Andreja Šeperac: Zahvaljujući gamingu u Novskoj je danas gotovo nemoguće pronaći smještaj

Gaming Centar u Novskoj, Foto: Promo

Grad Novska jedna je od najpozitivnijih priča kojima posljednjih godina svjedočimo u Hrvatskoj. Taj je gradić u Sisačko-moslavačkoj županiji godinama bio poznat po drvnoj industriji pa je tako, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, najuspješnija tvrtka lani bila Venko Gradnja d.o.o. koja se koja se bavi građevinskim radovima u rasponu od izgradnje čitavih objekata po principu ključ u ruke preko suhe gradnje pa sve do obnove starih kuća te izrade mostova i šetnica.

Posljednjih godina, točnije otkad je u samom središtu Novske otvoren Poduzetnički inkubator PISMO powered by A1, na najboljem je putu da se pretvori u sinonim za gaming, a ta će transformacija kulminirati velikim Centrom za gaming industriju, ujedno prvim takvim na području čitave Europe. Vrijednost ove priče prepoznata je i na razini Europske unije pa je riječ o prvom projektu koji će se financirati iz novog europskog Fonda za pravednu tranziciju.

Ugovor o financiranju prve faze gradnje gaming centra potpisan je početkom lipnja između ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Javne ustanove Regionalni koordinator Sisačko-moslavačke županije i partnera Sisačko-moslavačke županije, Razvojna agencija SIMORA i Grada Novska. Prva faza financirat će se bespovratno s 26,3 milijuna eura, dok će čitav projekt dosegnuti iznos od 100 milijuna eura.

Kako će izgledati i što će sve sadržavati Centar za gaming industriju Novska za Financije.hr otkrila je Andreja Šeperac, ravnateljica Regionalnog koordinatora Sisačko-moslavačke županije s kojom smo razgovarali i o Poduzetničkom inkubatoru PISMO, startupima koji su prošli kroz njega i njihovim uspješnim projektima.

Prošlog mjeseca potpisan je ugovor o financiranju prve faze gradnje Gaming centra Novska. Što se planira ostvariti u toj prvoj fazi projekta?

Strateški projekt – Centar gaming industrije u Novskoj (CGI), vrijedan je više od 60 milijuna eura. Provodi ga Javna ustanova Regionalni koordinator Sisačko-moslavačke županije (SMŽ) u partnerstvu sa samom županijom, Gradom Novska te Razvojnom agencijom SIMORA. Prva faza projekta je započela, a sredstva – 26,4, milijuna eura su osigurana kroz Fond pravedne tranzicije. Centar gaming industrije gradit će se u Poduzetničkoj zoni Grada Novske, na površini od gotovo devet hektara i obuhvaća izgradnju objekta za izvođenje studijskih programa vezanih uz razvoj videoigara, studentski dom sa pripadajućim studentskim sadržajima, ali i nizom sportskih sadržaja poput sportske dvorane, bazena i sportskih igrališta, dok će se u drugoj fazi graditi akcelerator s modernim VR studiom te inkubator za testiranje videoigara. Centar gaming industrije predstavlja kontinuitet uspješne priče koja je započela 2018. godine pokretanjem Poduzetničkog inkubatora PISMO powered by A1, specijaliziranog za razvoj tvrtki iz područja videoigara.

Kada bi Centar trebao biti završen i što će sve sadržavati?

Prema projektu, Centar gaming industrije u Novskoj uključuje zgradu fakulteta koja se prostire na 12.000 kvadrata i uključuje i razne sportske sadržaje (bazen te sportska dvorana, niz sportskih igrališta, uključujući rukometno, nogometno, odbojkaško igralište, golf vježbalište, teretanu na otvorenom te teniske terene), studentski dom od 5.000 kvadrata s kompletnom studentskom infrastrukturom, poput restorana i ugostiteljskih objekata. Studenski dom imat će 201 ležaj, od čega je nekoliko jedinica prilagođeno osobama s invaliditetom. Poduzetnički dio Centra predstavljaju Akcelerator sa 200 radnih jedinica i moderno opremljenim VR studijem i Inkubator za testiranje videoigara sa 2.500 sjedećih mjesta, a njegov izgled predstavlja svemirsku letjelicu koja je “tvrdo sletjela“ te je ostala zabijena u zemlji. Centar osim toga obuhvaća i sustav prometnica kao i i energanu, što ga čini energetski održivim i učinkovitim. Ugovor o financiranju izgradnje prve faze – fakulteta sa sportskim sadržajima, studentskog doma, prometnica i energane na 26,4 milijuna eura je potpisan, a radovi bi trebali započeti do kraja 2024. godine, trenutno je u tijeku javna nabava. Očekivani završetak prve faze je kraj 2027. nakon čega očekujemo prve studente kao i tvrtke u području razvoja video igara koje će činiti dušu ovog Centra.

