Američki javni dug probio je granicu od 35 bilijuna dolara, a ekonomski analitičar nam kaže da bi mogao postati neodrživ

Pixabay.com
Javni dug SAD-a, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Javni dug SAD-a po prvi put je premašio 35 bilijuna dolara (32,3 bilijuna eura), prema podacima Ministarstva financija te zemlje. Ekonomski stručnjak smatra da bi to moglo usporiti ekonomski rast SAD-a.

Za samo nekoliko mjeseci vidljiv je veliki rast nakon što je početkom siječnja ove godine SAD premašio prag od 34 bilijuna dolara. Prije samo četiri desetljeća dug je iznosio oko 970 milijardi dolara.

Kongresni ured za proračun (CBO) projicira da će javni dug dosegnuti rekordnu razinu od više od 106 posto BDP-a u 2027. godini. Do 2034. se očekuje da će javni dug biti veći od 56 bilijuna dolara.

Zabrinjavajuću situaciju u Sjedinjenim Američkim Državama komentirao nam je ekonomski analitičar i profesor ekonomske grupe predmeta na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, prof.dr. Luka Brkić.

“Snažna potrošnja je generator američkog ekonomskog rasta, a kupovina državnih obveznica SAD je atraktivna jer su pouzdan dužnik. Konačno, velika je potražnja za dolarom kao vodećom svjetskom valutom. Tako veliki dug može usporiti ekonomski rast”, rekao je za Financije.hr.

“Može i povećati isplate kamata stranim vlasnicima američkih dugova pa bi predstavljao značajan rizik za fiskalne i ekonomske izglede američkog gospodarstva”, dodao je.

Taško je odrediti što bi moglo pomoći u smanjenju duga, ali predsjednik SAD-a Joe Biden predlaže povećanje poreza kao jedno od rješenja.

“Ovim tempom američki bi dug mogao postati neodrživ, a tada ne bi bilo dovoljno čak ni radikalno smanjenje potrošnje i povećanje poreza”, objašnjava Brkić.

6 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari