EU namjerava kazniti vlasnike Plive zbog omalovažavanja konkurencije

Pixabay.com
Lijekovi, Foto: Pixabay.com

Europska komisija izreći će u idućim tjednima kaznu izraelskoj farmaceutskoj tvrtki Teva zbog omalovažavanja konkurentskog proizvoda njezinom lijeku za multiplu sklerozu Copaxone.

Dugotrajni slučaj protiv Teve započeo je 2019. godine nenajavljenom pretragom Tevinih poslovnih prostora u EU koji je rezultirao pokretanjem postupka protiv izraelske tvrtke, najvećeg proizvođača generičkih lijekova u svijetu.

U 2022. godini Europska komisija je otvorila i službenu istragu, sumnjajući da vlasnica hrvatske Plive krši propise EU-a o ravnopravnom tržišnom natjecanju, zloupotrebljavajući patentni sustav kako bi “umjetno” produljila zaštitu Copaxonea i zakočila konkurenciju.

Teva je također među zdravstvenim radnicima provodila sustavnu kampanju omalovažavanja konkurencije i širila je sumnju u sigurnost i djelotvornost konkurentskog lijeka glatiramer acetata i njegove ekvivalentnosti Copaxoneu, prenosi Reuters.

Ako ta preliminarna ocjena bude potvrđena, to će značiti da je Teva prekršila propise EU koji zabranjuju zloupotrebu dominantne pozicije na tržištu.

To bi značilo i da je Teva svojim ponašanjem naškodila i konkurenciji i pacijentima i da je “napuhala” potrošnju zdravstvenih sustava na određene lijekove za multiplu sklerozu, objasnila je tada Komisija, upozorivši da EU godišnje na Copaxone troši 500 milijuna eura godišnje.

Ako Komisija utvrdi da je kompanija prekršila propise o suzbijanju monopola u EU, može joj izreći kaznu u visini do deset posto njezinog globalnog prometa.

Bruxelles se sada sprema izreći Tevi novčanu kaznu, prenosi Hina. U Europskoj komisiji nisu željeli komentirati informaciju o kazni, a u Tevi nisu odmah odgovorili na Reutersov upit da je komentiraju.

Podsjećamo, godine 2020. Komisija je Tevi i Cephalonu izrekla kaznu od 60,5 milijuna eura zbog dogovora o odgodi plasmana na tržište jeftinije generičke verzije lijeka za poremećaje spavanja.

Izraelska tvrtka trebala je kupcima ponuditi generičku varijantu Cephalonova lijeka Provigila, ali je u dogovoru s tvrtkom koja je naknadno postala njezina podružnica odgodila prodaju.

5 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari