Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvek Aktivan

Neophodni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Oglašavački kolačići koriste se za pružanje prilagođenih oglasa posjetiteljima na temelju stranica koje ste prethodno posjetili i za analizu učinkovitosti oglasnih kampanja.

ĐUGUM d.o.o.	48690703758

FAO: U rujnu najviše porasle cijene šećera

Pixabay.com
Šećer, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Cijene hrane porasle su u rujnu najsnažnije u godinu i pol dana, odražavajući poskupljenje svih prehrambenih proizvoda, izvijestila je u petak agencija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu FAO, izdvojivši dvoznamenkasti rast cijena šećera.

FAO-ov indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u rujnu u prosjeku 124,4 boda i bio je viši za tri posto u odnosu na kolovoz, signalizirajući najveće poskupljenje hrane na mjesečnoj razini od ožujka prošle godine. U odnosu na prošlogodišnji rujan njegova vrijednost bila je viša za 2,1 posto.

SJEĆA-IZVOZ-PRIJEVOZ-USLUGE U POLJOPRIVREDI 64332349383

Najviše su u rujnu porasle cijene šećera, za čak 10,4 posto u odnosu na kolovoz, odražavajući lošije prognoze žetve šećerne trske u Brazilu i bojazni da bi odluka Indije o ukidanju limita za upotrebu šećerne trske u proizvodnji etanola mogla znatno smanjiti ponudu.

Znatno su poskupjela i biljna ulja, za 4,6 posto u odnosu na kolovoz. Cijene palminog ulja poduprle su neočekivano slaba proizvodnja i nepovoljne prognoze za vodeće proizvođače u jugoistočnoj Aziji. Suncokretovo ulje tek je blago poskupjelo zbog smanjene proizvodnje suncokretovih sjemenki.

Indeks cijena mlijeka i mliječnih proizvoda porastao je za 3,8 posto u odnosu na kolovoz, odražavajući snažnu potražnju za punomasnim i obranim mlijekom u prahu, maslacem i sirom, prenosi Hina. Osjetno su poskupjele i žitarice, za tri posto u odnosu na kolovoz, zbog iznimno snažnih oborina u EU i u Kanadi koje su podigle cijene pšenice i kukuruza. Najblaže su porasle cijene mesa, za samo 0,4 posto, budući da su stabilne cijene govedine i svinjetine te pad cijena ovčetine ublažili poskupljenje mesa peradi.

FAO je u odvojenom izvješću o ponudi i potražnji na tržištima žitarica neznatno povisio procjenu svjetske proizvodnje u ovoj godini, na 2,853 milijardi tona, zbog poboljšanih izgleda za rižu i pšenicu koji su prevagnuli nad smanjenom proizvodnjom krupnozrnatih žitarica.

Proizvodnja pšenice trebala bi ove godine porasti za 0,5 posto budući da bi prognozirani bolji urod u Australiji trebao više nego nadoknaditi osjetno slabije rezultate u EU, prema novim procjenama, i to zbog obilnih padalina.

Obilna kiša znatno će smanjiti i urod kukuruza u EU, ali prognoze za SAD signaliziraju bolje rezultate no što se do sada očekivalo, uz gotovo idealne vremenske uvjete, pa bi proizvodnja na globalnoj razini trebala biti tek neznatno manja nego lani.

Potrošnja žitarica trebala bi u novoj sezoni 2024/2025. porasti za 0,4 posto i iznositi 2,853 milijarde tona. Zalihe žitarica trebale bi na kraju sezone biti veće za 1,2 posto nego na početku i dosegnuti 89 milijuna tona. Međunarodna trgovina žitaricama trebala bi se smanjiti za 2,7 posto u odnosu na sezonu 2023/2024., na 488,1 milijun tona.

MITRA TRADE d.o.o.20749795112

12 Odgovora

  1. Logično, kupuje se šećer za pekmez mora i cijena odmah skočiti, jadne mi domaćice

  2. A šećer je i daje najpovoljniji zaslađivač,njegove alternative puno su skuplje.

  3. I dalje je prejeftin i predostupan, za razliku od zdravih, svjezih, neprocesuiranih namirnica

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

STE-PA d.o.o.-76654609174

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…
SOKOL BROD d.o.o.-02500411558

Komentari

ALORIS d. o. o.-56400407853