Andreja Šeperac, Foto: Promo

U pitanju je i prvi projekt financiran iz novog europskog Fonda pravedne tranzicije. O kakvom je fondu točno riječ i koje je uvjete trebalo ispuniti da bi se dobila sredstva?

Fond pravedne tranzicije (Just Transition Fund) financijski je instrument uspostavljen u okviru kohezijske politike radi pružanja pomoći područjima suočenima s ozbiljnim socioekonomskim izazovima koji su posljedica prelaska na klimatsku neutralnost. Njegovi su glavni ciljevi ublažiti posljedice tranzicije financiranjem diversifikacije i modernizacije lokalnog gospodarstva te smanjenjem negativnih posljedica na zaposlenost. U tu će se svrhu iz Fonda za pravednu tranziciju podupirati ulaganja u područja kao što su digitalna povezanost, tehnologije čiste energije, smanjenje emisija, regeneracija industrijskih objekata, prekvalificiranje radnika i pružanje tehničke pomoći. Za pristup pomoći iz Fonda za pravednu tranziciju države članice trebaju dostaviti teritorijalne planove za pravednu tranziciju. U njima se moraju navesti konkretna područja za koja se traži intervencija zbog socioekonomskih posljedica tranzicije. U planovima se naročito mora voditi računa o očekivanom gubitku radnih mjesta i transformaciji proizvodnih procesa industrijskih objekata koji proizvode najviše stakleničkih plinova.

Razina Unijinog sufinanciranja projekata određuje se prema kategoriji regije u kojoj se projekti provode. Za slabije razvijene regije ona iznosi maksimalno 85 posto, a u Hrvatskoj ovaj Fond koriste Sisačko-moslavačka i Istarska županija. Fond za pravednu tranziciju raspolaže ukupnim proračunom od 17,5 milijardi eura za razdoblje od 2021. do 2027. Hrvatska na raspolaganju ima više od 170 milijuna eura, od čega više od 100 milijuna dolazi u Sisačko-moslavačku županiju. U našoj županiji djeluju onečišćujuće industrije koje su odgovorne za znatan udio emisija stakleničkih plinova. Fondom će se podupirati gospodarska diversifikacija ulaganjem u inovacije u malim i srednjim poduzećima, između ostalog i kroz suradnju sa sveučilištima te poticanjem novih poslovnih modela, s posebnim naglaskom na industriji informacijskih i komunikacijskih tehnologija. Naposljetku, poduprijet će se i prekvalifikacija i usavršavanje radnika u lokalnoj kemijskoj industriji i industriji rafiniranja, čime će se pomoći u zadržavanju talenata u regiji. Tako je jedan od projekata koji se financira iz ovog fonda i projekt Centar gaming industrije.

Kako se uopće rodila ideja o pokretanju jednog takvog centra, tko je bio idejni pokretač?

Ideja se rodila u timu Razvojne agencije SIMORA kao reakcija na otvoreni natječaj za izgradnju poduzetničkih centara, ali i situacije u kojoj je bila Sisačko-moslavačka županija 2016. godine. Vrijeme je to velikog iseljavanja mladih, velikog broja nezaposlenih, loše situacije u gospodarstvu ali i vrijeme kad gaming industrija pokazuje da je industrija u kojoj će se u budućnosti događati velike stvari. Tad se povezalo dva i dva i na natječaj Ministarstva gospodarstva prijavljena je izgradnja i opremanje poduzetničkog inkubatora specijaliziranog za industriju videoigara. Projekt su prijavili SIMORA, te partneri Sisačko-moslavačka županija i ZICER – Zagrebački inovacijski centar. Nakon odobrenja projekta, započela je naša priča. Inkubator je otvoren 2019. godine, a već naredne je proglašen za najbolji hrvatski EU projekt. Inkubatorom upravlja Razvojna agencija SIMORA.

