Talijanska Moltiply grupa objavila je da tuži Alphabetov Google i traži odštetu od 2,97 milijardi eura zbog zlouporabe dominantnog položaja na tržištu, što je prethodno priznao Sud pravde Europske unije (EU).
Moltiply upravlja popularnom talijanskom internetskom stranicom za usporedbu cijena Trovaprezzi.it. U svojoj tužbi tvrdi da su Googleovi postupci ometali rast njegove podružnice 7Pixel između 2010. i 2017. godine, favorizirajući Google Shopping. Zahtjev je podnesen sudu u Milanu, objavio je talijanski dnevnik Corriere della Sera bez navođenja detalja.
Europska komisija je 2017. godine kaznila Google, najpopularniju internetsku tražilicu na svijetu, zbog korištenja vlastite usluge usporedbe cijena kako bi stekla nepravednu prednost nad manjim europskim konkurentima. U rujnu je tvrtka izgubila konačnu žalbu na kaznu od 2,42 milijarde eura, prema Reutersu.
Ovo nije prva pravna bitka za američku tvrtku u EU, a nije ni prva u Italiji. Lani je ured državnog tužitelja u Milanu tvrdio da Google nije plaćao porez na prihod u talijanskom poslovanju, pri čemu taj iznos obuhvaća razdoblje od 2018. do 2022. godine, piše Hina. Italija je stoga tražila od Googlea da podmiri porezni dug i kazne u iznosu od milijardu eura.
Prošle godine je i Francusko tijelo za zaštitu tržišnog natjecanja kaznilo Google s 250 milijuna eura zbog kršenja povezanih s pravilima EU-a o intelektualnom vlasništvu u odnosu s izdavačima medija. Kazna je povezana sa sporom o autorskim pravima u Francuskoj oko internetskog sadržaja u slučaju koji je pokrenut zbog pritužbi nekih od najvećih francuskih novinskih kuća, uključujući Agence France Presse (AFP). Google se obvezao da neće osporiti činjenice u sklopu postupka nagodbe, priopćilo je tada tijelo za nadzor, dodajući da je tvrtka također predložila niz mjera za otklanjanje određenih nedostataka
U prošlom mjesecu Google se pak suočio s tužbom u Britaniji u vrijednosti od oko 5,85 milijardi eura. Optužen je da zloupotrebljava svoj dominantan položaj na tržištu internetskog pretraživanja.

U tužbi je navedeno da je Google gušio konkurenciju sklapanjem ugovora s proizvođačima mobilnih telefona kako bi unaprijed instalirali Google pretraživač i Chrome preglednik na Android uređaje i plaćanjem Appleu da bude zadani pretraživač na iPhoneima. Tereti ih se također da su osigurali da njihov pretraživač nudi bolju funkcionalnost i više značajki za vlastitu oglašivačku platformu u odnosu na konkurenciju.
Ovo su samo neke od tužbi i kazni s kojima se Google morao boriti u zadnje vrijeme, ali on nije jedina američka tvrtka koja je imala takve probleme u EU. Naime, tvrtka Meta Platforms zaprimila je lani 11 pritužbi zbog predloženih izmjena prema kojima bi koristila osobne podatke za treniranje svojih modela umjetne inteligencije bez traženja pristanka, što navodno krši pravila Europske unije o privatnosti.
Grupa za lobiranje None of your business (NOYB) podnijela je nekoliko pritužbi protiv Mete i drugih velikih tehnoloških tvrtki zbog kršenja Opće uredbe o zaštiti podataka EU-a (GDPR). Kazne za kršenje uredbe mogu iznositi i do četiri posto ukupnog globalnog prometa tvrtke.
I početkom 2024. su europske skupine za prava potrošača optužile Metu, vlasnika Facebooka i Instagrama, da je proveo masovnu i ilegalnu operaciju prikupljanja podataka od više stotina milijuna korisnika. Njihovo krovno tijelo, Europska potrošačka organizacija, objavila je tada kako je osam takvih skupina podnijelo žalbe svojim nacionalnim tijelima za zaštitu podataka.
U listopadu 2025. godine u Španjolskoj počet će još jedno suđenje za Metu, a tužbu vrijednu 551 milijun podnijelo je više od 80 medijskih tvrtki optužujući je za nelojalnu konkurenciju u oglašavanju, priopćio je krajem 2024. sud u Madridu.

Apple je još jedna američka tvrtka pogođena tužbama u EU. U veljači prošle godine Financial Times objavio je da će Europska komisija kazniti Apple s oko 500 milijuna eura zbog navodnih kršenja zakona o tržišnom natjecanju EU. Riječ je o istrazi pokrenutoj nakon što je Spotify podnio službenu žalbu regulatorima 2019. godine i vezanoj uz tvrdnje da je Apple ometao glazbene usluge trećih strana na svojim uređajima i davao prednost vlastitom Apple Musicu.
Apple se već ranije sretao s kaznama zbog antimonopolskog ponašanja, poput one od 1,1 milijarde eura u Francuskoj koja je kasnije smanjena na 372 milijuna eura nakon žalbe.
U lipnju lani EU je optužila Apple da proizvođačima aplikacija onemogućava da usmjere korisnike na jeftinije opcije izvan svog App Storea.
Na meti europskih tužitelja našla se i Nvidia. Prošle godine u srpnju je Reuters objavio da će francusko antimonopolsko regulatorno tijelo optužiti Nvidiju za prakse protiv tržišnog natjecanja.
Pročitajte još:
U prosincu 2024. je pak britansko antimonopolsko tijelo podiglo tužbu protiv tehnološke korporacije Microsoft i tražilo oko 1,2 milijarde eura kazne. Regulatori su utvrdili da je Microsoft naplaćivao više svojim kupcima, koji su koristili njegov operativni sustav Windows i usluge računarstva u oblaku konkurentske tvrtke. Ova tvrtka bila je i pod istragom Europske komisije u siječnju iste godine zbog svog ulaganja u OpenAI.
Dakle, jasno je da američke tehnološke tvrtke imaju veliki broj problema na europskom tržištu, a s obzirom na stav predsjednika SAD-a, Donalda Trupa, prema EU i trenutačni stav EU-a prema SAD-u, moguće je da ih u budućnosti čeka još problema.