Tvrtke Eli Lilly i Novo Nordisk trebale bi u 2025. godini bilježiti velike promet, pa će tako do 2028. godine raspolagati s oko 76,21 milijardu eura zbog uspjeha njihovih lijekova za mršavljenje, prognoziraju analitičari.
Danski Novo Nordisk pionir je u sektoru tretmana pretilosti. Njegovi prihodi u tom sektoru porasli su od 2017. do 2023. godine pet puta, na 5,23 milijarde eura. Najzaslužnija za to je prodaja lijekova Ozempic i Wegovy. Eli Lilly je 2022. godine lansirao lijek za mršavljenje Mounjaro.
Ekonomist Daniel Kral kaže da je Novo Nordisk imao vrlo pozitivan utjecaj na dansku ekonomiju, a s njegovom procjenom slaže se i danska vlada koja je ovaj mjesec poboljšala prognoze gospodarskog rasta i istaknula domaću farmaceutsku industriju.
“Tijekom posljednje dvije godine, više od 80 posto rasta Danske bilo je zbog farmaceutske industrije, Novo Nordiska. Ova godina vjerojatno neće biti puno drugačija”, napisao je Kral na društvenoj mreži X.
Prema procjenama analitičara s Londonske burze, očekuje se da će tijekom sljedećih pet godina prihodi Eli Lillyja prosječno rasti za 20 posto na godišnjoj razini, a Novo Nordiska za 16 posto. Ipak, moguće je da će u budućnosti morati sklopiti sporazum o preuzimanju i raditi na razvoju novih proizvoda kada više ne budu toliko zarađivali na lijekovima protiv pretilosti.
Američki patent Novo Nordiska na ključni sastojak u Ozempicu istječe 2031. godine i mnoge se tvrtke, uključujući švicarski Rochea i britansku AstraZenecu, spremaju preuzeti dio poslovanja s lijekovima za mršavljenje, prenosi Hina. Eli Lilly je u srpnju potrošio 3,04 milijarde eura na Morphic, biotehnologiju specijaliziranu za upalne bolesti crijeva. To bi trebalo potaknuti i Novo Nordisk na ulaganja, posebno jer većinu novca zarađuje od dijabetesa i pretilosti, a u oba ta područja prijeti opasnosti od konkurencije.
Jedna od mogućnosti za ovu tvrtku je kupnja novih lijekova, a u tom slučaju bi mogli preuzeti Zealand Pharmu. Oni razvijaju tablete za mršavljenje koje bi mogle imati manje nuspojava od Ozempica ili Wegovyja. Druga opcija Novo Nordiska je promjena poslovnog modela i ulaganje u druge vrste lijekova.
Pročitajte još:
Međutim, povećanje proizvodnje lijekova u sektoru pretilosti može biti riskantno, a s obzirom na veliki utjecan Novo Nordiska na dansku ekonomiju, upitno je što će biti ako tvrtka bude imala financijske probleme.
Švicarska grupa Roche je imala problema u sektoru pretilosti i dobar je primjer onoga što bi se moglo dogoditi drugim tvrtkama. Naime, kupili su Carmot za 2,85 milijardi eura u prosincu lani i objavili da mogu brzo proizvesti sedam novih lijekova protiv pretilosti. No podaci iz kliničkih ispitivanja su pokazali da lijekovi imaju nuspojave i izazivaju mučninu te nisu bili privlačni kupcima, a promjena poslovnog modela bila bi im skupa.