Gaming Centar u Novskoj, Foto: Promo

Novska se posljednjih godina pretvorila u pravo središte gaminga, ne samo u Hrvatskoj, nego i šire. Kako je došlo do toga?

Nakon što su odobrena sredstva 2,7 milijuna eura za Poduzetnički inkubator PISMO powered by A1 u samom centru Novske, dvije potpuno derutne i neiskorištene zgrade obnovljene su i opremljene vrhunskom opremom specijaliziranom za mlade programere koji žele razviti svoju videoigru ali i učiti i educirati se prije nego što pokrenu vlastiti biznis. Prvo su se organizirale edukacije učenja izrade videoigara u programima Blender i Unity. Danas je u učionicama deveta generacija polaznika. Naime, do sada je kroz našu edukaciju prošlo više 350 osoba. Zbog suradnje sa HZZ-om, polaznici za vrijeme šest mjeseci, koliko traje edukacija, primaju minimalnu hrvatsku plaću i putne troškove. Veliki dio njih odlučio se i za pokretanje vlastitih firmi. Naime, Hrvatski zavod za zapošljavanje financira takav oblik samozapošljavanja s 10 tisuća eura (potpore za zeleno i digitalno su 15 tisuća eura), Grad Novska još na taj iznos daje dvije tisuće eura čime osoba ima dovoljno sredstava za početak poslovanja. Startupa je više od 80, a do sada je iza njih više od 1.000 završenih projekata. Godišnje povuku više od 150 tisuća eura izravnih ulaganja koristeći razne fondove i javljajući se na natječaje. Tu je i srednjoškolski smjer Tehničar za razvoj videoigara koji se može pohađati u Srednjoj školi Novska i Tehničkoj školi Sisak. Novska se kao grad mijenjala dolaskom gaminga. Danas je gotovo nemoguće pronaći smještaj, grade se čak četiri stambene zgrade, otvoreno je puno novih sadržaja, grade se novi vrtići, a statistika pokazuje da je više radnika od umirovljenika, da ne raste samo broj gaming tvrtki već da rastu i druge industrijske grane. Za postizanje ovako dobrih rezultata stvoren je vrlo snažan eko sustav, ne samo u Sisačko – moslavačkoj županiji, nego i na razini Hrvatske, a taj sustav osim SIMORE, Regionalnog koordinatora SMŽ, Sisačko-moslavačke županije, Grada Novske tvore i nacionalna vlast, akademska zajednica, državne agencije i tijela, vrhunski stručnjaci u obrazovanju i industriji video igara te snažne gaming tvrtke koje posluju u Hrvatskoj.

Gaming industrija u svijetu, posebno nakon pandemije, bilježi stalni rast. Kakva je, prema Vašim saznanjima, situacija u Hrvatskoj? Posljednjih godina naši su developeri razvili neke vrlo uspješne igre poput “Serious Sama“ ili “SCUM-a“.

Naša saznanja govore da domaće tvrtke imaju odlične ideje i da samo trebaju ustrajati na njima. Primjeri koje navodite su primjeri tvrtki koje su duže razdoblje radile na svojim proizvodima, tražile investicije i pri tome bile posvećene svojoj ideji ali su paralelno i istraživale što je tržištu potrebno. Mi kao primjer navodimo Misfit Village, startup iz inkubatora PISMO koji je po izdavanju demo verzije videoigre „Go Home Annie“ već je postigao veliki uspjeh. Milijuni ljudi željeli su je zaigrati, ali i pogledati snimke drugih kako je igraju. O tome koliko ju svijet željno iščekuje govori i podatak da je izdavač iz Litve, Nordcurrent Labs uložio u njih. No, Misfit Village je primjer ustrajnosti i neodustajanja od vlastite ideje.

PISMO Inkubator, Foto: Promo

U Novskoj se nalazi i PISMO inkubator, što on sve nudi kako startupima tako i polaznicima edukativnih programa?

Poduzetnički inkubator Sisačko-moslavačke županije PISMO specijaliziran je za gaming industriju i jedinstveno je mjesto u kojemu ljubav prema videoigrama postaje ozbiljan posao. Na dvije tisuće metara kvadratnih inkubator PISMO, koji se nalazi u Novskoj, svojim korisnicima omogućuje poslovanje uz smanjene troškove, stvarajući poslovno okruženje u kojemu poduzetnici i obrtnici mogu ostvariti zajedničku poslovnu suradnju, razmjenjivati iskustva i razvijati poslovne ideje. Otvoren je 2019. godine, a već naredne je proglašen za najbolji hrvatski EU projekt. Inkubatorom upravlja Razvojna agencija SIMORA i u njemu se osim prostora i opreme mogu pronaći edukacije (šestomjesečne i tromjesečne u programima Unity, Blender i Unreal), radionice na temu komunikacija, marketing, izrade poslovnih planova, može se kroz projekt EDIH surađivati sa raznim industrijama u području gamifikacije i digitalizacije, na raspolaganju su mentori iz različitih područja, organiziraju se velika događanja poput 48-satnog natjecanja u izradi videoigara Global Game Jam, ali i manjih poput Art Jama. Za učenike osnovnih škola tu su ljetni gaming kampovi koje organiziramo već treću godinu za redom.

Koliko je startupa dosad prošlo kroz inkubator?
U ovom trenu imamo više od 80 startupa koji zapošljavaju više od 120 osoba. Oni su na neki način živo tijelo. No, još uvijek bilježimo rast otvaranja novih poduzeća.

Možete li među njima izdvojiti nekolicinu koje su u međuvremenu zabilježili neke konkretnije uspjehe?

Možemo istaknuti nekoliko tvrtki koje su zaista naši najpozitivniji primjeri. Tvrtka ANIQ, kojoj je izvršni direktor Dominik Cvetkovski, ujedno je i prva akcelerirana tvrtka koja je nakon pet godina poslovanja iselila iz inkubatora i preselila se u vlastiti poslovni prostor. Oni sa više od 10 zaposlenih nižu uspjehe i na međunarodnoj razini. Ujedno su i prva tvrtka koja je izdala videoigru za Nintendo Switch pod nazivom „Swing By“.

Hiroma Design ovih je dana izdala videoigru „Moopies“ za djecu od tri do sedam godina. Dugo smo je čekali, ali konačno je dostupna za skidanje i Androidima i IOS sustavima.

Tvrtka GROW radi na digitalizaciji i gamifikaciji niza hrvatskih muzeja, ali i na različitim inovacijama. Pametne naočale za gluhe i osobe sa oštećenjem sluha osvojile su brojne inovatorske nagrade.

Inkubator je ostvario i suradnju sa srednjom školom Novska. O čemu se radi, što uključuje ta suradnja?

Inkubator PISMO powered by A1 od prvog dana svog poslovanja surađuje sa svim školama u Sisačko-moslavačkoj županiji. Uvođenjem smjera Tehničar za razvoj videoigara u Tehničku školu Sisak i Srednju školu Novska započela je jedna drugačija suradnja koja za cilj ima omogućiti učenicima da izravno rade sa našim start upima bilo u inkubatoru bilo kroz organizirane meet up-ove ili natjecanja u izradi videoigara. Kad govorimo o novljanskoj školi koja se nalazi u susjedstvu Inkubatora PISMO, zapravo govorimo o terenskoj nastavi i suradnja je različita za svaki od četiri razreda. Naime, kako učenici savladavaju opsežnije gradivo tako i u inkubatoru rade „teže“ stvari. Prvi razred se upoznaje sa prostorom i našom opremom specijaliziranom za gaming. Drugi i treći razred upoznaju se sa projektima na kojima rade startupi, dok četvrti razred odlazi na nastavu na kojoj uče o radu u programima Blender i Unity. Suradnja sa srednjim školama vrlo je bitna za SIMORU i PISMO, kao i za uspostavu studijskog programa (u trajanju tri + dvije godine), kada će učenici srednjih škola moći nastaviti školovanje.

28 Odgovora

  1. Za 60 milijuna mogli su puno crkvi izgradit i svakako bi više profitirali a još jedan plus je taj što se na njih ne odnosi povećanje poreza na nekretnine pa se i tu nešto uštedi.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari