Anketa ESB-a o financiranju poduzeća: Poduzeća prijavljuju niže kamatne stope uz smanjenu potrebu za bankovnim kreditima

Freepik.com
Anketa ESB-a, Foto: Freepik,com/Ilustracija

Poduzeća na području Europske unije su izvijestila o padu kamatnih stopa na bankovne kredite, uz istodobno blago dodatno zaoštravanje ostalih uvjeta kreditiranja. Jaz u financiranju putem bankovnih kredita ostao je gotovo nepromijenjen, s obzirom na to da su poduzeća prijavila smanjenu potrebu za takvim kreditima, uz blago smanjenu dostupnost, pokazuju podaci ankete Europske središnje banke (ESB).

U najnovijem krugu Istraživanja o pristupu financiranju poduzeća, koje obuhvaća prvo tromjesečje 2025., poduzeća iz europodručja izvijestila su o neto padu od 12 posto kamatnih stopa na bankovne kredite, u usporedbi s neto padom od četiri posto u prethodnom tromjesečju. To upućuje na to da se učinci ublažavanja monetarne politike prenose na poduzeća. Istovremeno je evidentiran porast ostalih troškova financiranja (primjerice naknada, provizija i ostalih pristojbi) za neto 24 posto naspram 22 posto u prethodnom tromjesečju.

U ovom krugu istraživanja poduzeća su naznačila smanjenje potrebe za bankovnim kreditima (neto smanjenje od četiri posto, nepromijenjeno u odnosu na četvrto tromjesečje 2024.,). Istodobno, dostupnost bankovnih kredita ostala je uglavnom stabilna (neto smanjenje od jedan posto u odnosu na neto dva posto u prethodnom tromjesečju). Time je jaz u financiranju putem bankovnih kredita – indeks koji prikazuje razliku između potrebe za i dostupnosti bankovnih kredita – ostao gotovo nepromijenjen (neto smanjenje od jedan posto nakon neto rasta od jedan posto u prethodnom krugu istraživanja). Trenutačni složeni pokazatelj jaza u financiranju – koji uključuje bankovne kredite, kreditne linije, komercijalne kredite, obveznice i vlasnički kapital – doseže razine koje su povijesno povezane s razdobljima ublažavanja monetarne politike. Gledajući unaprijed, poduzeća očekuju blago poboljšanje dostupnosti vanjskog financiranja u sljedeća tri mjeseca“, navodi se u objavi na službenoj stranici ESB-a.

Poduzeća su i dalje percipirala opće gospodarske izglede kao glavni čimbenik koji otežava dostupnost vanjskog financiranja, kao i u prethodnom krugu istraživanja. Oko sedam posto poduzeća izvijestilo je o poboljšanju spremnosti banaka na odobravanje kredita, u odnosu na osam posto njih, u prethodnom krugu.

Više poduzeća prijavilo je pogoršanje dobiti u usporedbi s prethodnim krugom, te je tu evidentirano smanjenje od 16 posto, u odnosu na 14 posto, koliko je iznosila u ranijim razdobljima. Istraživanje također pokazuje da je neto udio poduzeća koja prijavljuju rast pritisaka troškova porastao tijekom protekla tri mjeseca.

Novčanice eura, Foto: Freepik.com

Šest posto poduzeća prijavilo je i porast prihoda u posljednja tri mjeseca, što je nepromijenjeno u odnosu na prethodni krug, dok je znatno veći postotak poduzeća postao optimističan u vezi s razvojem situacije u sljedećem tromjesečju – njih 30 posto, u odnosu na 11 posto u prethodnom krugu.

Očekivanja poduzeća o prodajnim cijenama u sljedećih 12 mjeseci ostala su nepromijenjena, dok su očekivanja u pogledu troškova rada blago pala, što je rezultat smanjenih očekivanih pritisaka u uslužnom sektoru.

„U prosjeku su očekivanja prodajnih cijena ostala na razini od 2,9 posto, dok su očekivani troškovi plaća iznosili tri posto (u odnosu na 3,3 posto u prethodnom krugu). Istodobno, poduzeća su signalizirala blagi porast ostalih troškova proizvodnje (četiri posto, u odnosu na 3,8 posto u prethodnom krugu)“, navodi ESB.

Očekivanja poduzeća o inflaciji u kratkom roku blago su smanjena, dok su na duže rokove ostala nepromijenjena. Medijan očekivane godišnje inflacije godinu dana unaprijed pao je za 0,1 postotni bod, na 2,9 posto, dok su očekivanja za trogodišnje i petogodišnje razdoblje ostala nepromijenjena i iznose tri posto. Za inflaciju u razdoblju od pet godina unaprijed, manji udio poduzeća prijavio je uravnotežene rizike. Više poduzeća vidi rizike u smjeru povećanja inflacije (55, u odnosu na 51 posto), što je praćeno padom udjela onih koji rizike vide kao usmjerene prema smanjenju (14, u odnosu na 16 posto).

Objavljena anketa ESB-a predstavlja glavne rezultate 34. kruga Istraživanja o pristupu financiranju poduzeća za europodručje. Istraživanje je provedeno u razdoblju od 10. veljače do 21. ožujka 2025. Uzorak je obuhvaćao ukupno 11.022 poduzeća iz europodručja, od kojih je 10.167 odnosno 92 posto, imalo manje od 250 zaposlenih.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari