AI bi trebao gospodarstvu EU donijeti više od 500 milijardi eura

Stockcake.com
AI startup, Foto: Stockcake.com

Generativna AI tehnologija, odnosno tehnologija bazirana na umjetnoj inteligenciji koja generira novi tekst ili video i omogućuje brži razvoj proizvoda, tržište je koje je u procvatu. Globalno je procijenjen na više od 130 milijardi eura u 2023. godini.

Predviđa se da će globalno tržište generativne umjetne inteligencije rasti za 30 do 40 posto svake godine. Postoji intenzivna konkurencija za privlačenje novih poslova. Iako Sjedinjene Države trenutno nedvojbeno pobjeđuju u ovoj borbi, neke europske zemlje također se smatraju žarišnim točkama za stvaranje novih AI startupa.

Najnovije izvješće AI-ja Sveučilišta Stanford navodi da je najviše privatnih ulaganja, 62,5 milijardi eura, ostvareno u SAD-u 2023., a slijedi ga Kina sa 7,3 milijarde eura. EU i Ujedinjeno Kraljevstvo zajedno su uložili devet milijardi eura.

Prema novom poretku, SAD preuzima krunu za najbolju zemlju za pokretanje AI poslovanja, s najvećim brojem novofinanciranih AI tvrtki, prema izvješću alata za brzo upravljanje AI-jem AIPRM, prenosi Euronews.

Od 14 analiziranih zemalja, šest ih je iz Europe. Izvješće je rangiralo najbolje zemlje za stvaranje AI startupa na temelju čimbenika kao što su broj novofinanciranih AI tvrtki, ukupna privatna ulaganja, istraživanje i razvoj (R&D), financiranje za startupe i rast prihoda, a podaci korišteni za ovu studiju potječu i iz Stanfordovog izvješća o umjetnoj inteligenciji i Deloitteove studije o ovoj temi.

Singapur je postigao drugi najbolji plasman, a Švedska je treća u nizu. Poslovno okruženje poboljšalo je rezultate Švicarske, koja je zauzela četvrto mjesto u svijetu. Njemačka je također postigla visoku ocjenu, ali se i dalje čini da ima manje prijateljsko poslovno okruženje i financiranje za startupe od Švicarske, ostavljajući najjače europsko gospodarstvo na šestom mjestu.

Španjolska je visoko ocijenjena za svoje poslovno okruženje i financije za startupe i postavljena više od Njemačke i Francuske.

Francuska ima ukupna privatna ulaganja u umjetnu inteligenciju od 10,4 milijarde dolara odnosno 9,42 milijarde eura i dom je najvećeg broja novofinanciranih tvrtki za umjetnu inteligenciju u EU. Međutim, zapošljavanje AI u Francuskoj neznatno se smanjilo 2023. u usporedbi s prethodnom godinom.

Stockcake.com
Čovjek i mašina, Foto: Stockcake.com

“Pokretanje u AI postaje sve konkurentnije, jer se industrija nastavlja razvijati i rasti velikom brzinom”, rekao je Christoph C. Cemper, osnivač AIPRM-a.

Generativna umjetna inteligencija mogla bi dodati oko 521 milijardu eura europskom gospodarstvu prema globalnoj konzultantskoj tvrtki za upravljanje McKinsey & Company. To je otprilike jedna desetina njemačkog BDP-a.

Za daljnju procjenu konkurentnosti Europe na ovom tržištu u nastajanju, europske organizacije moraju šire usvojiti tehnologije umjetne inteligencije.

Na tržištu stvaranja Europa prednjači u samo jednom od osam segmenata, AI poluvodičkoj opremi. Kontinent ima manje od pet posto tržišnog udjela u sirovinama, dizajnu poluvodiča s umjetnom inteligencijom, proizvodnji poluvodiča s umjetnom inteligencijom i infrastrukturi u oblaku i superračunalima prema izvješću McKinseyja.

Kako bi podržala ulaganja, Europska komisija je u siječnju 2024. pokrenula paket inovacija umjetne inteligencije za podršku startupima i malim i srednjim poduzećima s umjetnom inteligencijom.

Izvješće predlaže daljnje povećanje ulaganja, primjerice u aplikacije umjetne inteligencije za zdravstvene i obrambene sektore, podsjeća Euronews, te programe podrške koji ciljaju na prekvalificiranje radne snage i zadržavanje talenata.

Drugi ključni element je postizanje konkurentnih cijena energije u Europi. Očekuje se da će umjetna inteligencija ubrzati potražnju za energijom podatkovnih centara, koja bi do kraja ovog desetljeća mogla doseći čak pet posto ukupne potrošnje električne energije.

U Europi se produktivnost rada usporava, istraživanje McKinseyja procjenjuje da bi generativna umjetna inteligencija mogla povećati godišnju stopu rasta produktivnosti u Europi do tri posto, do 2030.

8 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!