Grčka vlada uvodi 13-satni radni dan

Atena, Foto: Wikimedia Commons

Opća konfederacija grčkih radnika (GSEE) bijesno je reagirala na namjeru Ministarstva rada da produži radno vrijeme do 13 sati dnevno za istog poslodavca.

Predstavnici radnika, piše Euronews, tvrde da grčka vlada pokušava učvrstiti praksu koja će fizički i psihički iscrpiti zaposlenike, bez da poboljša produktivnost gospodarstva.

“Trajanje radnog vremena, odmora i godišnjeg odmora za radnike ne mogu se regulirati intervencijom vlade, već samo socijalnim dijalogom, kolektivnim pregovaranjem”, istaknuli su.

Predloženi zakon, koji će biti predmet javne rasprave u nadolazećim tjednima, predviđa da će zaposlenici koji rade za istog poslodavca moći raditi do 13 sati dnevno. Do sada se ova mjera primjenjivala samo na one koji rade za dva različita poslodavca.

Kako je ministrica rada Niki Kerameos objasnio u televizijskom intervjuu, radnici će dobiti značajnih 40 posto bonusa za prekovremeni rad.

“Ako radite do 13 sati dnevno kod dva poslodavca, to iznosi 104 eura. Ako radite isti broj sati kod jednog poslodavca, to iznosi 119 eura”, rekla je.

Istodobno će postojati zaštitne mjere koje će osigurati da zaposlenici ne mogu raditi više od 48 sati tjedno tijekom razdoblja od četiri mjeseca i da godišnji prekovremeni rad ne prelazi 150 sati.

Ministarstvo rada tvrdi da je cilj podržati sektore ključne za grčko gospodarstvo, poput ugostiteljstva i turizma, koji se bore s popunjavanjem slobodnih radnih mjesta.

Freepik.com
Ugostiteljstvo, Foto: Freepik.com

Međutim, GSEE smatra da to otvara vrata zlouporabi na štetu radnika.

“Budite se ujutro. Idete na posao u osam sati ujutro i radite neprekidno do 21 sat. Je li to održivo? Je li to održivo za vašu produktivnost? Je li to održivo za vaše zdravlje? Je li to održivo za usklađivanje obiteljskog života, osobnog života i drugih obveza? Vjerujemo da nije. Zemlje koje imaju najveću produktivnost, poput Danske, Finske i Njemačke, su one koje imaju najkraće radno vrijeme”, rekao je za Euronews Christos Goulas, generalni direktor Instituta za rad GSEE.

Poslodavci u Grčkoj traže fleksibilnije oblike rada. Tvrde da ne mogu pronaći radnike i da nepopunjena radna mjesta ugrožavaju održivost njihovih poduzeća.

Još prošle godine, vlada je odlučila uvesti i šestodnevni radni tjedan. I prije toga, grčki radnici već su radili najduže u Europi. Prema podacima Eurostata, riječ je o prosječnih 41 sat tjedno.

Zaposlenici u industriji, maloprodaji, poljoprivredi i nekim uslužnim djelatnostima moraju raditi šest dana tjedno ako njihovi poslodavci odluče da je to potrebno. Za šesti dan rada isplaćuje se dodatak od 40 posto dnevnice.

Ugostiteljski sektor je izuzet iz ove uredbe jer je u ovom sektoru, još 2023. godine ukinut petodnevni radni tjedan.

Nezaposlenost u Grčkoj pala je na 8,3 posto, što je najniža razina u 17 godina. Međutim, prosječna plaća u Grčkoj i dalje je tek oko polovice europskog prosjeka.

Istovremeno, količina vremena provedena na poslu u Europi opada, a stručnjaci taj trend pripisuju porastu zapošljavanja na skraćeno radno vrijeme te povećanju zaposlenosti žena.

U zadnjih 10 godina u EU je, prema izvješću Eurostata, prosječno vrijeme provedeno na poslu tijekom tjedna smanjeno za jedan sat.

Hrvatska je s prosječnih 37,8 radnih sati tjedno na desetoj poziciji u EU, a Slovenija je s pola sata više tri mjesta iznad.

Među zemljama s većim prosječnim brojem radnih sati tjedno su u pravilu zemlje središnje i jugoistočne Europe koje se odlikuju nižim plaćama, većom neformalnom zaposlenošću i manjim udjelom skraćenog radnog vremena.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari