Upravni odbor Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) sastaje se danas kako bi odlučili na koji način će pružiti potporu poljoprivrednicima u Europskoj uniji, rekao je predsjednik HPK-a Mladen Jakopović.
On je krajem veljače 2024. sudjelovao na Skupštini krovnog udruženja poljoprivrednika Europske unije, Copa Cogeca, gdje je odlučeno da će poljoprivrednici svih članica EU održati prosvjede 13. ožujka u svojim državama, priopćeno je tada iz HPK-a.
Copa Cogeca je prepustila državama da odluče kako će na prosvjedima izraziti svoje nezadovoljstvo, ali pozvali su poljoprivrednike da obilježja i oznake EU okrenu naopako jer smatraju da sadašnja Zajednička poljoprivredna politika ide u krivom smjeru.
Hrvatski poljoprivrednici danas će odlučiti na koji način mogu podržati svoje kolege iz ostalih zemalja. Iako je Ministarstvo poljoprivrede RH prošli tjedan prihvatilo devet od deset zahtjeva prosvjednika, oni i dalje smatraju da postoje brojni zajednički problemi koji ih povezuju s poljoprivrednicima iz drugih država i ne žele ih napustiti dok se bore za zajednička prava.
Jedina točka koja nije prihvaćena od strane ministarstva je problem upisivanja u ARKOD parcela oko ušća Neretve. Te parcele su u državnom vlasništvu, ali ih obrađuju poljoprivrednici koji tamo žive. Međutim, budući da nisu vlasnici tih parcela nemaju određena prava.
ARKOD je evidencija uporabe poljoprivrednog zemljišta u digitalnom obliku. ARKOD parcela je neprekinuta površina poljoprivrednog zemljišta koju obrađuje samo jedno poljoprivredno gospodarstvo, klasificirana s obzirom na vrstu uporabe zemljišta, piše na stranicama Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR).
“Od deset zahtjeva ne možemo ispuniti onaj koji se odnosi na upis državnog zemljišta koje nikada nije bilo ugovoreno i korišteno u ARKOD-u. Možemo samo požuriti natječaje i tamo gdje je potrebno preuzeti natječaje jedinica lokalne samouprave kako bismo riješili ovaj problem”, rekla je ministrica poljoprivrede Marija Vučković prošli tjedan nakon sastanka s poljoprivrednicima koji su prosvjedovali u veljači.
“U ovom trenutku, kada je otvoren dijalog s Ministarstvom poljoprivrede i drugim ministarstvima, jer neka pitanja nisu samo za Ministarstvo poljoprivrede, nema potrebe za nekim velikim akcijama oko prosvjeda”, izjavio je tada Jakopović.
Odluka o načinu podrške hrvatskih poljoprivrednika trebala bi biti poznata do kraja dana.
Pročitajte još:
Prema podacima Eurostata, Hrvatska je po količini proizvedenog povrća na 19. mjestu u EU, a pomoć države može utjecati na povećanje proizvodnje jer će poljoprivrednici imati bolje uvjete za rad.
Trenutačno se po proizvodnji nalazi između Danske i Irske, a to su dvije države koje imaju znatno nepovoljnije klimatske uvjete za proizvodnju.
Čak 45 posto povrća, od ukupne proizvodnje povrća u EU, proizvedeno je u Italiji i Španjolskoj. Na trećem mjestu je Francuska, a nakon nje su Poljska, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Belgija, Grčka, Rumunjska i Mađarska.
3 Odgovora
Podrsku dajem poljoprivrednicima!
Treba ih podržati
I što je na kraju bilo, jesu prosvjedovali?