Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica pale, drugi dan zaredom, jer su ulagači još uvijek pod dojmom slabijeg nego što se očekivalo rasta kineskog gospodarstva, pa ih nije ohrabrio ni jučerašnji uspon Wall Streeta, prenosi Hina.
MSCI indeks azijsko-pacifičke regije bio je oko 7,00 sati u minusu 0,6 posto, oslabivši drugi dan zaredom.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 0,1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu pale između 0,3 i 2,1 posto.
Loše raspoloženje na burzama posljedica je jučer objavljenih podataka koji su pokazali da se kinesko gospodarstvo od koronakrize oporavlja sporije nego što su se ulagači nadali.
Među ostalim, jučer je objavljeno da je kineski bruto domaći proizvod (BDP) u drugom tromjesečju porastao 6,3 posto na godišnjoj razini, manje od 7,3 posto, koliko su analitičari očekivali u anketi Reutersa.
Posljedica je to slabosti kako domaće, tako i inozemne potražnje.
A inozemna potražnja neće se oporaviti sve dok središnje banke zapadnih zemalja zbog visoke inflacije podižu kamatne stope, što usporava rast gospodarstava.
Dolar “oslabio“
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala, pa se kreće nedaleko najnižih razina od travnja prošle godine. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 99,84 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,94 boda. Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 138,55 na 138,65 jena.
Pročitajte još:
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1256 dolara, najvišu razinu u 17 mjeseci, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1225 dolara. Jačanje eura prema dolaru zahvaljuje se procjenama da će se smanjiti razlika u kamatama između SAD-a i eurozone jer će Fed uskoro završiti ciklus povećanja kamata, dok će ih Europska središnja banka vjerojatno nastaviti podizati.
2 Odgovora
Zanimljivo zanimljivo.
Veoma zanimljivo.