Rezultati najnovijeg istraživanja koje je provelo vodeće austrijsko društvo za upravljanje potraživanjima i rizicima Acredia pokazuju kako se čak 83 posto hrvatskih poduzeća suočilo s kašnjenjem u plaćanju od strane kupaca u posljednjih 12 mjeseci.
Ovaj podatak, istaknuto je u priopćenju, ukazuje na značajan problem s naplatom potraživanja među hrvatskim poduzećima.
Unatoč tome, čak 84 posto poduzeća nema ugovoreno osiguranje potraživanja, što dodatno povećava njihovu izloženost rizicima.
Istovremeno, više od dvije trećine ispitanih poduzeća svojim klijentima omogućuje rokove plaćanja od 30 i više dana, što je razdoblje u kojem može doći do brojnih financijskih poteškoća.
“Velik broj poduzeća koja se susreću s kašnjenjem u plaćanju zabrinjavajući je signal tržištu. Kada znamo da velika većina nema zaštitne mehanizme poput osiguranja potraživanja, jasno je koliko je poslovanje ranjivo. Upravo u takvom okruženju upravljanje rizicima postaje ključno za očuvanje likvidnosti i stabilnosti”, ističe Michael Kolb, član uprave društva Acredia.
Istraživanje je identificiralo ključne poslovne rizike s kojima se suočavaju srednja i velika poduzeća u Hrvatskoj. Glavni izvori rizika za ova poduzeća su visoki troškovi resursa i konkurencija.
Ipak, u odnosu na 2023. godinu, poduzeća danas visoke troškove resursa i poremećaje u opskrbnom lancu percipiraju kao manji rizik za poslovanje iako ti faktori i dalje predstavljaju izazove.
Pročitajte još:
“S obzirom na rastući broj kašnjenja u plaćanju i činjenicu da većina poduzeća nema osiguranje potraživanja, strateško upravljanje rizicima postaje ključno za očuvanje financijske stabilnosti. Pravilno prepoznavanje i ublažavanje rizika omogućuje poduzećima bržu prilagodbu tržišnim promjenama te očuvanje likvidnosti i konkurentnosti, čak i u uvjetima povećane neizvjesnosti”, zaključuje Kolb.
16 Odgovora
Neplatiša, blokada, poreznih dugova… Drzava u banani
Ma nije istina, ap kaže da smo najbolji eu banani.
Ahh to kod nas tu u državi normalno očito.
Više od 80 posto tih poduzeća nije osiguralo zaštitu za svoja potraživanja… zanimljivo
Zna se da je to problem i onda ih toliko nema osiguranje
Teško je kod nas poslovati kad ljudi ne plaćaju
Zanimljivo. A vlasti se kunu u europske vrijednosti.
To je kod nas veliki problem i zacarani krug!
Pa ne cudi me to. Cujemo to svakodnevno.
Nije nikada bilo lako poslovati, posebno u današnje vrijeme
Nista cudno
Nista cudno
Ništa čudno
Mene zanima kako funkcionira i koliko traje naplata ako se osigura? Ako je po našim zakonima onda je “čekaj kenjče dok trava uzraste”
Hm … Poražavajuće. Nekako sam mislila da je brojka manja.
Malo prenapuhani postoci.