere Kini. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko sedam sati u minusu 0,2 posto.
Pročitajte još:
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,3 posto, a za toliko su porasle i cijene dionica u Australiji. U Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale su, pak, između 0,8 i 1,1 posto.
Kako bi potaknule rast gospodarstva, vlasti su najavile nove mjere za poticanje domaće potražnje, no nisu, ocjenjuju analitičari, najavili ništa osobito novo za stabilizaciju nekretninskog sektora, koji je već dulje vrijeme u krizi.
Jedan odgovor
Oprez oprez!