Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu stabilizirala su se u studenom, oslonjena na val optimizma u uslužnom sektoru i među potrošačima pred kraj godine, pokazalo je mjesečno istraživanje Europske komisije.
Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj marginalno je porastao u studenom, za 0,2 boda u odnosu listopad, na 106,2 boda. Očekivanja su se tako stabilizirala na kraju jeseni, nakon vala pesimizma u rujnu i listopadu, prema padu indeksa za 0,9 odnosno za 1,2 boda.
Najviše se u mjesecu na izmaku poboljšalo raspoloženje među čelnicima u uslužnom sektoru, prema rastu indeksa za 9,3 boda, navodi Hina. Poslovni čelnici znatno bolje ocjenjuju poslovanje i potražnju od početka jeseni nego što je pokazalo istraživanje za listopad, a suzdržani su u prognozama za iduća tri mjeseca.
I potrošači su optimističniji u studenom i očekuju znatno bolju financijsku situaciju kućanstava u idućih dvanaest mjeseci, uz rast indeksa njihovih očekivanja za 3,7 bodova u odnosu na listopad.
Najviše su, pak, u mjesecu na izmaku pogoršana očekivanja menadžera u građevinskom sektoru, prema padu odgovarajućeg indeksa za 7,3 boda. Stanje u knjigama narudžbi zamjetno je po njihovoj ocjeni lošije nego u listopadu i prevagnulo je nad poboljšanim trendom aktivnosti u odnosu na prethodni mjesec.
Pogoršalo se i raspoloženje u industriji, uz pad indeksa za 4,5 bodova, i u maloprodaji, čiji je indeks pao za 1,1 bod u odnosu na listopad.
Menadžeri u gospodarstvu u cjelini očekuju slabiji tempo zapošljavanja u idućim mjesecima, prema padu indeksa EEI za 4 boda u odnosu na listopad. Neizvjesnost u poslovanju prema njihovoj ocjeni je porasla u odnosu na listopad, prema rastu indeksa EUI za 3,7 bodova.
Stabilizacija i u eurozoni
Indeks ESI u eurozoni u studenom je porastao za 0,1 bod u odnosu na prethodni mjesec, na 95,8 bodova, signalizirajući stabilizaciju u odnosu na listopad kada se bio smanjio za 0,7 bodova. Blagi rast ESI-ja bilježio je i EU, za 0,2 boda, na 96,5 bodova, nakon što je u listopadu bio pao također za 0,7 bodova.
Poboljšanje u maloprodaji i industriji neutraliziralo je izraženiji pesimizam u uslužnom sektoru i među potrošačima. Raspoloženje u građevinskom sektoru zadržalo se na listopadskoj razini, pokazalo je istraživanje.
Indeks koji mjeri očekivanja poslovnih čelnika o zapošljavanju (EEI) blago je pao u odnosu na listopad na oba područja, skliznuvši za 0,3 boda u eurozoni, te za pola boda u u EU. Neizvjesnost u poslovanju neznatno je pak ublažena u odnosu na listopad, prema padu indeksa EUI za pola boda u zoni primjene zajedničke europske valute i za 0,3 boda u EU.
Pročitajte još:
U skupini vodećih gospodarstava daleko je najviše poboljšano raspoloženje u Francuskoj, iskazano rastom ESI-ja za tri boda u odnosu na listopad. Slijedi Španjolska s rastom indeksa za 2,1 bod.
U Njemačkoj se pak raspoloženje pogoršalo, prema padu indeksa za 1,3 boda. Italija je pak bilježila tek neznatno pogoršanje, uz pad indeksa za 0,3 boda. Među velikim gospodarstvima izvan eurozone Poljska se izdvojila nešto poboljšanim očekivanjima, iskazanim u indeksa za 0,7 bodova.
9 Odgovora
Bravo bravo za sve odgovorne. Ne mogu izreći koliko sam zahvalan vladi i premijeru na ovome.
Razumijete li vi da ovi podaci dolaze od institucija koje kontrolira vlada pa da je upitna pouzdanost ovih podataka tako da se ja nebi veselila da sam na vašem mjestu.
Gospodična, ovo su službeni podaci i lako provjerljivi na više načina. Žao mi je što od jala ne vidite uspjeh koji ova vlada na čelu sa dragim Andrejem uspijeva isporučiti. Međutim, siguran sam da ćete i dalje uživati u povećanom životnom standardu, kao i 99% Hrvata.
jao Mirko
BDP o u ovom tromjesečju raste, za vise od 3%. Veliki je to uspjeh za gospodarstvo, čestitke gospodarstvenicima i vladi!
Mirko, tako je!
Sada kada kreće kupovina na veliko za blagdane, očekuju stabilizaciju, super se osloniti na to
Blago nama s takvom vladom
dobro je dok je stabilno