Drvoprerađivači traže produženje rokova kreditiranja i podizanje limita na nova zaduženja

Sastanka Vijeća Udruženja drvno-prerađivačke industrije HGK, Zagreb, Foto: HGK/PR

Situacija na ključnim tržištima Italije i Njemačke, koje su već duže vrijeme na rubu recesije i bilježe pad građevinskih investicija, i dalje ima negativne posljedice na hrvatsku drvno-prerađivačku industriju što rezultira kontinuiranim padom narudžbi i izvoza, rečeno je na sastanku Vijeća Udruženja drvno-prerađivačke industrije Hrvatske gospodarske komore (HGK).

Poduzeća su u vrlo kratkom vremenu krize dijelom restrukturirala poslovanje i izašla na nova tržišta zbog čega pad fizičkog obujma prerade drva i proizvoda od drva te proizvodnja namještaja u prvih pet mjeseci ove godine usporava, odnosno pad je za 3,5 i 7,2 posto, priopćeno je iz HGK.

Taj podatak ohrabruje, međutim, s obzirom na to da su poduzeća iscrpila unutarnje rezerve i bore se s tekućom likvidnosti, da je puno poluproizvoda i proizvoda na skladištima i da su tržišni trendovi još uvijek nepovoljni, neophodno je produžiti rokove i limite HBOR-ovog subvencioniranog programa kreditiranja obrtnih sredstava, ali i razmotriti druge mogućnosti potpore. Na tu temu i na temu problematike drvne sirovine i prošlogodišnjeg nevremena koje je zahvatilo istočnu Hrvatsku, čime je višestruko povećana sječa i drvni etati, posebice hrasta, zatražili smo sastanak u Ministarstvu poljoprivrede”, istaknuo je Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam.

Uz odobrenje moratorija na postojeće kredite HBOR-a te produženje rokova podnošenja zahtjeva i povećanje limita za nova zaduženja na dva milijuna eura, članovi Vijeća zaključili su kako bi u ovim izazovnim vremenima sektoru od pomoći bilo i prolongiranje Pisma razumijevanja radi stabilne opskrbe sirovinom.

Jelana Đugum, Dragan Kovačević i Filip Galeković, Foto: HGK/PR

“Tržišta EU se još nisu oporavila, prvenstveno tržište Njemačke koje je zamašnjak Europske unije tako da je kriza u sektoru još prisutna. Skladišta su puna sirovine, poluproizvoda i gotovih proizvoda. Tvrtke konstantno traže nove partnere i nova tržišta te se nadamo da će krivulja krenuti prema gore nakon godišnjih odmora, ali teško je išta prognozirati u globalnoj situaciji punoj nesigurnosti. Nužno je otvoriti dijalog s resornim ministarstvom, ali i Hrvatskim šumama kako bi se ublažila situacija i osigurala što stabilnija situacija u narednom periodu”, kazao je Filip Galeković, predsjednik Udruženja drvno-prerađivačke industrije HGK.

U prva četiri mjeseca 2024. godine izvoz drva, proizvoda od drva i namještaja iznosi 532 milijuna eura, što je smanjenje za dva milijuna eura u odnosu na isto razdoblje 2023. Uvoz je povećan za jedan posto, odnosno za dva milijuna eura i iznosi 388 milijuna eura. Izvoz drva i proizvoda od drva povećan je za dva posto i iznosi 423 milijuna eura, a izvoz namještaja smanjen je za osam posto i iznosi 109 milijuna eura.

U promatranom razdoblju, priopćeno je iz HGK, najveće smanjenje izvoza bilježi se na tržištu Njemačke za 10,8 milijuna eura, Italije za 7,2 milijuna eura i Češke za 5,4 milijuna eura, dok je najveće povećanje izvoza bilo na tržište Kine za 13,7 milijuna eura, potom Švedske za 3,8 milijuna eura i Ujedinjene Kraljevine za 3,1 milijuna eura.

Suficit u ukupnoj vanjskotrgovinskoj razmjeni drva, proizvoda od drva i namještaja u prva četiri mjeseca 2024. iznosi 144 milijuna eura, što je smanjenje od tri posto ili šest milijuna eura u odnosu na isto razdoblje u prošloj godini. Pokrivenost uvoza izvozom drva, proizvoda od drva i namještaja je 137 posto.

6 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari