Europska komisija namjerava predložiti zabranu takozvanih “vječnih kemikalija” u potrošačkim proizvodima, a iznimka bi samo postojala za one koji su ključni za industrijsku uporabu, kazala je europska povjerenica za okoliš Jessika Roswall.
PFAS ili vječne kemikalije su perfluorirane i polifluorirane alkilirane tvari koje čine više od 4.700 kemikalija, navodi Europska agencija za okoliš.
“To je skupina umjetnih kemikalija u širokoj upotrebi koje se tijekom vremena nakupljaju u ljudima i okolišu. Poznate su kao vječne kemikalije jer su iznimno postojane u našem okolišu i tijelima. Mogu uzrokovati zdravstvene probleme kao što su oštećenje jetre, bolesti štitnjače, pretilost, probleme s plodnošću i rak”, navodi na svojoj internet stranici ta agencija.
Takve se kemikalije koriste u tisućama proizvoda, od kozmetike do neprianjajućeg posuđa, zrakoplova ili vjetroturbina.
“Ovo je pitanje bitno za ljudska bića i za okoliš, ali mislim da je također za industriju kako bi znali postupno izbaciti te kemikalije iz uporabe”, naglasila je europska povjerenica u razgovoru za Reuters.
Danska, Njemačka, Nizozemska, Norveška i Švedska pozvale su još prije dvije godine na široko izbacivanje iz uporabe PFAS-a.
Ipak, Roswall misli da prijedlog Europske komisije neće moći biti dovršen prije iduće godine budući da se moraju odrediti “ključne” iznimke.
Među takvim iznimkama bi se mogli naći inhalatori kod astme ili poluvodiči koji se koriste kod zelenih tehnologija kao što su električna vozila. Tu bi pak došlo do određenih restrikcija o načinu odlaganja te vrste otpada.
U industriji se takve kemikalije najviše koriste u plastici i elektronici, navodi se u podacima koje su obradile nordijske zemlje.
Istraživanje koje povezuje PFAS sa zdravstvenim pitanjima izlaže tvrtke riziku tužbi, naveli su analitičari investicijske tvrtke Jefferies.
Pročitajte još:
U SAD-u su zbog pitanja zagađivanja vode tužbe dovele do nagodbi u vrijednosti od oko 11 milijardi dolara.
Tvrtke u Europi mogle bi se suočiti s valom tužbi zbog zagađivanja ili potcjenjivanja štete za zdravlje i okoliš, smatra pravnica specijalizirana za teme zaštite okoliša Helene Duguy koja radi za tvrtku ClientEarth.
Jedan odgovor
Pa neka konačno i naprave to!