Bruxelles je nakon prvog kruga razgovora o carinama s predstavnicima američke administracije poručio da je lopta na američkoj strani terena i da Europska unija (EU) sada čeka odgovor na ponudu da se carine za industrijsku robu recipročno svedu na nulu.
Europski povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič istaknuo je tu ponudu u razgovorima u Washingtonu, a ona bi se odnosila i na automobile na koje je predsjednik SAD-a Donald Trump nametnuo carinsku stopu od 25 posto.
U paketu recipročnih carina za članice EU-a je Washington odredio stopu od 10 posto, no to je stavljeno na čekanje na razdoblje od 90 dana kako bi se otvorio prostor za razgovore.
Također, SAD je uveo carine od 25 posto na čelik i aluminij, a EU je pripremo protumjere koje je, međutim, također stavio na čekanje u svjetlu pokušaja da se pregovorima dođe do obostrano korisnog rješenja.
Glasnogovornik Europske komisije za trgovinska i financijska pitanja Olof Gill je rekao da je sastanak bio “vrlo fokusiran i produktivan” te da sada SAD mora povući idući potez.
Kako je napomenuo, bilo je riječi i o prevelikim kapacitetima u sektoru čelika i aluminija te o otpornosti dobavnih lanaca za poluvodiče i farmaceutske proizvode, no nije htio navesti više detalja.
Šefčoviča je u Washingtonu pratio i Bjoern Seibert, šef ureda predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen, a s druge strane stola su bili američki ministar trgovine Howard Lutnick te voditelj vladine agencije za trgovinska pitanja Jamieson Green.
“Trebamo dodatnu razinu angažmana s američke strane kako bi se stvari pomaknule. Doista je na njima”, prenosi Euronews Gillove riječi.
Sada se razgovori nastavljaju na razini eksperata sve dok se na političkoj razini ostvari ili ne ostvari situacija u kojoj bi se mogle donositi odluke o područjima koja bi se uključila u eventualni sporazum, ustvrdila je zamjenica glavnog glasnogovornika Europske komisije Arianna Podesta.
SAD optužuje EU za nepoštene trgovinske odnose te navodi kako složena europska regulativa ograničava tržišni pristup američkim proizvodima. Washington je sastavio podugačku listu pritužbi, posebice u sanitarnom, fitosanitarnom i digitalnom sektoru.
Pročitajte još:
No, iz Bruxellesa ponavljaju da postoji crvena crta ispod koje se ne može ići.
“Europski standardi, a posebice kad je riječ o hrani, zdravlju i sigurnosti, su svetinja”, istaknuo je Gill odbijajući mogućnost razgovora oko tih tema jednako kao i o regulativi vezanoj za tehnologiju i tržište digitalnih usluga.
4 Odgovora
Odlična odluka, shvaka čhast.
Mirko nas car!
Jako hrabro i pametno od čelnika EU. Amerika je na potezu…
Da vidimo šta Čiča Trump kaže