Brkić za Financije.hr: Trumpove carine neće pomoći SAD-u, samo će bogati imati više novca

Freepik.com
Kontrole carina, Foto: Freepik.com

Mnoge je zabrinula najava novoizabranog predsjednika SAD-a, Donalda Trumpa, da će povećati carine od deste do 20 posto na sve strane proizvode koji ulaze u Sjedinjene Države. Iz toga nisu izuzetni ni njihovi susjedi, Meksiko i Kanada. Neke države su već najavile da će braniti svoje interese i poručile da nitko neće pobijediti u trgovinskom ratu.

Ekonomski analitičar i profesor ekonomske grupe predmeta na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, prof.dr. Luka Brkić, rekao je za Financije.hr kako će te carine utjecati na SAD, ali i na ostale države.

“Trump ima isti priču koju je imao i u prvom mandatu, ali sada je možda malo radikalniji. No, jedno je predizborna retorika, a drugo je vladavina. Demokrati su imali veliki promašaj jer su dobrim dijelom nastavili Trumpovu protekcionističku politiku. Odluka o povećanju carina nema nikakvog smisla s aspekta rasta globalnog dohotka, odnosno BDP-a. To znači kidanje lanaca opskrbe i uvođenje protekcionizma, koji je sada više uvjetovan geopolitičkim odnosima”, kazao nam je Brkić.

“Uvođenje većih carina neće povećati američku razinu produktivnosti i neće pomoći američkom srednjem sloju, jer se to na njih najviše odnosi. Konkurentska sposobnost američke industrije neće zbog toga biti veća, a carina će najvećim dijelom biti prelivena na potrošače i to ove srednjih i slabijih platežnih mogućnosti”, dodao je.

Donald Trump
47. predsjednik SAD-a, Donald Trump, Foto: Gage Skidmore/Flickr

Smatra da najvećem gospodarstvu svijeta inače odgovara ukidanje svih protekcionističkih mjera i ograničenja jer su takva gospodarstva i najkonkurentnija. Ističe da se liberalna ekonomija zbog toga rodila u Velikoj Britaniji, odnosno Ujedinjenom Kraljevstvu.

“Oni su bili prva industrijska sila svijeta i njima je odgovaralo da se maknu granice i ograničenja jer su bili produktivniji. Dakle, što se tiče SAD-a, u pozadini moraju biti neki drugi razlozi za povećanje carina. Ti razlozi su vjerojatno geopolitički i zato je cijela priča izvrnuta. To je retorika koja je privlačila ljude da mu daju svoj glas na izborima. Međutim, doći će do smanjenja poreza za bogate, stvorit će se deficit u proračunu i povećat će se dug. Sve to će opet ići na račun onih koji su najugroženiji u američkom društvu, a najviše će profitirati oni koji su najviše uložili u njegovu kampanju, odnosno najbogatiji sloj stanovništva. Elon Musk će zbog toga biti bogatiji jer će mu se smanjiti porez”, objasnio je Brkić za Financije.hr.

Naglašava da, s obzirom na carine, SAD može očekivati odmazdu drugih država, ali kaže da to nije rješenje. To će, naravno, utjecati i na Europu jer je ona važan vanjskotrgovinski partner SAD-a. Brkić smatra da će zbog toga biti nekih kompromisa u politici i da vjerojatno neće sve biti toliko radikalno koliko se predviđa.

https://www.youtube.com/watch?v=4LZ9h0bgJcM
prof.dr.sc. Luka Brkić, Foto: YouTube/ScreenShot/U ime naroda

“Nije lako ni uspostaviti takve carine. U 2020. godini je administracija Joea Bidena stavila carine na uvoz iz Kine pa su kineski proizvodi u SAD stizali preko Vijetnama. Dakle, to je jedan od načina izbjegavanja carina i pokazuje nam kako taj sustav nije efikasan i kako je kontraproduktivan te nije u skladu s načelima slobodnog tržišta kojeg liberalne ekonomije zagovaraju. To je protivno odredbama i normama Svjetske trgovinske organizacije”, rekao je ekonomski analitičar.

Osvrnuo se i na to kako ova situacija može utjecati na Hrvatsku zato što smo članica Europske unije. Kaže da se sve što se događa u svijetu više može odraziti na nas nego na SAD, kada je riječ o globalizacijskim temama.

“Mi smo mala otvorena ekonomija. Amerikanci više od 75 posto BDP-a realiziraju na svom tržištu, a mi 67 posto na vanjskim tržištima. Osim toga, sve negativnosti ovakve politike, koje se odnose na EU, utječu i na nas. Mi bismo puno lakše prošli da idemo jedan na jedan jer naša vanjskotrgovinska razmjena sa SAD-om nije toliko značajna kao što je s Njemačkom, Italijom i Slovenijom. Nama je važnije što se događa u Njemačkoj nego u SAD-u. Naravno, ne možemo reći da nam uopće nije važno što se događa u SAD-u jer je to prva sila svijeta”, kazao je.

Komentirao je i odnos SAD-a prema ratu u Ukrajini s obzirom na Trumpov odnos s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

“Vjerojatno će biti promjena u onome što će se javno prikazivati, ali realnih promjena neće biti. Čini mi se da o politici sankcija Rusiji ili pomaganja Ukrajini puno više odlučuje vojno-industrijski kompleks, a ne Trump ili netko drugi”, zaključio je Brkić.

13 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari