Amazonov novi čip mogao bi skratiti razvoj kvantnog računala za pet godina

Kvantni čip, Foto: Wikimedia Commons

Amazon Web Services (AWS) u četvrtak je predstavio kvantni računalni čip s novom tehnologijom za koju se nada da će skratiti razvoj komercijalno korisnog kvantnog računala za čak pet godina.

Čip, nazvan Ocelot, prototip je koji zasad ima samo mali dio računalne snage potrebne za stvaranje korisnog stroja.

No, poput svojih tehnoloških rivala, AWS vjeruje da je napokon pronašao tehnologiju koja se može skalirati u funkcionalan stroj iako još nije odredio datum kada bi to moglo biti postignuto.

AWS-ova objava, koja se poklapa s objavljivanjem recenziranog rada u znanstvenom časopisu Nature, dolazi u trenutku kada kvantno računalstvo osvaja tehnološki svijet. U posljednjim mjesecima, podsjeća Reuters, napredak su najavili i Google, koji je dio Alphabeta, Microsoft i startup PsiQuantum.

Kvantna računala trebala bi omogućiti izračune koji bi kod konvencionalnih računala trajali milijune godina te bi mogla pomoći znanstvenicima u razvoju novih materijala i lijekova. No, temeljni građevni blok kvantnih računala, takozvani kubit, iako brz, vrlo je osjetljiv i sklon pogreškama.

AWS, međutim, tvrdi da je izradio prototip čipa koji koristi samo devet fizičkih kubita za stvaranje jednog funkcionalnog logičkog kubita, zahvaljujući upotrebi takozvanog “mačjeg” kubita. Ovaj naziv dolazi od poznatog misaonog eksperimenta fizičara Erwina Schrödingera, koji ilustrira principe kvantne mehanike, prema kojem je mačka u kutiji istovremeno i živa i mrtva.

Oskar Painter, direktor kvantnog hardvera u AWS-u, rekao je da bi AWS-ov pristup jednog dana mogao omogućiti izradu korisnih računala sa samo 100.000 kubita umjesto milijun.

I Microsoft je tako prošloga tjedna predstavio Majorana 1, kvantni čip koji koristi prvi svjetski topokonduktor, revolucionarnu vrstu materijala koja može kontrolirati čestice kako bi se proizveli pouzdaniji i skalabilniji kubiti, koji su osnovni građevni blokovi kvantnih računala.

Jedan odgovor

  1. U današnjem svijetu imamo ljude koji se uopće ne znaju koristiti računalom i one koji rade na unapređenju kvantne tehnologije. Ovo dokazuje da je napredak eksponencijalan, a ne linearan.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari