Kina je u srijedu podnijela pritužbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) protiv novih carina koje je uveo američki predsjednik Donald Trump, od 10% na sav uvoz kineske robe, kao i njegove odluke o ukidannju bescarinskog režima za pakete male vrijednosti. Kina u pritužbi ustrajava da su Trumpovi potezi protekcionistički, i da kao takvi krše pravila WTO-a.
U srijedu je cijeli dan trajala konfuzija među špediterima i online trgovcima oko novih pravila za pakete, jer bescarinski režim za pošiljke niske vrijednosti je ključan za poslovanje velikih kineskih online trgovaca kao što su Shein i Temu – ali i američkog Amazona koji kao posrednik na američkom tržištu prodaje robu manjih trgovaca iz Kine.
Uslijed novih pravila, svaki paket koji pristigne u SAD morao bi pri dolasku imati carinsku deklaraciju, umjesto da se, kao dosad, mali paketi propuštaju automatski. Zbog Trumpove odluke američka državna pošta USPS je najavila da neće za dostavu zaprimati male pošiljke iz Kine, iako su druge službe poput FedExa najavile da će i dalje to raditi.
Kina je u međuvremenu predala i službeni zahtjev za konzultacijama sa SAD-om, u kojem kaže da su razlozi koje Trump navodi kao povod za nove namete – ilegalno slanje opasnih opioda poput fentanila ili kemikalija koje se koriste za njegovu proizvodnju – “neutemeljene i lažne optužbe protiv Kine.”
Kina također kaže da je odluka protivna propisima svjetske trgovine, jer se njome cilja isključivo roba kineskog porijekla. Konzultacije su prvi korak u rješavanju međudržavnih trgovinskih sporova pred WTO-om. U sličnom sporu WTO je 2020. odbacio Trumpove carine za vrijeme njegovog prvog mandata.
Međutim, tijelo WTO-a koje bi o tome trebalo odlučivati već je godinama paralizirano. Američka strana je za vrijeme Trumpovog prvog mandata odbila imenovati američkog arbitra u tom tijelu – i time spriječila donošenje konačne odluke u sporu iz 2020.
U međuvremenu, američka državna pošta USPS je popodne rekla da će ipak nastaviti s dostavom kineskih paketa, jer je Trumpova odluka, donesena u srijedu ujutro bez ikakve najave, mogla ugroziti dostavu milijuna pošiljki dnevno.
U novonastaloj situaciji trgovcima i dostavnim službama nije jasno kako postupati, a iz USPS-a su poručili kako surađuju s američkom carinskom službom na provođenju novih pravila i naplati nove carine.
Agencija Reuters javlja da još uvijek nije zakazan nikakav sastanak između Trumpa i kineskog lidera Xi Jinpinga na kojem bi se mogao razriješiti problem novih američkih nameta.
Kina je već odgovorila na Trumpove poteze uvođenjem carine na uvoz američke nafte, ugljena, ukapljenog plina i poljoprovredne opreme, te je pkrenula anti-monopolističku istragu protiv Alphabeta, američke kompanije koja je vlasnik Googlea.
Pročitajte još:
Paketi male vrijednosti se po tzv. de minimis odredbi uvedenoj prije gotovo 100 godina propuštaju bez carine. Pri dolasku na američko tlo pošiljke se gomilaju pa se onda stotine tisuća paketa istovremeno propušta preko granice. No, po novom će za svaku pošiljku biti potrebno ispuniti posebnu, detaljnu, carinsku deklaraciju – što će značajno opteretiti sve službe u dostavnom lancu.
Odredba de minimis je isprva uvedena 1930. kao oblik poticanja prekogranične trgovine, no u posljednjih desetak godina je korištenje te odredbe eksplodiralo zbog online trgovaca. Samo prošle godine u SAD je uvezeno 1,36 milijardi takvih paketa male vrijednosti, ili čak 36 posto više nego godinu ranije.
To je prosjeku oko 3,7 milijuna pošiljki dnevno – a od toga se procjenjuje da oko trećina otpada na kineske trgovce Temu i Shein.
2 Odgovora
Odlična vijest.
S jedne strane, ovo može olakšati međusobnu trgovinu i podržati ekonomske odnose između dvije zemlje. S druge strane, tužba Kine protiv SAD-a, zbog navodnog kršenja trgovinskih pravila WTO-a ukazuje na napetosti koje i dalje postoje.