BP smanjuje ulaganja u zelenu energiju, ulazi u zajedničko ulaganje s Japancima

Pixabay.com
Vjetroelektrane, Foto: Pixabay.com

Britanski naftni div British Petroleum (BP) pokrenuo je zajedničko ulaganje s najvećom japanskom energetskom tvrtkom JERA s namjerom da stvori jednog od najvećih svjetskih developera pučinskih vjetroelektrana, ali je istodobno i smanjio svoj udio ulaganja u obnovljive izvore.

BP i JERA imaju po 50 posto u novoj tvrtki i složili su se da će uložiti do 5,8 milijardi dolara u razdoblju do 2030. godine. Udio BP-a u tome bit će najviše 3,25 milijardi dolara.

Najnovije brojke označavaju odmak od onoga što je BP ranije najavljivao kad je riječ o investicijama u obnovljive izvore. Naime, namjera je bila između 2023. i 2030. uložiti deset milijardi dolara u taj energetski segment.

“Vrlo smo zadovoljni postigutim dogovorom da s tvrtkom JERA razvijemo jednu od vodećih pet globalnih tvrtki u područu energije vjetra. To će biti vrlo snažna poluga rasta u sektoru obnovljive energije dok istodobno zadržavamo model umjerene razine ulaganja za naše dioničare”, kazao je glavni izvršni direktor BP-a Murray Auchincloss.

Euronews navodi da JERA upravlja vjetroelektranama u Belgiji, Njemačkoj, Japanu i na Tajvanu, a radi na projektima kod kuće, u Irskoj i Australiji. BP ima razvojne projekte temeljene na energiji vjetra u britanskom dijelu Irskog mora te njemačkom dijelu Sjevernog mora, kao i ugovore o najmu za razvoj projekata ispred obala Škotske i istočne obale SAD-a.

Zajednički pothvat BP-a i JERA-e ima mogući kapacitet od 13 gigavata. Na samom početku nova tvrtka, nazvana JERA Nex bp, će se fokusirati na napredak u postojećim projektima na sjeverozapadu Europe, u Australiji i Japanu.

Inače, Euronews navodi i da čelnik čovjek BP-ova odjela za pučinske vjetroelektrane Matthias Bausenwein napušta tvrtku.

BP se nalazi u turbulentnom razdoblju od ostavke prethodnog glavnog izvršnog direktora Bernarda Looneya u rujnu. Ove je godine cijena dionice pala više od 15 posto. Auchincloss sada nastoji redefinirati i reducirati ulaganja u zelenu energiju kako bi vratio povjerenje investitora. Raniji je plan bio smanjiti proizvodnju nafte i plina do 2030.

BP-ovi suparnici Shell i norveški Equinor također smanjuju ciljeve u segmentu obnovljive energije.

Prema nekim izvješćima, Equinor smanjuje broj zaposlenih u odjelu za obnovljivu energiju, a Shell je objavio da neće pokrenuti nove projekte pučinskih vjetroelektrana te da će zadržati postojeće vjetroelektrane u SAD-u, Ujedinjenom Kraljevstvu i ostatku Europe.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari