Hrvati u prosjeku imaju 25 dana godišnjeg, 48 posto ih dobilo regres

Ljetovanje, Foto: Mastercard Promo

Nakon što su utvrdili da će većina Hrvata, točnije njih 66 posto, na ljetovanje potrošiti dva ili tri tjedna, tvrtka Alma Career Croatia, poznata po brendu MojPosao, istražila je i koliko dana godišnjeg imaju na raspolaganju.

Osim Hrvatske, istraživanje je obuhvatilo i BiH te Sjevernu Makedoniju, a u njemu je sudjelovalo više od 2.500 ispitanika.

Prema rezultatima istog, najviše dana godišnjeg odmora, 25, u prosjeku imaju radnici u Hrvatskoj. Slijede oni iz Bosne i Hercegovine s 21 danom, dok su na začelju radnici iz Sjeverne Makedonije s 20,3 dana.

U sve tri zemlje prednjače državne firme koje svojim zaposlenicima u Hrvatskoj 28,6 dana odmora, u BiH 27,6, a u Sjevernoj Makedoniji 22 dana.

Privatne kompanije u stranom vlasništvu također nude relativno povoljne uvjete – u Hrvatskoj prosječno 25,4 dana, u BiH 22,8 te u Sjevernoj Makedoniji 21,1 dan.

Prema istraživanju, najgore po tom pitanju prolaze zaposlenici u privatnim poduzećima u domaćem vlasništvu koji nerijetko imaju kraće trajanje godišnjeg odmora od zakonskog minimuma koji u navedene tri zemlje iznosi 20 radnih dana.

U Bosni i Hercegovini radnici u takvim tvrtkama imaju u prosjeku 18,9 dana odmora, a u Sjevernoj Makedoniji 19,4 dana. Hrvati u istom sektoru stoje nešto bolje s prosječno 22,7 dana godišnjeg odmora.

Broj dana godišnjeg odmora, utvrdila je Alma Career Croatia, raste razmjerno veličini poslodavca. Najizraženije razlike prisutne su u Hrvatskoj, gdje velike kompanije i javne institucije s 200 i više zaposlenih omogućuju prosječno 26,5 dana godišnjeg odmora.

Tvrtke srednje veličine, s 20 do 199 zaposlenih, nude 24,8 dana, dok najmanje organizacije, one s manje od 20 radnika, omogućuju prosječno 22 dana odmora.

Bez obzira na to koliko godišnjeg odmora trenutno imaju na raspolaganju, većina zaposlenika u sve tri zemlje izražava želju za dodatnim danima. U Hrvatskoj, premda ima najviše dana na raspolaganju, čak 63 posto zaposlenih želi više slobodnih dana. Sličan stav dijeli 58 posto radnika u BiH, dok u Sjevernoj Makedoniji to priželjkuje 57 posto zaposlenih.

Alma Career Croatia provela je i dodatnu anketu o regresima, paralelno s istraživanjem o godišnjim odmorima, u kojoj je sudjelovalo više od 500 zaposlenih iz Hrvatske.

Tijekom lipnja, čak 55 posto radnika izrazilo je očekivanje da će im poslodavac isplatiti regres, a najčešće spominjani očekivani iznos iznosio je oko 500 eura. Podaci prikupljeni u srpnju, navode u priopćenju, pokazuju kako su stvarne brojke ipak bile nešto skromniji.

Regres je tako isplaćen 48 posto zaposlenih, od čega su najveći udio činili oni koji su primili iznose između 250 i 500 eura (24 posto).

Slijede zaposlenici kojima je regres isplaćen u rasponu od 150 do 250 eura, njih 11 posto. Manje od 150 eura primilo je osam posto ispitanika, dok je svega pet posto zaposlenih dobilo iznos više od 500 eura.

4 Odgovora

  1. Trebalo bi barem 35 dana, s obzirom da se bez praznika i godišnjeg radi 10 i pol mjeseci najmanje. Nije to dobar omjer.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari